Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Módna ikona z kráľovských kruhov: Dánska princezná Mary minula za róby poriadny balík!

16.02.2019 (6/2019) Dáva prednosť jednoduchosti, aj vďaka tomu je budúca dánska vladárka Mary svetovou módnou ikonou.
Módna ikona z kráľovských kruhov: Dánska princezná Mary minula za róby poriadny balík!
12 fotografií v galérii
Pre fyzickú podobu a osud modernej Popolušky ju porovnávajú s vojvodkyňou Kate.
Autor fotografie: Northfoto

Keď sa v roku 1981 vydávala princezná Diana, Mary ako malé dievča uveličene sledovala v televízii v priamom prenose veľkolepú svadbu v Spojenom kráľovstve. Bolo to jej sťaby prvé stretnutie s európskou šľachtou.

Vtedy ešte netušila, že približne o 20 rokov aj ju povedie k oltáru jej princ. Ani po tom netúžila, pretože ako dieťa nechcela byť princeznou, ale veterinárkou.

Dánska princezná Mary, manželka následníka trónu princa Frederika, sa narodila v Hobarte v ostrovnom austrálskom štáte v Tasmánii ako štvrté dieťa v rodine univerzitného profesora matematiky so škótskymi koreňmi a sekretárky. Časť detstva strávila aj v americkom Texase, kde pracovne pôsobil jej otec.

Keď mala 25 rokov, jej mama náhle zomrela po operácii srdca. Zdrvená, vtedy už vyštudovaná právnička sa vydáva do Európy a Ameriky. Mimo Austrálie strávila vyše roka, po návrate domov v roku 2000 v Sydney počas olympijských hier v jednom z barov stretáva svoj osud, lepšie povedané Freda z Dánska.

Tak sa jej na prvom stretnutí predstavil budúci manžel bez toho, aby sa čo i len zmienil o modrej krvi, ktorá mu kolovala v žilách. Pár sa stretával viac ako dva roky, Mary sa medzitým presťahovala do Európy, až kým ich neodhalili paparacovia.

S princom Frederikom majú štyri deti. 12 fotografií v galérii S princom Frederikom majú štyri deti. Zdroj: Northfoto

Plachý úsmev

Príbeh o modernej Popoluške dostal zelenú až po tom, ako láske princa a obyčajnej smrteľníčky oficiálne požehnali kráľovskí rodičia a neskôr parlament. Spočiatku to bol problém práve pre neurodzený pôvod, plusom pre útlu tmavovlásku však bolo, že jej život bol ako čistý nepopísaný hárok papiera bez akýchkoľvek škandálov.

Veľkolepá svadba sa konala v roku 2004. Dáni si svoju budúcu kráľovnú časom obľúbili, hoci sa spočiatku javila ako veľmi rezervovaná cudzinka. Časom priznala, že sa snažila vzhľadom na svoje postavenie neustále ovládať, držať na uzde svoje emócie a všetky úlohy vrátane dánskeho jazyka chcela zvládať s patričnou dávkou perfekcionizmu. Nevdojak tak potláčala svoju prirodzenú osobnosť.

„Bol to môj spôsob ochrany a prejav neistoty, pretože z Tasmánie som zrazu pristála v dánskej kráľovskej rodine.“

Budúca dánska vladárka postupne priviedla na svet 4 deti. V roku 2005 sa narodil Christian, o dva roky neskôr Isabella, v roku 2011 dvojčatá Vincent a Josephine. Mary priznala, že až po desiatich rokoch sa začala v Dánsku cítiť ako doma, dodnes však aj tak pózuje pred fotografmi s trocha rezervovaným a plachým úsmevom na tvári.

Účes ako Mary

Niet dňa, aby sa Mary neobjavila v dánskej tlači, veľmi často skloňujú jej meno aj novinári v Austrálii. Zaskvela sa na titulkách svetových magazínov Vogue či Vanity Fair. Predsa len, nevládne okolo nej až také svetové mediálne šialenstvo ako v prípade vojvodkýň zo Spojeného kráľovstva – Kate a Meghan.

Niekedy sa môže zdať, že to s jednoduchosťou trocha preháňa. 12 fotografií v galérii Niekedy sa môže zdať, že to s jednoduchosťou trocha preháňa. Zdroj: Northfoto

Pre fyzickú podobnosť a rovnaký osud modernej Popolušky ju však prirovnávajú k manželke britského následníka trónu Williama. Hoci Kate patrí v rámci európskych kráľovských dvorov medzi najviac fotografovanú šľachtičnú, jej dánska kolegyňa má pred ňou náskok so svojím šatníkom.

