Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ťažko skúšaná Oľga Szabová sa vzoprela životným tragédiám: Návrat na pódiá!

01.03.2019 (8/2019) Hoci Oľga Szabová (77) prešla v živote veľkým nešťastím, stratila mnoho blízkych ľudí a v súčasnosti je dokonca odkázaná na invalidný vozík, nevzdáva sa.
Ťažko skúšaná Oľga Szabová sa vzoprela životným tragédiám: Návrat na pódiá!
6 fotografií v galérii
Jej sláva sa v 90. rokoch obnovila vďaka relácii Repete.
Autor fotografie: Archív O. S.

Oľga Szabová naspievala viac ako 400 hitov. Autorom väčšiny z nich bol jej manžel, dirigent Juraj Velčovský († 76). Spevu sa upísala na celý život, hoci pôvodne snívala o tom, že raz bude baletkou. V sedemnástich dostala ponuku do vychyteného orchestra v Brne, kde v tom čase hral aj jej budúci manžel.

Spolu precestovali svet a boli predkapelou Josephine Bakerovej. Pravidelne sa zúčastňovala na Bratislavskej lýre, obsadzovala prvé priečky v anketách časopisov. Len málokto by uveril, že večne vysmiatu sympatickú speváčku v súkromí stíha jedno nešťastie za druhým.

Oľga mala len 21 rokov, keď sa jej milovaný otecko zabil v aute, ktoré mu z vďačnosti za lásku a starostlivosť o staršieho syna Jurka kúpila.

S rodinnou tragédiou sa dlho nevedela vyrovnať a otcovu smrť si práve preto dlho vyčítala. Trpela silnými depresiami a v zúfalom stave prosila Boha, aby nechal žiť aspoň jej mamu, ktorá po dopravnej nehode ležala vo vážnom stave v nemocnici. Našťastie, jej prosby boli vypočuté a speváčka sa o ňu ešte 22 rokov príkladne starala.

Jej najväčšou oporou bol manžel, s ktorým po svojom boku zažívala jeden úspech za druhým. Po revolúcii však mnohých známych umelcov, tak ako aj ju, postihli ťažké časy. Ešte šťastie, že Juraj Velčovský dokázal niekoľko rokov držať rodinný rozpočet nad vodou. Keď sa už zdalo, že je v jej živote všetko stabilizované, v roku 2001 dostal jej mladší syn Peter v spánku mozgovú príhodu. Bezvládneho ho našla jeho manželka.

Z ťažkej kómy sa dostal do vegetatívnej. Ostal ochrnutý a mal zablokovanú reč. Kvôli stálej lekárskej opatere ho rodina bola nútená umiestniť v zariadení mimo Bratislavy, kam za ním trikrát do týždňa nezlomná speváčka celých 9 rokov dochádzala.

Juraj Velčovský bol jej životnou láskou. 6 fotografií v galérii Juraj Velčovský bol jej životnou láskou. Zdroj: Archív O. S.

Prečo práve ja?

Zdravotné problémy sa čoskoro podpísali aj na nej samotnej. Pre rakovinu hrubého čreva v pokročilom štádiu sa s ňou už tesne po šesťdesiatke lúčila celá rodina.

„Keď vážne ochoreli moji blízki, pýtala som sa mnohokrát, prečo práve ja, ale keď to postihlo mňa, ostala som silná.“

Pani Oľga je ozajstná bojovníčka. Po operácii absolvovala chemoterapiu a pred pätnástimi rokmi ukončila liečbu. Pozbierala sily, aby mohla pomáhať tak svojmu synovi, ako aj manželovi, ktorý dostal na koncertnej šnúre v Nemecku mozgovú príhodu. Ďalšia potom prišla na dovolenke na Balatone.

Odvtedy nesmel hrať na saxofóne ani koncertovať a stal sa z neho ležiaci pacient. Práve vtedy začali interpretke nezabudnuteľných šlágrov chýbať peniaze. Aby toho nebolo málo, život jej uštedril ďalšiu ranu. Oboch jej milovaných mužov si k sebe povolal Pán Boh. V júli 2011 odišiel syn Peter a v decembri 2012 manžel.

V dome v Podunajských Biskupiciach, kam sa rodina pre finančné problémy bola nútená presťahovať, zrazu zavládlo ticho. Pani Oľga sa často obracala na dobrú priateľku Marcelu Laiferovú, ktorá sa roky zaujíma o veci medzi nebom a zemou.

