Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Bol vedľa neho, keď zomieral, toleroval mu neveru. Kto bol muž, ku ktorému vzhliadal Karl Lagerfeld?

09.03.2019 (9/2019) Posledný piatok v mesiaci február sa vo Francúzsku konala posledná rozlúčka s legendárnym módnym návrhárom Karlom Lagerfeldom (†85). Najbližší priatelia mu splnili dávnu prosbu.
Bol vedľa neho, keď zomieral, toleroval mu neveru. Kto bol muž, ku ktorému vzhliadal Karl Lagerfeld?
5 fotografií v galérii
Jeho životnou láskou bol Jacques de Bascher.
Autor fotografie: Instagram

Najvýraznejšia osobnosť módneho priemyslu, Karl Lagerfeld, zomrel v utorok 19. februára v parížskej nemocnici. Návrhár údajne podľahol rakovine pankreasu, ktorá ho dlho zožierala. Svoje ochorenie však držal v prísnej tajnosti.

V poslednom čase fyzicky chradol. Dokonca sa nezúčastnil na nedávnej šou módneho domu Chanel s odôvodnením, že je unavený. Bolo to vôbec po prvý raz od roku 1983, keď sa stal kreatívnym riaditeľom spoločnosti tejto značky.

Narodil sa v roku 1933 v nemeckom Hamburgu, no už ako 20-ročný sa presťahoval do Paríža. Až do súčasnosti bol považovaný za žijúcu legendu a ikonu módneho priemyslu.

Jeho blízki priatelia o ňom tvrdili, že má duchaplný humor. Počas života vtipne poznamenal, že „radšej zomrie, ako by mal byť pochovaný“. Stalo sa. Lagerfelda spopolnili v Nanterre, západnej časti metropolitnej oblasti Paríža.

Na poslednej rozlúčke s géniom sa zúčastnili Virginie Viardová, ktorá po ňom nastúpila na miesto kreatívnej riaditeľky značky Chanel, monacká princezná Caroline či známy podnikateľ s luxusným tovarom Bernard Arnault.

Na žiadosť samotného Lagerfelda bolo jeho telo spopolnené a má byť rozptýlené spolu s časťou popola Jacqua de Baschera, jeho veľkej životnej lásky. Ten zomrel na AIDS v roku 1989.

Karl Lagerfeld 5 fotografií v galérii Karl Lagerfeld Zdroj: Northfoto

Vzťah bez intímností

Lagerfeld sa do de Baschera zamiloval ako 19-ročný a staral sa o neho až do jeho smrti vo veku 38 rokov. Posledné dni dokonca spával pri jeho posteli v nemocnici. Z jeho straty sa nikdy úplne nespamätal a žiadny iný oficiálny vzťah viac nemal.

Denník Mirror citoval knihu žurnalistky Marie Ottaviovej venovanú životopisu de Baschera, v ktorej sa Lagerfeld na margo svojho partnera vyjadril nasledovne.

„Sledoval som muža, ktorého som predtým obdivoval pre jeho štýl, príťažlivosť, dušu a vrodený cit pre krásu, ako dodýchava a úplne sa stráca… To bol ťažký údel,“ uviedol.

Vo svojej úprimnosti však zašiel ešte omnoho ďalej, keď priznal, že so Jacquom nemal nikdy intímny pomer.

„Miloval som ho nekonečne, ale nemal som s ním žiaden fyzický kontakt. Samozrejme, že ma jeho telesná krása zvádzala, ale v tomto smere som skrátka puritán,“ doplnil.

Vo vzťahu ťahal Karl jednoznačne za kratší koniec. Francúzsky bonviván Jacques mal počas spolužitia s Lagerfeldom intímny pomer s návrhárom Yvesom Saintom Laurentom.

„Samozrejme, že som vedel o tej afére. Ale chcel som vidieť len jeho svetlú stránku,“ vyjadril sa.

Spisovateľke Marie Ottaviovej zároveň povedal, že si časť jeho popola dal odložiť a uschoval ho na tajnom mieste. „Jedného dňa ho pridajú k tomu môjmu, aby sme boli nakoniec znova spolu.“

Lagerfeld bol kreatívnym riaditeľom značky Chanel od roku 1983. Posledné mesiace bola jeho múzou modelka Kaia Gerber – dcéra Cindy Crawfordovej. 5 fotografií v galérii Lagerfeld bol kreatívnym riaditeľom značky Chanel od roku 1983. Posledné mesiace bola jeho múzou modelka Kaia Gerber – dcéra Cindy Crawfordovej. Zdroj: Profimedia

Kto bude dediť?

Aj keď viaceré mediálne zdroje uvádzajú, že Lagerfeld bol samotár bez rodiny, nie je to pravda. Vyrastal po boku dvoch starších sestier. Nemal však žiadne deti ani oficiálneho partnera.

Jeho najmilším tvorom, ktorému poskytoval stopercentnú starostlivosť a lásku, bola barmská mačka Choupette. V Lagerfeldovom dome mala vlastnú izbu, dve slúžky, kuchára a tiež správcu instagramového profilu.

Svoj nemalý 170-miliónový majetok by tak údajne mohol prischnúť Karlovmu obľúbenému detskému modelovi Hudsonovi Kroenigovi (11), ktorého si počas práce na prehliadkach a foteniach mimoriadne obľúbil.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×