Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zvierací sex je poriadna divočina: Veľryba „otestuje“ viacerých naraz, no to, čo robia samici delfína...!

23.02.2019 (7/2019) Skupinový sex, obojpohlavnosť, polygamia, prostitúcia, homosexualita, boj o partnerku, samičky zlatokopky i také, ktoré po radovánkach svojho partnera zožerú. Zvierací pohlavný život je poriadna divočina.
Zvierací sex je poriadna divočina: Veľryba „otestuje“ viacerých naraz, no to, čo robia samici delfína...!
14 fotografií v galérii
U niektorých spoločenských zvierat sa rozmnožuje len vodcovský pár a ostatní členovia sa...
Autor fotografie: Shutterstock

Jeho podoby sú také rozmanité, že siahajú až za hranice našej fantázie. Zvieratá sú v zoznamovaní a prejavovaní náklonnosti vynachádzavejšie ako ľudia, svoj záujem signalizujú svetielkovaním, zvukmi, feromónmi, kŕmením i darmi.

Štyridsaťkrát denne

Odpoveď na otázku, prečo samec kopuluje s viacerými samicami, je jasná – bude otcom viacerých potomkov. Menej známe však je, prečo kopuluje samica s viacerými samcami, špeciálne u druhov, kde stačí jediná inseminácia na oplodnenie všetkých vajíčok samičky.

Vedci usudzujú, že viacnásobná kopulácia je pre samice, aj napriek vyššej produkcii vajíčok, nevýhodná a je dôsledkom sexuálneho konfliktu. Iná otázka, na ktorú tiež nie je celkom jednoduché odpovedať, je opakovaná kopulácia samca s tou istou samicou.

Samce rôznych druhov živočíchov sa obvykle pária s viacerými samičkami, viacnásobná kopulácia s tou istou samičkou je však zriedkavejšia a nedá sa tak jednoducho vysvetliť. Samce môžu kopuláciou s viacerými samičkami zvyšovať počet svojich potomkov, ale opakovaná kopulácia s tou istou samičkou na prvý pohľad nedáva zmysel.

Extrémnym prípadom je svrček. Samec kopuluje s jedinou samičkou až 50-krát. Samička tesne po kopulácii vypudí spermatofor a skonzumuje ho. Dalo by sa usudzovať, že spermatofor je darom samčeka svojej partnerke (takzvané svadobné kŕmenie). Ďalším príkladom viacnásobného párenia sú levy, samec sa s levicou pári 20 – až 40-krát za deň.

Leví pár sa počas ruje pári 20- až 40-krát denne. 14 fotografií v galérii Leví pár sa počas ruje pári 20- až 40-krát denne. Zdroj: Shutterstock

Vernosť je vzácna

Niektoré zvieratá vstupujú do dlhodobých vzťahov, iné považujú párenie len za rituál a potrebu rozmnožovania. Sexuálna vernosť je v živočíšnej ríši veľmi vzácnym javom.

Vedci zistili, že iba 5 percent zvierat je monogamných. V monogamných a stálych, celoživotných partnerstvách žijú niektoré druhy vtákov, napríklad labute, sokoly, krkavce či orly.

Vedci boli dlho presvedčení, že až 90 percent vtáčích druhov žije monogamne. Lenže v posledných rokoch ornitológovia pomocou rozboru DNA zisťujú, že až 40 percent vtáčích mláďat má iného biologického otca, než je celoživotný partner samičky.

Do vaku a do úst

K ochrane otcovstva patria rôzne mechanizmy, ako „plombovanie“ vývodu reprodukčného aparátu samice či fyzické stráženie sexuálneho partnera v teritóriu.

Morské koníky majú zaujímavú stratégia, pri ktorej o otcovi niet pochýb. Pred párením sa tieto ryby zúčastňujú tanečných rituálov, ktoré trvajú celé dni. V ich závere sa pár koníkov dotkne navzájom bruchom. V tejto chvíli samica vloží samcovi niekoľko hruškovitých vajíčok do prsného vaku, kde okamžite dôjde k ich oplodneniu.

