Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ako nás zasiahne odchod Británie z EÚ? Tri príbehy Slovákov, ktorých sa brexit bytostne dotkne

20.02.2019 (7/2019) Od nadnárodných korporácií cez vysokopostavených politikov až po bežných ľudí. Celá planéta s napätím očakáva, ako dopadne Brexit.
Ako nás zasiahne odchod Británie z EÚ? Tri príbehy Slovákov, ktorých sa brexit bytostne dotkne
9 fotografií v galérii
Autor fotografie: Archív NMH

Znie to ironicky, ale v spišskej obci Bystrany rátajú aj s extrémnym riešením, že miestne deti sa budú učiť v stanoch. Takáto situácia hrozí, ak sa v praxi naplní ten najhorší scenár brexitu. Keď pre nás Spojené kráľovstvo v roku 2004 otvorilo svoj pracovný trh, obyvatelia dediny totiž húfne využívali túto možnosť. Miestna rómska osada sa poriadne vyľudnila.

Starosta František Žiga hovorí, že z približne 3 700 obyvateľov je dnes minimálne 1 000 v Spojenom kráľovstve. On sám tam má vnučku s celou rodinou. Migrujúci Rómovia poskupovali v dedine domy, majú sa kam vrátiť.

V miestnej základnej škole však učitelia celé tie roky bojujú s chaosom. Rodičia žiakov neustále odchádzajú za prácou, zrazu sa náhle vrátia do Bystrian, potom opäť zbalia kufre a zo na deň sú opäť v Spojenom kráľovstve.

Dnes je z približne 700 žiakov reálne v škole asi 400, zajtra však môže byť všetko inak. Okrem toho vedenie školy bojuje s vážnymi kapacitnými problémami.

„Do roku 1996 sme vyučovali deti v ročníkoch 1 až 4. Potom sme sa však stali plne organizovanou školou, vtedajšia rezortná ministerka nám sľúbila peňažnú pomoc na zmiernenie prechodu. Ostalo však len pri slovách. Podarilo sa nám síce nadstaviť 4 učebne, no nestačí to, dnes učíme deti v dvojzmennej prevádzke.

Ak by sa všetci naši žiaci vrátili, nezvládneme to. Museli by sme ministerstvo obrany požiadať o vojenské stany, aby sme mali kam umiestniť žiakov,“ hovorí s trpkým úsmevom riaditeľka školy Júlia Čurillová.

Náhle odchody a príchody Bystrancov znamenajú neustálu zmenu rozvrhov a personálneho stavu.

„V roku 2007 sme prepúšťali učiteľov. O 3 roky neskôr sa nám začali žiaci húfne vracať, tak sme zas prijali takmer desiatich učiteľov,“ dodáva riaditeľka školy.

V Bystranoch na Spiši sú zúfalí a odhodlaní učiť aj v stanoch. 9 fotografií v galérii V Bystranoch na Spiši sú zúfalí a odhodlaní učiť aj v stanoch. Zdroj: TASR

Pochopte nás

Udalosti súvisiace s brexitom pozorne sleduje aj bývalá starostka časti Londýna Enfield, Naďa Conway. Dcére Angličanky a Slováka zamiešal osud karty v roku 1968.

„Rodičia sa stretli v Spojenom kráľovstve počas vojny, otec slúžil v armáde. Mama ho nasledovala do jeho vlasti, kde som sa narodila. Vyštudovala som gymnázium v Poprade, prijali ma na vysokú školu, prázdniny som trávila u anglickej babičky a práve vtedy vtrhli do Československa vojská Varšavskej zmluvy. S mamou sme sa telefonicky dohodli, že vyčkám pár týždňov, vojaci určite od nás odídu, potom sa vrátim domov,“ spomína.

V jej neprítomnosti ju však odsúdili za opustenie republiky, ak by sa vrátila, riskovala by pobyt za mrežami. Nový domov našla v Spojenom kráľovstve, vyštudovala tam vysokú školu, našla životnú lásku, dnes manžela Davida, založila si rodinu, vybudovala kariéru.

