Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Exmanželka deťom tvrdí, že rozvod mám na svedomí ja, môj vzťah s nimi sa ochladzuje. Viem to zmeniť?

Exmanželka deťom tvrdí, že rozvod mám na svedomí ja, môj vzťah s nimi sa ochladzuje. Viem to zmeniť?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Manželka ma plánovane odstavuje od detí. Sme 4 roky rozvedení a s mojím vzťahom s deťmi je to čoraz horšie. Tvrdí im, že ja som vinný za to, že už nie sme rodina, za to, že som si našiel frajerku. Pritom ona ma podviedla a to bol len následok. Deti sú malé, nemyslím si, že je vhodné, aby im toto hovorila. Deti sa ma potom pýtajú nevhodné otázky, sú drzé k mojej priateľke a vidím, že trpia. K psychológovi nechce ísť a všetko zvaľuje na mňa. Deti majú 6 a 8 rokov.

Igor

Radí psychologička Mgr. Brigit Trimajová

Zaujalo ma, že ste sa o nej vyjadrili ako o manželke, nie exmanželke. Aký to má podľa vás dôvod? Vzťahy medzi exmanželmi a deťmi po rozvode upravuje zákon, ak sa manželia nedohodnú inak. Ak sa neviete dohodnúť inak, je to dôvod na to, aby ste postupovali podľa zákona a postavili sa za svoje právo byť s deťmi. Po rozvode máte ešte menej možností rozhodovať o tom, akou mamou je vaša ex. Bohužiaľ, tu neexistuje žiadna páka ani zóna vašej kontroly. Jediné, čo môžete, je byť najlepším otcom, akým dokážete byť. Ak žena koná neeticky, no je to zákonom nenapadnuteľné, môžete ju slušne poprosiť o iný prístup. Ak to nezmení, aj tak je dôležité, aby ste držali hranice a v čase, keď ste s deťmi, sa im venujte podľa možnosti čo najviac. To znamená aj primerane rodičovsky a asertívne odpovedajte na otázky, ktoré deti kladú.

Netreba s nimi diskutovať na tému, čia to bola chyba, ale jednoznačne povedať, že sa to dospelým stáva, že sa rozhodnú spolu nežiť, a že to nič nemení na vašom vzťahu k nim. Je to len medzi vami rodičmi a nie je správne hovoriť o tom druhom v zlom. Ubezpečte sa, že ani medzi riadkami nehovoríte nič, čo by vašu ex stavalo do zlého svetla. Pevnosť, férovosť a úprimnosť je to, čo bude najzdravším modelom pre vaše deti. Oni sami tiež potrebujú čas na to, aby spracovali situáciu a postupne sa v tom zorientovali. Z dlhodobej skúsenosti vieme, že pokiaľ sa rodič nechce odstrihnúť, nepodarí sa to. No vieme aj to, že mnoho rodičov v podobnej situácii volí ľahšiu cestu, teda vyhýbanie, a radšej nechá zájsť vzťah s deťmi do stratena, než by mali prekročiť vlastné hranice.


Svoje otázky psychologičke Mgr. Brigit Trimajovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Primátori Martina a Rožňavy rozdávajú svoje platy, na samospráve vraj nechcú zarábať
Základnú školu v tejto obci vyhľadávajú rodičia z celého Slovenska
Rebierka na jablkách

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×