Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ničia sa pri športových zraneniach, bolia a tuhnú: Čo s opotrebovanými kĺbami?

22.02.2019 (7/2019) Najprv sa ohlási občasná, neskôr trvalá bolesť. Kĺb tuhne, postihnuté miesto je ako z kameňa. V prvých fázach osteoartrózy môže pomôcť kyselina hyalurónová, neskôr len výmena kĺbu.
Ničia sa pri športových zraneniach, bolia a tuhnú: Čo s opotrebovanými kĺbami?
3 fotografie v galérii
Osteoartróza postihuje najmä ľudí vo vyššom veku, nie je to však „starecká“ choroba.
Autor fotografie: Shutterstock

Osteoartróza je degeneratívne ochorenie kĺbov. V počiatočných štádiách postihuje iba chrupku kĺbu, neskôr sú postihnuté aj okolité tkanivá – kosť, synoviálna výstelka kĺbu a niektoré ďalšie jeho časti. Je to ochorenie, ktoré vždy pokračuje od ľahších foriem k ťažším a nie je jednoduché ho spomaliť. Hlavnými príznakmi sú bolesť a obmedzenie hybnosti, ktoré navzájom súvisia. Čím väčšia je bolesť, tým väčšmi je obmedzená aj hybnosť.

Muži aj ženy

Výskyt osteoartrózy sa zvyšuje s rastúcim vekom. Medzi sedemdesiatnikmi a osemdesiatnikmi postihuje takmer deväťdesiat percent obyvateľstva. Teda deväť ľudí z desiatich má príznaky osteoartrózy. Choroba postihuje prakticky všetky kĺby v tele, môže sa síce prejaviť len na jednom, ale i na viacerých.

Poznáme dve hlavné formy osteoartrózy – primárnu a sekundárnu. Pri primárnej nepoznáme príčinu, predpokladá sa výrazný vplyv genetiky. Začína sa prejavovať na malých kĺboch rúk, ktoré sa deformujú, vytvárajú sa uzlíky. Pri sekundárnej osteoartróze je príčina väčšinou známa. Napríklad dysplastická koxartróza postihuje zle vyvinutý bedrový kĺb.

Dôvodom sekundárnych osteoartróz sú aj zápalové ochorenia – reuma či Bechterejevova choroba, ale tiež nedoliečené úrazy a dlhoročné preťažovanie kĺbov. Pri tejto skupine je možné ochoreniu predchádzať správnou liečbou zápalov, riešením vrodených chýb kĺbov, udržiavaním hmotnosti a zdravým životným štýlom.

Pri primárnych osteoporózach je pomer výskytu u žien a mužov zhruba 2 : 1. Pri sekundárnych osteoporózach je to pomerne vyrovnané. Dysplastická koxartróza postihuje viac ženy, poúrazové osteoartrózy majú zase skôr muži.

Je známe, že čím vyšší životný štandard, tým je vyššia úroveň výskytu osteoartrózy. Pripisuje sa to pohodlnejšiemu životnému štýlu, napríklad v afrických krajinách je výskyt osteoartrózy oveľa nižší. Tamojší obyvatelia sa viac hýbu, striedmejšie sa stravujú, ale aj skôr umierajú, zrejme aj preto je výskyt nižší.

Pozor na zranenia

Osteoartróza nie je len chorobou starých ľudí. Čím je človek starší, tým väčšia je pravdepodobnosť, že bude trpieť prejavmi osteoartrózy. No samozrejme, táto choroba postihuje aj mladých ľudí. Napríklad ako dôsledok zápalových ochorení.

Pri juvenilnej chronickej artritíde, ktorá sa prejaví už v detstve, je poškodenie chrupky i kosti už v mladom veku veľmi výrazné. Osteoartróza často trápi aj športovcov. Dnešný vrcholový šport je takou záťažou pre kĺby, že mnohí športovci majú už v tretej, štvrtej dekáde života veľmi ťažké artrózy.

Je to dôsledok nadmerného posilňovania, opakovaných mikrotráum i väčších zranení, ktoré sa končia napríklad artroskopickými operáciami kolena, plastikou skrížených väzov, ošetreniami menisku a podobne. Tieto stavy môžeme považovať za preartrózu a pri opakovaných úrazoch dochádza k rozvoju osteoartrózy.