Celé roky sa nesmela vrátiť domov, aj na pohreb jej matky cestoval iba manžel. Ako milovníkovi histórie mu vtedy do oka padlo mesto Levoča, preto si v roku 2005 kúpili meštiansky dom z 15. storočia, ktorý zrekonštruovali. V meste Majstra Pavla trávia 3 až 4 mesiace v roku.

Dynamická pani Naďa dokonca presvedčila svojich zámožných priateľov z Londýna, aby sponzorovali hudobný festival Levočské babie leto, ktorý organizuje už dvanásty rok. Podu­jatie má na Spiši veľký úspech aj pre hosťujúcich hudobníkov svetového mena.

„Mám dva pasy, slovenský aj britský, nech už bude mať brexit akýkoľvek scenár, pre mňa to nebude až taký problém. Obávam sa však, ako to bude s mojimi deťmi a vnúčatami, ktoré ma v Levoči navštevujú. Dcéra si tu tiež kúpila dom, podobne ako moja kamarátka z Londýna. Európska únia sa na nás hnevá, ale skúste nás pochopiť.

Je pravda, že určitú úlohu pri hlasovaní o brexite zohrala aj migrácia, veď Londýn už tvoria z 58 percent obyvatelia národnostných menšín. Hlavným dôvodom je však mentalita Britov. Tento ostrovný národ je veľmi hrdý a samostatný, nikdy sa nestotožnil s predstavou veľkého európskeho štátu. Myslím si, že naša vláda bude intenzívne rokovať s Európskou úniou, pretože akýkoľvek chaos by mohol pripomínať vojnu,“ hovorí.

Naďa Conway organizuje na Slovensku festival Levočské babie leto. 9 fotografií v galérii Naďa Conway organizuje na Slovensku festival Levočské babie leto. Zdroj: Vladimír Maľák

Do nohy odídu

Aktuálne dnes žije v Spojenom kráľovstve približne 100 000 Slovákov. Jedným z nich je aj štyrid­siatnik Ondrej Valko. Predtým pracoval ako mestský policajt v Spišskej Novej Vsi, mimochodom, okrem neho takto odišli z radov polície ďalší dvaja kolegovia.

Na Slovensku, v práci, najprv požiadal o rok neplateného voľna, dnes však v meste Kingston upon Hull žije štrnásty rok.

„Po roku práce vo fabrike som si mohol kúpiť jazdené auto. Ako mestský policajt som do práce jazdil celých 10 rokov na horskom bicykli,“ porovnáva.

S priateľkou, tiež Spišiačkou, sa medzičasom zobrali, narodila sa im tam dnes už 9-ročná dcéra, kúpili si tam pomocou hypotekárneho úveru rodinný dom. Ondrej sa vypracoval z robotníka na tímlídra.

Na prvý pohľad to vyzerá priam ideálne, Ondrej je však veľmi spoločenský a komunikatívny človek, doma bol zanietený folklorista, na ostrove mu chýba slovenská srdečnosť.

„Niektorí miestni sú priateľskí, no väčšinou sú ľudia nedôverčiví a rezervovaní. Keď vypukol ošiaľ okolo brexitu, veľa domácich sa tešilo domnievajúc sa, že všetci cudzinci do nohy odídu z ich krajiny. Britskí známi sa nás pýtali, či sa vrátime domov. Nemáme s tým problém. Na Slovensku sa ekonomická situácia zlepšia, prácu by sme si našli.

Moja manželka si dokonca uťahovala zo svojich britských kolegov, že môžu prísť pracovať k nám. Automobilka Jaguar Land Rover v Spojenom kráľovstve prepúšťala, u nás, naopak, prijíma. Strach z brexitu majú skôr Rumuni, mnohí sú tam krátko a podľa medializovaných informácií cudzincom, ktorí sú na ostrove až viac ako 5 rokov, ponechá vláda všetky práva.“

Ondrej Valko žije v Spojenom kráľovstve 14 rokov. 9 fotografií v galérii Ondrej Valko žije v Spojenom kráľovstve 14 rokov. Zdroj: Archív O.V.