Po tom, čo samička morského koníka uloží svoje vajíčka do puzdra samčeka, ho niekoľkokrát za deň kontroluje. 14 fotografií v galérii Po tom, čo samička morského koníka uloží svoje vajíčka do puzdra samčeka, ho niekoľkokrát za deň kontroluje. Zdroj: Shutterstock

Rovnaký rituál opakuje samec s viacerými partnerkami, kým nemá vak plný vajíčok. Keď sa z nich za 3 až 4 týždne vyliahnu mláďatá, otecko sa o ne vzorne stará, pretože rovnako ako u ďalších rýb – parmovcov kardinálskych – je starostlivosť o mláďatá mužskou záležitosťou.

Po sexuálnych radovánkach parmovcov samička nakladie vajíčka samcovi priamo do úst. V ústnej dutine samca prebieha celý vývoj nového potomstva.

Tajomstvá pod hladinou

V živočíšnej ríši je u niektorých druhov (jašterice, žaby, srpice, kačice) známy sexuálny konflikt končiaci znásilnením samice jedným alebo viacerými samcami. Ročne takmer 10 percent samíc kačice divej zahynie na následky znásilnení viacerými samcami.

Aj delfíny sa uchyľujú k praktikám, ktoré pokojne môžeme nazvať znásilňovaním. Skupina dvoch alebo troch samcov odoženie od zvyšku skupiny jednu samičku, ktorú proti jej vôli prinútia k pohlavnému styku. Nenechávajú si ju len ako „jednorazovku“, jej služby využívajú niekoľko týždňov až mesiacov. Ak sa rozhodne utiecť, samce sa k nej správajú agresívne a dokonca ju fyzicky napádajú.

Delfíny sú tiež veľmi vynachádzavé, ak ide o vyvolanie pohlavnej rozkoše. Rady si trú genitálie alebo si ich stimulujú silným prúdom vody.

Samice niektorých druhov veľrýb sú zase veľmi vyberavé. Hlavne čo sa týka voľby sexuálneho partnera. Samicu obklopia uchá­dzači o párenie a musia sa veľmi snažiť. Samica urobí skúšobný okruh a preverí každého z nich krátkym pohlavným stykom. Ten, ktorý ju zaujme najviac, sa stáva jej sexuálnym partnerom.

K temným stránkam delfínov patrí sexuálny konflikt - znásilňovanie samičky viacerými samcami a jej držanie v zajatí. 14 fotografií v galérii K temným stránkam delfínov patrí sexuálny konflikt - znásilňovanie samičky viacerými samcami a jej držanie v zajatí. Zdroj: Shutterstock

Pás cudnosti?

Ploštica posteľná sa pári spôsobom, ktorý je označovaný ako traumatická inseminácia. Samček pri párení kopulačným orgánom prerazí článok bruška samičky, kde sa nachádza zdurené tkanivo nazývané Berleseho orgán.

Spermie samčeka sa dostávajú priamo do hemocoelu a hemolymfou do rozmnožovacích orgánov samičky. Tu sa dostávajú do spermatéky (orgán samíc bezstavovcov slúžiaci k prijatiu a uchovaniu spermií), kde zostávajú tak dlho, kým sa samička nenacicia krvi. Až potom idú do vaječníkov, kde počkajú na dozretie vajíčok.

Samce mnohých druhov sa pri kopulácii snažia vylúčiť z pohlavných orgánov samíc spermie iných druhov a zabezpečiť, aby ich vlastné spermie neboli vylúčené inými samcami.

Najznámejším príkladom je vážka motýlica škvrnitá, samce majú na penise chĺpky, čo slúžia na odstraňovanie spermií. Pri inom druhu vážok vedci zistili, že samce šidielka väčšieho kopulujú dlhšie so sexuálne skúsenými samičkami, lebo investujú čas do odstraňovania cudzích spermií. Naopak, do panenských samičiek ejakulujú za kratšiu dobu, pretože v ich spermatékach nie sú cudzie spermie.

Samičky vážok majú dlhé bruško ukončené pohlavným otvorom a kladielkom. Samčeky majú na konci bruška klieštiky, ktorými pri párení uchopia samičky za hlavou. Samce majú kopulačný orgán na druhom článku bruška.

