Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

7 noviniek zo sveta vedy: Inteligentná posteľ sa hýbe, aby ste sa lepšie vyspali a včely vedia počítať!

05.03.2019 (8/2019) Vedci po celom svete každodenne pracujú na tom, aby spoznávali a objasňovali už známe, objavovali nepoznané a zlepšovali vymyslené. A hoci sa mnohým zdá, že už niet toho, čo by nebolo prebádané, veda stále odhaľuje niečo nové.
7 noviniek zo sveta vedy: Inteligentná posteľ sa hýbe, aby ste sa lepšie vyspali a včely vedia počítať!
7 fotografií v galérii
Autor fotografie: Ford

Infralátka

Vedci si lámali hlavu nad tým, ako by sa dalo udržať pri tele teplo, ktoré sa od nás v zime tak rýchlo a ľahko vzďaľuje. A nápad je na svete! Vymysleli textíliu, ktorá je vďaka špeciálnemu zloženiu a vlastnostiam schopná zachytávať infračervené žiarenie. Práve to nám pomáha udržiavať teplo v chladnom počasí. Látka je vyrobená z polymérových vlákien potiahnutých uhlíkovými nanorúrkami. Vzhľadom na to, že ani naša koža a ani bežné oblečenie nedokážu cielene ovládať výmenu tepla, táto textília by tomu mohla výrazne pomôcť.

Samotná látka sa údajne rozťahuje a sťahuje v závislosti od tepla a vlhkosti, čo mení vzdialenosť jednotlivých vlákien. Roztiahnutie vlákien nielenže umožňuje látke „dýchať“, ale mení aj schopnosť udržiavať infračervené žiarenie. V tuhej zime by takéto oblečenie umožnilo kontrolovanejšiu a lepšiu výmenu tepla v horúcich a vlhkých podmienkach.

7 fotografií v galérii Zdroj: Shutterstock

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×