Druhé miesto

To sú 3 príbehy, ktorých sa brexit bytostne dotkne. Napínavú situáciu na starom kontinente si všíma aj americký New York Times.

Americkí odborníci dokonca tvrdia, že práve ekonomika nášho malého štátu v strede Európy pocíti brexit veľmi výrazne, umiestnili nás z 27 krajín Európskej únie na veľmi kritické druhé miesto. Polovicu vyrobených áut na Slovensku totiž exportujeme práve do Spojeného kráľovstva.

Marcový odchod tejto krajiny z Európskej únie sa bolestivo dotkne nielen ekonomiky štátov, poznačí aj osudy jednotlivých ľudí a ich rodín. V roku 2017 pracujúci cudzinci poslali domov 9 miliárd dolárov.

Premiérka Theresa May ubezpečila tých, ktorí už žijú alebo pracujú v Spojenom kráľovstve, že budú môcť zostať v krajine legálne, v prípade tvrdého brexitu stojí však tento sľub na hlinených nohách.

Andrej Rajčány z Across Private Investments hovorí, že rokovania medzi oboma stranami budú intenzívne pokračovať určite aj po brexite.

„Našťastie, problémom nie je celá zmluva, to znamená obchodné dohody, status občanov Európskej únie, pohyb peňazí, služieb, ale hlavne írska hranica, ktorá sa stáva vonkajšou hranicou Európskej únie. Zásadná otázka teda znie, či bude, alebo nebude medzi Severným Írskom, ktoré je súčasťou Spojeného kráľovstva, a Írskou republikou fyzická hranica s kontrolami a s tým spojenou byrokraciou. Doterajší spôsob cestovania na občiansky preukaz nebude problémom minimálne do konca budúceho roka.“

Analytik Tomáš Púchly z Nadácie F. A. Hayeka hovorí:

„Ako najreálnejší scenár sa javí, že Británia odíde z Európskej únie bez dohody. To by však aspoň zo začiatku vyvolalo neistotu až chaos. Doteraz totiž vo vzájomných vzťahoch platili jasné pravidlá – od usporiadania obchodu až po sociálne zabezpečenie pracovníkov zo zahraničia. Brexit bez dohody by znamenal, že staré pravidlá prestanú platiť, no bez toho, aby ich nahradili nové.

Obe strany však majú záujem k nejakej dohode nakoniec dospieť a kompromis budú hľadať aj po marci 2019. Preto si nemyslím, že sa treba obávať vykázania občanov EÚ zo Spojeného kráľovstva či Britov z EÚ. Bol by to nepriateľský krok, ktorý by možnosti ďalšej obchodnej dohody mohol zmariť. Obe strany sa budú snažiť nastoliť pre týchto ľudí určitý režim, môže to však trvať aj niekoľko rokov.“


Anketa

Slovenských politikov sme sa pýtali:

Aký bude mať podľa vás brexit scenár a hlavne, ako sa táto zmena dotkne Slovákov a našej ekonomiky?

Eduard Kukan 9 fotografií v galérii Eduard Kukan Zdroj: Archív NMH

Eduard Kukan, europoslanec:

Britské politické elity nemajú v otázke samotného brexitu celkom jasno. Ich požiadavky sú z pohľadu Európskej únie nereálne. Dohoda o brexite, podpísaná minulý rok, je kompromisom, za ktorým si EÚ stojí, je zárukou civilizovaného a riadeného odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ. Ak dôjde k neriadenému brexitu, negatívne to zasiahne Spojené kráľovstvo v hospodárstve, obchode, službách, ale aj v iných praktických záležitostiach, nemyslím si, že je pripravené riešiť od prvého dňa takúto komplexnú situáciu, môže nastať chaos. Neriadený brexit poškodí aj našu ekonomiku. Môže znamenať dočasnú stratu britského trhu, novú administratívnu záťaž pri exporte či zníženie dopytu. Postihne aj Slovákov žijúcich v Spojenom kráľovstve, stanú sa občanmi tretej krajiny a už nebudú mať automatický prístup na trh práce.

