Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Psychológ: Keď deti klamú a sú závislé na smart technológiách

23.02.2019 (45/2018) Fenomén našich veľmi úzkych vzťahov k mobilom a jeho aplikáciám sa ešte len vynára a budúca generácia bude mať pravdepodobne plné ruky práce.
Psychológ: Keď deti klamú a sú závislé na smart technológiách
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Už si nevieme rady s našou dcérou. Stále klame. Dokonca aj v situáciách, keď to nie je potrebné. Nemá sa prečo báť povedať nám pravdu, nikdy sme jej nič mimoriadne za klamstvo ani nepovedali, ani neurobili. Skôr sa nahneváme vtedy, keď vieme, že to, čo hovorí, nie je pravda. Má 15 rokov a robí si, čo chce. Keď jej zoberieme mobil, na chvíľu sa znormalizuje.

Klára

Radí psychológ Mgr. Miroslav Zahumenský

Že je vaša dcéra závislá od mobilu, možné je. Prirodzene, neviem to naisto. Fenomén našich veľmi úzkych vzťahov k mobilom a jeho aplikáciám sa ešte len vynára a budúca generácia bude mať pravdepodobne plné ruky práce. Dnes to ešte len pozorujeme a snažíme sa tomu porozumieť. Práve preto, že o tom vieme tak málo, ignorujeme závažnosť a nedodržiavame pravidlá digitálnej hygieny. Nedodržiavame hranice a deti nechávame napospas drakovi. Ako hovorí jeden vtip: „Kúpili sme dieťaťu mobil, tablet aj notebook a stále sa chce s nami rozprávať. Čo robíme zle?“ Mobil veľmi obratne uspokojuje náš mozog. Klamstvá sú prirodzeným a častým prejavom pri závislostiach, ale aj v situáciách, keď nám o niečo ide a stojí pred nami prekážka.

Klamstvá vôbec sú veľmi zaujímavý sociálny fenomén. Myslím, že by bolo dobré, aby ste si pozreli na internete články, ktoré pomáhajú stanoviť bezpečné hranice v používaní mobilu. Z mojej praxe vychádza, že väčšina rodičov veľmi slabo a nedôsledne kontroluje svoje deti vo vzťahu k mobilom či PC. Navštívte detského psychológa, aby vám pomohol s návratom k dôvere, s celým problémom okolo klamstva, možnej závislosti či vytvorením programu v prázdnom čase, kde má dieťa svoju obľúbenú aktivitu mobil.


Svoje otázky psychológovi Mgr. Miroslavovi Zahumenskému môžete posielať na e-mailovú adresu [email protected]

 

Stál pri strýkovom hrobe v takej zvláštnej polohe, až som sa pohoršil. A potom zrazu... čo sa to stalo?
Učí deti prežiť v prírode, vedie ich k hodnotám a spolupráci. Prečo sa o skautingu na Slovensku veľa nehovorí?
Speváčka Adele priznala rozpad manželstva: Toto je jej náhrada za manžela!

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×