Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Najskôr chcel iba schudnúť, dnes organizuje nočný polmaratón: Nerozmýšľajte, iba sa oblečte a bežte!

11.03.2019 Peter Remiáš (41) začal behávať, aby schudol. Dnes má v nohách stovky kilometrov a pred sebou úlohu ambasádora polmaratónu na pretekoch ČSOB Bratislava Marathon 2019.
Najskôr chcel iba schudnúť, dnes organizuje nočný polmaratón: Nerozmýšľajte, iba sa oblečte a bežte!
3 fotografie v galérii
Peter Remiáš
Autor fotografie: ČSOB Bratislava Marathon

Zimné obdobie športovcom nepraje. Mrazivé a upršané dni nie sú lákavou motiváciou pre športové výkony, mnohým sa pravidelnosť nepodarí udržať a v zime v športovaní poľavia.

 „Samozrejme, ideálne je, ak vydržíte behávať pravidelne aj počas zimy. V Košiciach máme bežeckú skupinu Active life Košice, s ktorou sa stretávame na pravidelných tréningoch každý utorok večer. Je naozaj najlepšie, ak máte okolo seba skupinu, ktorá vás stiahne. Vtedy už o tom nerozmýšľate, len si vezmete bežecké oblečenie a idete,“ hovorí Peter.

Šťastná náhoda

Hoci má dnes za sebou 4 roky aktívneho behania, organizuje bežecké akcie a v apríli pobeží na ČSOB Bratislava Marathon 2019 polmaratón ako jeho ambasádor, jeho bežecký život sa začal tradične. Ručička na jeho váhe presahovala sto kíl a vtedy si uvedomil, že s tým treba niečo robiť.

Paradoxne, na bežeckú „dráhu“ po prvýkrát vybehol práve v zimnom čase, po začiatku nového roka. S chuťou vytrvať a dôjsť do cieľa problém nemal, zaslúžila sa o to milá náhoda.

„Hneď na prvom behu, na ktorý som sa vydal, som zhodou okolností stretol nadšencov zo skupiny Active life. Práve v tom čase vznikala myšlienka pravidelných bežeckých utorkov a ja som sa k nim pripojil. Mal som to o to jednoduchšie, povedali ‚príď aj nabudúce’, ja som prišiel a už to išlo,“ rozpráva o chvíľach, ktoré vôbec neboli jednoduché a je vďačný za všetky prvé bežecké rady, ktoré v skupine dostal, a ktoré mu náročné začiatky pomohli prekonať.

Peter jedným dychom dodáva, že hoci prvotným impulzom bolo chudnutie, behom vyvažoval aj svoje sedavé zamestnanie. Ako obchodný zástupca trávi väčšinu pracovného času v aute na cestách.

Peter Remiáš 3 fotografie v galérii Peter Remiáš Zdroj: ČSOB Bratislava Marathon

Vianoce s bežeckou rodinou

S nabehanými kilometrami prišli prvé vášne a tou Petrovou je jednoznačne nočný beh. Inšpiráciu načerpal v Poľsku, kde ho nočný polmaratón Wroclaw s 12 000 učastníkmi natoľko očaril, že sa rozhodol usporiadať prvý nočný polmaratón aj v rodných Košiciach. Jedna vec je atmosféra tmavej oblohy a nočného osvetlenia, druhá je obyčajná praktickosť.

„Mám doma dvoch malých synov a aby som ich neoberal o čas s otcom, chodieval som behávať v čase, keď ich manželka napríklad uspávala. Nočné behy sú vlastne spojením príjemného s užitočným,“ hovorí Peter s úsmevom o tom, ako sa našiel aj v pozícii organizátora.

Druhým nápadom bol vianočný beh. Inšpirácia prišla z iných slovenských miest a o nadšených bežcov v Košiciach nebola núdza.

„Človek si možno povie, že sú predsa Vianoce, lenže aj vďaka tomu, že je sviatok,  si človek nájde čas ráno vybehnúť von, zbaviť sa stresu,“ rozpráva Peter o tom, ako sa na Štedrý deň stretne bežecká rodina, spoločne si zašportuje a napokon chvíľu posedí pri občerstvení, ktoré si každý prinesie podľa vlastnej chuti.

Lámanie, aj rekordov

Petra z bežeckej rutiny vyradilo nepríjemné zranenie. Krátko po dosiahnutí svojho polmaratónskeho osobného rekordu s časom 1 hodina 41 minút, ho zlomenina členku ochromila na dlhé mesiace. Sily ubudli, váha pribudla, no chuť našťastie zostala a Peter sa k behu postupne vracal.

V krízovom a boľavom období si pomáhal bicyklovaním, ktoré má dnes v jeho živote rovnaké miesto ako beh. Otvorene rozpráva, že práve vďaka behu a bicyklovaniu spoznal okolitú prírodu, dediny a miesta, o ktorých predtým vôbec netušil.

V týchto dňoch sa aktívne pripravuje na 14. ročník ČSOB Bratislava Marathon, na ktorom sa prebehne na začiatku apríla. Práve na týchto pretekoch by chcel prekonať sám seba a vytvoriť si na polmaratóne vlastný osobný rekord. Nezabúda dodať, že aj keď ho baví prekonávať vlastné limity, jeho najväčším prianím je pevné zdravie. Bez neho by na limity siahať nemohol.

Článok vznikol v spolupráci s organizátorom ČSOB Bratislava Marathon.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×