Mary dlhodobo označujú za princeznú s najlepším a najvycibrenejším vkusom. Keď sa v roku 2011 ženilo monacké knieža Albert, označili ju za druhú najlepšie oblečenú ženu na tejto veľkolepej udalosti. Jej vkus ocenila aj Oprah Winfrey, ktorá ju pozvala do svojej šou, aby bližšie porozprávala o svojom postavení svetovej módnej ikony.

Kráľovský dvor však nepokladal za vhodné, aby budúca vladárka pred celým svetom rozprávala o tom, čo má v skriniach. Pravidelne ju za najlepšie oblečenú ženu sveta vyhlasujú čitatelia časopisu Hello!, podobnú poctu jej dáva časopis Vanity Fair, ktorý ju ako najštýlovejšiu členku monarchistických rodín uviedol do medzinárodného prestížneho zoznamu Hall of Fame.

Jej vycibrený vkus je teda známy ďaleko za hranicami Dánska a v jej novej vlasti si v kaderníckych salónoch zvykajú na požiadavku zákazníčok – prosím si účes, aký má princezná Mary.

Nie je odvážna

Špecifikovať, prečo sa ocitla na svetovom módnom piedestáli, sa však s úplnou presnosťou nedá. Mary nie je napríklad revolučná a odvážna ako nebohá Diana, ktorá napriek prudérnemu prostrediu na kráľovskom dvore prichádzala na spoločenské podujatia s odhalenými ramenami. Nie je ani extravagantná ako holandská kráľovná Maxima.

Z času na čas si dá aj extravagantný klobúk, opatrná je však pri výbere farby. 12 fotografií v galérii Z času na čas si dá aj extravagantný klobúk, opatrná je však pri výbere farby. Zdroj: Northfoto

Dáva prednosť jednofarebným outfitom podobne ako kráľovná Alžbeta II., jej kostýmy však majú veľmi ďaleko od pestrosti vladárky Spojeného kráľovstva, ktorú pre veselé a výrazné farby prirovnávajú k rosničke zelenej.

Marin úspech nespočíva ani vo výbere módnych návrhárov, ulahodia jej domáce i zahraničné dielne. Vo svojom šatníku má dokonca konfekčné modely, z čoho sú nadšené hlavne jej fanúšičky, ktoré tak môžu kopírovať jej štýl.

Nevyberá si ani prehnane ženské modely, skôr naopak, uprednostňuje nohavice a blúzky voľnejších strihov. Predsa len, štíhly driek, ktorého sa akoby vôbec nedot­klo mnohopočetné materstvo, zvýrazňuje opaskami či svetlými zvonovými sukňami.

Napríklad na konci minulého roka si na udeľovanie dánskych ocenení s názvom The Crown Prince Couple’s Awards biele šaty previazala opaskom, na rozdiel od modelu, ktorý značka ponúkala na svojej webovej stránke. Len tak mimochodom, tento model značky Maria Fekih sa dá kúpiť za 2 790 eur.

Mary miluje šport, jazdí na koni, hrá na klavíri, gitare a klarinete, ale najviac vášne a času venuje móde. Aj preto pravidelne sedáva v hľadisku kodanského týždňa módy a pozorne sleduje trendy nadchádzajúcej sezóny.

Štíhly driek zvýrazňuje opaskami. 12 fotografií v galérii Štíhly driek zvýrazňuje opaskami. Zdroj: Northfoto

Hoci uprednostňuje jednoduchú eleganciu, jej šatník je vraj v porovnaní s inými princeznami a kráľovnami najhonosnejší a najbohatší. Vlani minula na tento účel viac ako 97 000 eur, pretože neváha siahnuť ani po dizajnérských kúskoch s prevratnými cenami.

Vlastní napríklad topánky na ihličkových podpätkoch v každej farbe, hoci sú to opäť skôr jednoduché a elegantné modely.

Hra so šperkmi

Čo je veľmi sympatické a chvályhodné, princezná svoje outfity recykluje, nemá problém obliecť si jednu róbu viackrát. Napríklad na zámku Fredensborg, kde dánska kráľovná Margrethe II. hostila mexického prezidenta s manželkou, žiarila Mary v červených šatách. V spoločnosti sa však v tejto róbe ukázala už v roku 2013, na inaugurácii holandského kráľa Willema Alexandra.

Dánská princezná sa však pochválila aj ďalšou zaujímavou recykláciou. Z náhrdelníka, ktorý mala vlani na oslave 75. narodenín dánskej kráľovnej, si dala urobiť tiaru.

Už v minulosti sa takto pohrala s variabilitou šperkov, svoju diamantovú svadobnú čelenku mala v roku 2005 na návšteve rodnej Austrálie ako náhrdelník. Neskôr si z toho šperku dala opäť zhotoviť korunku, niektoré diamanty však nahradili perly.

Rada nosí nohavice voľnejšieho strihu. 12 fotografií v galérii Rada nosí nohavice voľnejšieho strihu. Zdroj: Northfoto

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×