Maroš Šefčovič 9 fotografií v galérii Maroš Šefčovič Zdroj: Archív NMH

Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu:

Verím, že usporiadaný odchod Spojeného kráľovstva na základe férovej vzájomnej dohody je stále možný. Jej schválenie v britskom parlamente však prebieha mimoriadne komplikovane a ak sa to nepodarí v stanovenom termíne, nevylučujeme ani možné predĺženie lehoty. V takom prípade budú pre nás dôležité tri veci: z akého dôvodu, na ako dlho a aby to neovplyvnilo fungovanie EÚ. Pre Slovákov žijúcich v Spojenom kráľovstve je nepochybne lepší scenár usporiadaného odchodu z EÚ, pretože práva by im garantovala vzájomná dohoda. Scenár takzvaného živelného odchodu z EÚ by viac bolel aj ekonomiku, negatívne by ovplyvnil napríklad tok tovarov. Chcem veriť v zodpovednosť v Londýne, no na druhej strane je dobré, že EÚ aj slovenská vláda podnikajú kroky, ktoré majú zmäkčiť dosahy prípadného tvrdého brexitu.

Richard Sulík 9 fotografií v galérii Richard Sulík Zdroj: Archív NMH

Richard Sulík, europoslanec:

Brexit je momentálne v prvom rade hra o nervy. EÚ vie, že aj pre ňu je „no deal“ scenár nevýhodný a problematický, na druhej strane chcú „vytrestať“ Britov. Čo sa týka občanov, tam to nie je také horúce. Nežijú len občania EÚ v Spojenom kráľovstve, ale aj približne 1,3 milióna Britov v EÚ. Obe strany budú mať záujem o dohody a už celý rad krajín vyhlásil, že so Spojeným kráľovstvom uzavrú individuálne zmluvy. Toto platí aj v prípade „no deal“. Celkovo si myslím, že k dohode nedôjde do 29. 3., keď by mala Británia vystúpiť z EÚ, a zároveň, že lehota vystúpenia bude o niekoľko týždňov/mesiacov predĺžená.

Miroslav Lajčák 9 fotografií v galérii Miroslav Lajčák Zdroj: Archív NMH

Miroslav Lajčák, minister zahraničných vecí:

Za najlepší scenár považujem dohodu o vystúpení. Tvrdý brexit si dnes neželá ani jedna zo strán. Ak sa do 29. marca nepodarí ratifikovať dohodu o vystúpení v britskom parlamente a nedôjde ani k predĺženiu lehoty podľa článku 50, automaticky dôjde k tvrdému brexitu. Také sú pravidlá vyplývajúce zo zmluvy. Obe verzie, s dohodou aj bez dohody, budú v prvom rade garantovať práva občanov EÚ žijúcich v Spojenom kráľovstve, ako aj britských občanov žijúcich v EÚ. Ide zhruba o 5 miliónov ľudí, ktorí nemôžu byť obeťou brexitu. Obe strany si to plne uvedomujú a pracujú na tom, aby práva týchto občanov zostali zachované. Isté zmeny budú pri cestovaní, keď už nebude po roku 2020 stačiť na vstup do Spojeného kráľovstva občiansky preukaz. Citeľné dosahy brexitu budú na vzájomnú obchodnú výmenu. Už nepôjde o jednotný trh s rovnakými pravidlami, ale o režim výberu ciel a daní. Odhadovaný negatívny dosah na našu ekonomiku z dlhodobého hľadiska predstavuje 0,7 až 1,4 percenta HDP.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×