Ak je samička ochotná páriť sa, uchopí ju samček za hlavou a ťahá ju za sebou na vhodné miesto. Keď usadnú, samička ohne bruško dopredu a dochádza k páreniu. Po kopulácii samček nepustí samičku, ale odnesie ju na miesto vhodné na kladenie vajíčok a drží ju, až kým vykladie vajíčka, čím sa ubezpečí, že sa nebude páriť s iným samcom.

U niektorých druhov hmyzu (čmele, motýle, potápniky) samec zasúva akúsi zátku na začiatok reprodukčného aparátu samičky a jej úlohou je zabrániť ďalším kopuláciám.

Pohlavné spojenie pri vtákoch pozostáva zo vzájomnéo trenia, tento akt môže trvať niekoľko minút. 14 fotografií v galérii Pohlavné spojenie pri vtákoch pozostáva zo vzájomnéo trenia, tento akt môže trvať niekoľko minút. Zdroj: Shutterstock

Bezhlavý sex

Každý telový článok hmyzu je relatívne autonómny. Preto hmyz môže žiť pomerne dlho bez hlavy. Biológovia zistili, že napríklad muchy a šváby vo vlhkom prostredí prežijú bez hlavy niekoľko dní. Lezú, lietajú, pária sa. Až neskôr zahynú od hladu.

Pri kopulácii modlivky zelenej sa niekedy stane, že samica odhryzne samcovi hlavu. Zvyšok tela samca sa väčšinou uvoľní, obíde samicu a len čo sa dostane do blízkosti jej bruška, začne s ňou kopulovať.

Bezhlavý samček nielenže párenie úspešne dovedie do konca, ale celý proces je intenzívnejší, trvá dlhšie, do samičky sa dostane viac spermií a tie oplodnia viac vajíčok.

Vysvetlením je skutočnosť, že s hlavou zožerie samica aj samcovu podpažerákovú uzlinu. Tá pôsobí ako brzda pre koncové uzliny bruška, ktoré riadia párenie. Tento jav sa často využíva pri laboratórnych chovoch, kde sa modlivky pária veľmi neochotne. Stačí však samcovi odstrihnúť hlavu, dať ho do tesnej blízkosti samice a kopulácia býva úspešná.

Samčeky niektorých druhov pavúkov sa naučili zabrániť tomu, aby sa stali večerou. Napríklad tak, že sa snažia samičku znehybniť obalením do pavučiny alebo sa s ňou pária, kým sa ona zvlieka, pretože vtedy ich nemôže zožrať.

Zo smrti nemajú strach samce snovačiek (čiernych vdov), ktoré sa samičke doslova ponúknu. Okrem toho, že mŕtvi oplodnia viac vajíčok, získajú výhodu aj v tom, že sýta samička sa už pravdepodobne s nikým ďalším páriť nebude.

Ľudskému orgazmu sa často hovorí „malá smrť“. V prípade samčeka modlivky má tento názov doslovný význam. 14 fotografií v galérii Ľudskému orgazmu sa často hovorí „malá smrť“. V prípade samčeka modlivky má tento názov doslovný význam. Zdroj: Shutterstock

Láska ide cez žalúdok

Samčeky niektorých druhov hmyzu to vôbec nemajú ľahké. Nestačí samičku zaujať silou, tancom, pachom či zvukmi. Ak sa chcú páriť, musia ju podplatiť darčekom. Toto správanie je časté u článkonožcov, najmä u pavúkov a rôznych druhov hmyzu. Darček má zvyčajne podobu jedla, či už ulovenej koristi, vyvrátenej potravy, alebo výlučkov slinných žliaz.

Dary v podobe ulovenej koristi môžu mať viacero funkcií. Poniektorí vedci sa nazdávajú, že slúžia ako zdroj živín pre samičku, ktorá investuje do potomstva oveľa viac energie ako otec, čiže ide o akýsi príspevok „na výchovu detí“. Pravdepodobnejšie však je, že ide o úplatok, ktorý má zaručiť úspešné párenie.