„Povedala mi, že ma pravdepodobne stíha prekliatie z predchádzajúcich životov,“ uviedla hudobná diva.

Oporu má vo svojom staršom synovi Jurajovi. 6 fotografií v galérii Oporu má vo svojom staršom synovi Jurajovi. Zdroj: Emil Vaško

Bojuje

Speváčkinou oporou je dnes starší syn Juraj (57) a vnučka Petra po mladšom synovi. Po smrti najbližších sa síce Oľga zaprisahala, že viac na pódiu nevystúpi, no predsa len ju pred pár rokmi do života opäť nakopol Otto Weiter s manželkou.

„Začali sme točiť klipy. Keď som sa však išla večer osprchovať a pripraviť na ráno, prešla som pár krokov k posteli, kde som si obliekla pyžamo a nešťastne som spadla Teraz som na tom tak, ako som,“ priblížila speváčka svoj momentálny stav, na ktorý si s odstupom štyroch rokov musí stále zvykať. Bez invalidného vozíka už neurobí ani krok.

„Mám veľmi slabé kosti a vysokú osteoporózu. Teraz na seba musím dávať veľký pozor, pretože lekári ma už nemôžu operovať,“ doplnila.

Vďaka televízii Markíza a hudobnej relácii Chart Show, kde ju prednedávnom mali možnosť po dlhom čase vidieť fanúšikovia, ukázala, že napriek všetkému ju energia neopúšťa.

„Keď mám príležitosť, že môžem pracovať, tak nasadím celú svoju silu a som veľmi šťastná,“ uviedla.

Nebyť jej manžela, speváčkou by sa nikdy nestala. „Keď som spievala, bolo dobre, ale keď aj nie, tak bolo ešte lepšie.“

Za najkrajšie obdobie svojho života totiž považuje čas prežitý so svojimi deťmi. Ak by nespievala, určite by ich bolo viac ako len dve. Napriek všetkému neľutuje.

„V hudbe som zažila časy, keď sa tvorili tie najkrajšie piesne, a to nemám z mojej hlavy, to je už dávno overená pravda.“

Oľga Szabová potešila divákov relácie Chart Show na Markíze, kde po dlhom čase zaspievala. 6 fotografií v galérii Oľga Szabová potešila divákov relácie Chart Show na Markíze, kde po dlhom čase zaspievala. Zdroj: TV Markíza

Hodená rovno do vody musela plávať popri takých menách, ako boli Karol Duchoň, Dušan Grúň či Jana Kocianová.

„Bola som veľká trémistka a zároveň som bola zakomplexovaná. Premýšľala som, čo ja medzi týmito hlasmi vôbec chcem. Doma som preto veľa plakala. Našťastie, vždy ma povzbudil môj manžel. Hovoril mi: ,Oľga, ty nemusíš mať niekoľkooktávový hlas. Tebe stačí pekne sa upraviť, usmievať a spievať.’“

Okrem Chart Show pani Oľgu na pódiá dostali aj bratia Andrej a Roberto Lecovci. Vďaka nim opäť nabrala chuť do života.

„Chystáme turné s Norikou Blahovou, ale uvidíme,“ hovorí po rôznych životných zvratoch veľmi opatrne.

Kam vstúpi, všade musí znieť nezabudnuteľná skladba Mendocino. Paradoxne, túto pieseň v minulosti odmietla nahrať a nasilu jej ju vnútil manžel. Napokon sa z nej stal obrovský hit. Speváčkinu naj­obľúbenejšiu pieseň, žiaľ, nikto nepozná.

„Nemala som ju kde prezentovať. Napísal ju môj manžel dva roky pred smrťou a volá sa Čo život dal. Je to moje osobné vyznanie toho, čo som v živote zažila. Všetko dobré aj zlé, všetky výšky aj pády,“ povedala.

Verní fanúšikovia, ktorých jej ešte ostalo neúrekom, pevne dúfajú, že sa im ju z úst Oľgy Szabovej ešte podarí vypočuť.

V mladosti začínala popri veľkých menách ako Karol Duchoň, či Dušan Grúň. Aj preto mávala trému a často pochybovala, či je dobrá. 6 fotografií v galérii V mladosti začínala popri veľkých menách ako Karol Duchoň, či Dušan Grúň. Aj preto mávala trému a často pochybovala, či je dobrá. Zdroj: Archív O. S.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×