Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Miloval pretekanie a autá, na javisku sa neflákal. Pri poslednej rozlúčke ho vyprevadili lietadlá, tak to chcel

22.02.2019 (7/2019) Luděk Munzar patril k najvýznamnejším hercom tejto doby. Aj napriek talentu ho posledné roky pracovné príležitosti obchádzali. Pre svoju povahu a razantný výraz tváre sa ho totiž mnohí ľudia báli.
Miloval pretekanie a autá, na javisku sa neflákal. Pri poslednej rozlúčke ho vyprevadili lietadlá, tak to chcel
6 fotografií v galérii
Bol zásadový a takým ostal do konca života. Ľudia pred ním mali rešpekt.
Autor fotografie: Archív

„Bol to človek nebojácny, celý život v sebe pestoval vnútornú odvahu a keď sa mu niečo nepáčilo, tak vedel povedať nie,“ povedal o Luďkovi Munzarovi riaditeľ Národného divadla v Prahe Jan Burian (59).

So svojím hereckým kamarátom sa totiž často dohadoval pre prácu okolo divadla. Hlavný kultúrny stánok Munzar v roku 1990 po 33 rokoch v nie veľmi dobrom opustil spolu so svojou manželkou Janou Hlaváčovou (80).

Predstavy slávneho hereckého páru o poslaní a smerovaní divadla sa podstatne líšili od predstáv nového vedenia. Práve preto Luděk Munzar nešetril kritikou na adresu svojho bývalého chlebodarcu až do svojej smrti.

„Môj vzťah k Národnému divadlu bol obrodenecký, národovecký a oni tam začali hrať ako v malom pivničnom divadle,“ tvrdil herec.

„Národné divadlo nie je len tá budova, to je súčasť nášho kultúrneho dedičstva. Ak túto tradíciu niekto ironizuje, posmieva sa jej, tak sa posmieva svojim predkom,“ vysvetlil svoj vtedajší odchod umelec.

Aj keď ho v posledných rokoch sužovala rakovina a bol na pokraji síl, nikdy sa neprestal zaujímať o divadlo. Českým médiám poskytol rozhovor hercov dobrý známy. Ten krátko po jeho smrti prezdradil, ako si Munzar vždy prostredníctvom niekoho dal v pokladnici Národného divadla kúpiť lístok na predstavenie a potom ho z niektorého kúta sály činohry sledoval tak, aby o jeho prítomnosti divadelný súbor nevedel.

Napriek tomu, že bývalých kolegov mal rád, nechcel sa s nimi stretnúť. Netúžil po tom, aby ho videli v zdravotnom stave, v akom bol a na ktorý nebol vôbec pyšný.

Na pohrebe sa zúčastnili dcéry, zať a vnučka. Manželka Jana sa neukázala. Hercov odchod ju zlomil. 6 fotografií v galérii Na pohrebe sa zúčastnili dcéry, zať a vnučka. Manželka Jana sa neukázala. Hercov odchod ju zlomil. Zdroj: profimedia.sk

Pohreb bez prítomnosti ženy

Podľa medializovaných informácií bolo za Munzarovým odchodom z tohto sveta prinavrátené onkologické ochorenie. Posledná rozlúčka s legendou sa pritom konala v jeho milovanom i nenávidenom Národnom divadle s účasťou verejnosti, hercov a najbližšej rodiny.

Tesne predpoludním preleteli ponad strechu historickej budovy dve lietadlá. Bolo to hercovo posledné želanie, keďže počas života bol vášnivým letcom a tiež čestným členom Aeroklubu Letňany.

Rakva s pozostatkami sa po skončení verejnej rozlúčky vydala do krematória v Motole, kde rodina usporiadala súkromný obrad. Manželka Jana Hlaváčová, ktorú roky trápi Parkinsonova choroba a ťažké depresie, milovaného muža na poslednej ceste neodprevádzala. Dokonca sa nezúčastnila ani na svadbe spoločnej dcéry Báry (47), ktorá sa vydala vlani v auguste.

Novinárom z denníka Aha! však odpovedala na telefonát, pričom v hlase neskrývala obrovský zármutok.

„Nehnevajte sa, zavolajte, až keď bude po všetkom. Nie som teraz pri zmysloch a nie som schopná slova. Jediné, čo vám môžem povedať, je to, že môj manžel bol predovšetkým slušný človek. Preto som si ho aj najviac cenila,“ uviedla zarmútene.

Rozhodnutie nezúčastniť sa na manželovom pohrebe by určite pochopil aj on sám. Posledné roky, aj keď na tom nebol zdravotne práve najlepšie, sa o Janu staral. Vedel veľmi dobre, že sa trápi. Jej neľahký zdravotný stav len pred pár mesiacmi okomentoval slovami: „Len sedí a pozerá…“ V každom prípade nikto nečakal, že z tohto sveta odíde skôr než ona.

Herec autá a pretekanie miloval. 6 fotografií v galérii Herec autá a pretekanie miloval. Zdroj: Archív

Dedí dcéra

Hoci by sa mohlo zdať, že Luděk Munzar sa z tohoto sveta pobral nečakane a náhle, pred svojou smrťou mal majetkové pomery v rodine dávno usporiadané.

Trojposchodovú vilu v pražských Modřanoch v hodnote 50-miliónov českých korún, v ktorej aj naposledy vydýchol, dal ešte pred rokmi spolu s manželkou Janou prepísať na mladšiu dcéru. Práve preto sa Bára rozhodla, že vo vile ostane bývať a o oboch rodičov sa do konca ich dní postará.

„Som opatrovateľka na plný úväzok, starám sa o rodičov a o dcéru,“ opakovala Bára často pred médiami. Do domu si prisťahovala svojho hereckého kolegu a dnes už aj manžela Martina Trnavského (48).

Podľa výpisu z katastra nehnuteľností je však až do júna 2038 dom zaťažený dvojmiliónovou hypotékou. Tú si v roku 2016 rodina vzala kvôli rozsiahlej rekonštrukcii. Dom po novom disponuje aj výťahom, ktorý bol vybudovaný pre zníženú pohyblivosť hereckého manželského páru.

Munzar bol okrem iného až do svojej smrti predsedom správnej rady Nadácie Munzarovcov. Tá sa venuje zdravotníckym, sociálnym a humanitárnym aktivitám. Založila ju hercova zosnulá sesternica Alena Munzarová (†88).

Nadačný kapitál je pritom v katastri vyčíslený sumou 46,5 milióna českých korún. Ako nepeňažný majetkový vklad je tam vedený bytový dom na pražských Vinohradoch. Ten má v katastri zapísaných ďalších piatich spolumajiteľov. Ide však o rozsiahlu historickú budovu vo výbornej lokalite s niekoľkými poschodiami. Podľa odhadov odborníkov má bytový dom určite vyššiu hodnotu.

V správnej rade s hercom doteraz sedela aj jeho dcéra Bára s manželom. Po otcovej smrti by tak mala prevziať jeho šéfovskú stoličku. O svoju rodinu sa Luděk Munzar skutočne náležite postaral.

Posledné dve desiatky rokov nakrúcal herec veľmi málo. Záujem síce mal, ale nebol typ, ktorý by sa režisérom sám ponúkal. 6 fotografií v galérii Posledné dve desiatky rokov nakrúcal herec veľmi málo. Záujem síce mal, ale nebol typ, ktorý by sa režisérom sám ponúkal. Zdroj: Archív

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×