Samička je zaneprázdnená jedlom a ani si nevšimne, že sa s ňou samček pári. Párenie trvá len kým darček neskonzumuje. Preto platí, že čím väčší je darček, tým dlhšie trvá jeho konzumácia a tým dlhšie sa môže samček páriť.

Obe pohlavia chcú z tejto stratégie vyťažiť čo najviac. Napríklad samičky pavúka lovčíka hôrneho sa snažia schmatnúť darček a predčasne, bez párenia s ním utiecť.

Dvojkrídlovce z čeľade krúživkovitých vytvárajú roje, najmä nad stojatými vodami, ktoré tvoria prevažne samce. V období pytačiek samce usmrtia drobnú korisť. Samička si vyberá partnera, ktorý má najväčší úlovok, pretože ten požiera počas párenia.

Ďalšie druhy balia korisť do akýchsi balónikov. Niektoré samčeky sa snažia oklamať samičky prázdnym obalom a pária sa s nimi dovtedy, kým obdarovaná samička nerozbalí darček a nezistí, že je prázdny.

Samčekov srpíc nemožno nazvať džentlmenmi. Dámam svojho srdca síce prinesú darček, ak sa však stihnú so samičkou spáriť a tá ešte dar nedojedla, samec jej ho vytrhne a buď ho skonzumuje sám, alebo ho ponúkne ďalšej samici.

U zvierat je pre anatomickú stavbu jednoduchšie pohlavné spojenie v polohe zo zadu. U šimpanzov Bonobo sa však tvárou k sebe odohráva až tretina pohlavných stykov. 14 fotografií v galérii U zvierat je pre anatomickú stavbu jednoduchšie pohlavné spojenie v polohe zo zadu. U šimpanzov Bonobo sa však tvárou k sebe odohráva až tretina pohlavných stykov. Zdroj: Shutterstock

Raz za život

Nielenže je u termitov bežný kanibalizmus, pretože svojich mŕtvych a ranených požierajú, ale dokonca kráľovská dvojica druhu Cubitermes ugandensis si v svadobnej komôrke začne požierať koncové články tykadiel. Trvá to tri dni, až potom u nich dochádza k páreniu. Neskôr spoločne skonzumujú časť nakladených vajíčok.

Keď sa včelia matka vydá na svadobný let, produkuje kráľovský parfum, ktorý pôsobí ako pohlavný feromón na prilákanie trúdov. Len čo sa dostane do roja trúdov a prvému z nich sa ju podarí chytiť za letu na chrbte, jeho vnútorné orgány doslova explodujú do otvoreného bruška matky.

Trúd okamžite umiera a po splnení svojej životnej úlohy padá na zem. Matke odovzdal asi 5 miliónov spermií. Tá ich však získa niekoľkokrát viac, pretože svadobný let opakuje viackrát.

Spermie, ktoré získala počas niekoľkých svadobných letov, si v spermatéke uchováva po celý svoj život. Táto zásoba jej musí vystačiť až do konca jej niekoľkoročného života. Ak vyčerpá zásobu skôr, kladie neoplodnené vajíčka, z ktorých sa liahnu trúdy a nie je vo včelstve dlho trpená. Robotnice ju odstránia a vychovajú si novú matku.

A najväčšia zaujímavosť na záver. Potomstvo živorodých roztočov rodu Acarophenax sa z vajíčok vyliahne už v samičke, približne 14 dcér a jeden syn. Hneď po vyliahnutí (stále vnútri samičky v orgáne pripomínajúcom ľudskú maternicu) syn oplodní všetky svoje sestry a zahynie, zatiaľ čo oplodnené dcéry sa narodia. Dospelá samička roztoča teda porodí tehotné dcéry.

Samice čmeľov sa pária iba raz. Samec vypúšťa špeciálnu hmotu uzatvárajúcu vstup do pohlavného otvoru samice. 14 fotografií v galérii Samice čmeľov sa pária iba raz. Samec vypúšťa špeciálnu hmotu uzatvárajúcu vstup do pohlavného otvoru samice. Zdroj: Shutterstock

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×