Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ako sa brániť? Starí poslanci s novozvolenými nespolupracujú a záväzné stanoviská prijímajú bez nás!

31.07.2019 (3/2019) V prípade nefungujúcej samosprávy existuje viacero kontrolných mechanizmov.
Ako sa brániť? Starí poslanci s novozvolenými nespolupracujú a záväzné stanoviská prijímajú bez nás!
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Nie vždy sú na čele obce rozumne zmýšľajúci a vzdelaní ľudia. To je aj náš prípad. Zvolili sme si aj nových poslancov, avšak väčšina z nich je zo starej zostavy. Odmietajú akékoľvek návrhy na zmeny a všetky pripomienky a návrhy apriori neodhlasujú. Existuje nejaká právna cesta ako sa brániť voči evidentnej šikane poslancov, ktorým nejde o rozvoj obce? Čo v prípade, ak sa potvrdí porušenie zákonov a napríklad prijímajú záväzné stanoviská mimo oficiálneho a verejného zasadnutia obecného zastupiteľstva? Má takéto stanovisko právne váhu? Čo s tým?

Jozef

Odpovedá advokát JUDr. Michal Rampášek, Advokátksa kancelária HAVLÁT & PARTNERS          

V prípade nefungujúcej samosprávy existuje viacero kontrolných mechanizmov. V prvom rade je to hlavný kontrolór, ktorý je najsilnejším prvkom vnútornej kontroly obce. Kontroluje hospodárenie a nakladanie s majetkom obce, vybavovanie sťažností a petícií, dodržiavanie právnych predpisov vrátane nariadení obce, ako aj plnenie uznesení obecného zastupiteľstva. Starostu a poslancov však môžu kontrolovať aj iné orgány verejnej moci, a to prokuratúra a najvyšší kontrolný úrad. Na príslušnú okresnú prokuratúru sa môžete obrátiť s podnetom. Prokurátor má k dispozícii dva prostriedky, protest a upozornenie.

Prokurátor podáva protest proti všeobecne záväznému nariadeniu obce, jej opatreniu alebo rozhodnutiu vrátane uznesenia obecného zastupiteľstva, ktorými bol porušený zákon alebo iný právny predpis. Upozornenie sa podáva na účel odstránenia porušovania zákonov pri vydávaní opatrenia alebo rozhodnutia alebo nečinnosťou orgánu obce.

Na najvyšší kontrolný úrad sa môžete obrátiť ak máte podozrenie na nezákonné nakladanie s majetkom obce alebo nezákonné hospodárenie obce. V neposlednom rade sa aj obyvatelia obce môžu zapojiť aktívne do fungovania svojej obce a vysloviť nespokojnosť s konaním starostu, a to tak, že ho odvolajú v miestnom referende. Konanie miestneho referenda môžu obyvatelia iniciovať petíciou. Zastupiteľstvo obce musí vyhlásiť miestne referendum o odvolaní starostu, ak sa pod petíciu podpíše aspoň 30% oprávnených voličov.


Svoje otázky advokátovi JUDr. Michalovi Rampáškovi môžete posielať na e-mailovú adresu [email protected]

 

Spoveď Martina Šmahela: Pravda o tom, ako moja dcérka trpela!
Fašírky z údeného mäsa
Ľudia si o mne myslia, že som suverénka, ale pravdou je, že mám z ľudí stres. Ako s tým bojovať?

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×