Ak je kĺb zničený, dá sa iba vymeniť za umelú náhradu. 3 fotografie v galérii Ak je kĺb zničený, dá sa iba vymeniť za umelú náhradu. Zdroj: Shutterstock

Dobrý je pohyb, pri ktorom nie sú staticky zaťažované dolné končatiny – to znamená plávanie, bicyklovanie, bežná turistika. Naopak, nevhodné sú extrémne športy, kde sa nadmerne preťažujú kĺby. Samozrejme, osteoartróza nie je nutný následok športovania, závisí od druhu športu.

Dnešné nároky na športovcov sú však už také, že podľa ortopédov deti vo veku 15 rokov majú napríklad odtrhnuté predné skrížené väzy kolena. To je úraz, aký kedysi mali 30-roční športovci. Z tohto pohľadu je rozhodne lepší rekreačný šport než výkonnostný či vrcholový.

Kosť o kosť

Z váhonosných kĺbov osteoartróza postihuje najčastejšie koleno, ktoré je výrazne zaťažené vo viacerých rovinách a je tvorené množstvom väzov zabezpečujúcich jeho stabilitu. Pri primárnych osteoartrózach zvyčajne bývajú postihnuté kĺby na oboch stranách tela, pri sekundárnych osteoartrózach môže byť postihnutie aj jednostranné.

Základným vyšetrením je anamnéza a klinické vyšetrenie. Hlavným príznakom je bolesť a obmedzenie hybnosti pri niektorých pohyboch. Zo zobrazovacích vyšetrení je na prvom mieste RTG vyšetrenie, pri ktorom sa robia snímky postihnutých kĺbov. Vidno na nich zúženie kĺbovej štrbiny.

Priestor, ktorý je za normálnych okolností vyplnený chrupkou, býva zúžený, prípadne je chrupka takmer úplne zaniknutá. To je veľmi bolestivý stav, pretože kosť sa doslova trie o kosť. Môže sa stať, že človek, ktorý má vyšší prah bolesti, príliš netrpí, ale pri vyšetrení sa zistí výrazne poškodenie kĺbu.

A práve vnímanie bolesti je rozhodujúce pri operačnom riešení osteoartrózy. Lekári pacienta operujú až vtedy, keď už má výrazné ťažkosti. Hoci je podľa vyšetrení kĺb v stave, keď je vhodný na endoprotézu, dôležitejšie je vnímanie prejavov ochorenia.

Kĺže a tlmí nárazy

Vo vyšších štádiách už zvyčajne bolesti výrazne obmedzujú človeka v bežnom živote – nemôže pracovať, chodiť, nemôže sa vyspať. U týchto ľudí je už nutné postihnutý kĺb vymeniť, niektorí ľudia absolvujú počas života dokonca až šesť výmen kĺbov.

Priebeh ochorenia však môže byť aj veľmi pomalý, môže trvať dokonca niekoľko desaťročí. Ak človek rešpektuje odporúčania lekára, osteoartróza nemusí mať rýchly spád. Jednou z liečebných možností v prvom a druhom štádiu ochorenia, výnimočne aj v treťom, je viskosuplementácia.

Vie sa, že počas ochorenia sa menia vlastnosti synoviálnej tekutiny, ktorá obmýva kĺb, najmä jej viskozita a elasticita. Pri viskosuplementácii sa synoviálna tekutina dopĺňa kyselinou hyalurónovou s rôznou molekulovou hmotnosťou, aby sa zlepšilo kĺzanie kĺbovej chrupky a tlmenie nárazov.

Najlepšie prípravky sú vysokomolekulárne, normálna zdravá synoviálna tekutina kĺbu má okolo 6 miliónov Daltonov (jednotka relatívnej molekulovej hmotnosti). Účinnosť prípravku na vlastnosti synoviálnej tekutiny môže vydržať až rok.


Pozor na bolesť kĺbu po námahe. 3 fotografie v galérii Pozor na bolesť kĺbu po námahe. Zdroj: Shutterstock

Prvými príznakmi bývajú väčšinou bolesti po záťaži. Teda po väčšom fyzickom výkone vznikajú bolesti v postihnutom kĺbe. Väčšinou sú to kĺby dolných končatín. Samozrejme, ak sa tieto bolesti opakujú, treba navštíviť lekára a hľadať ich príčinu. Po športovaní má takmer každý občas bolesti, ak sa však opakujú, je to varovný príznak osteoartrózy.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×