Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Atopického exzému sa nezbavíte, ale pri doržiavaní týchto rád si výrazne pomôžete

13.02.2019 (6/2019) Atopický ekzém je ochorenie na celý život. Jeho prejavy sa však správnou liečbou dajú zmierniť. Naopak, ak sa ponechá bez liečby, môže skončiť astmou.
Atopického exzému sa nezbavíte, ale pri doržiavaní týchto rád si výrazne pomôžete
2 fotografie v galérii
Aj škriabanie sa je druhom sebapoškodzovania.
Autor fotografie: Shutterstock

Výskyt ochorenia v posledných desaťročiach dramaticky narastá. Prispieva k tomu chemizácia prostredia, ale aj zmeny životného štýlu. Na vzniku a rozvoji ekzému sa podieľa viacero faktorov, genetická dispozícia je iba jedným z nich. Ochorenie sa často spája s alergiami a pokiaľ nie je správne liečené, môže sa skomplikovať prieduškovou astmou.

Chrasty a škrabance

Do kože narušenej ochorením sa ľahšie dostávajú alergény a mikróby z vonkajšieho prostredia. Dojčenský atopický ekzém sa vyskytuje medzi 2. a 6. mesiacom života. Detská forma postihuje najmä deti v predškolskom a školskom veku. U mnohých ľudí nasleduje aj dospelá forma ochorenia.

Ekzém u dojčiat sa začína zvyčajne na tvári a vo vlasovej časti hlavy, môže sa rozšíriť na trup a končatiny. Sú to svrbiace začervenané ložiská s drobnými pľuzgierikmi a pupencami. Žiaľ, ochorenie sprevádza výrazné svrbenie, ktoré výrazne ruší spánok.

Deti sa nekontrolovateľne škrabú, tvoria sa im chrasty, ložiská sa šúpu, ranky infikujú. Hovorí sa, že svrbenie je horšie než bolesť. Atopický ekzém dieťaťa je tak utrpením pre celú jeho rodinu.

Počas detstva sa atopický ekzém prejavuje najmä v zhyboch tela a na krku. Ložiská sú červené suché fľaky, ktoré sa šúpu, s chrastami a so škrabancami. U dospelých sa ložiská ekzému objavujú najmä na tvári, krku, trupe. Koža na postihnutých miestach je veľmi suchá a časom hrubne.

Napadne aj sliznice

Atopický ekzém sa komplikuje vírusovými a bakteriálnymi infekciami kože. Neskôr sa atopia veľmi často začína prejavovať aj na slizniciach, vzniká senná nádcha a astma. Aj preto musia na liečení ochorenia spolupracovať viacerí odborníci – dermatovenerológ, alergiológ a praktický lekár, prípadne pediater a v dospelosti aj samotný pacient.

Dôležité je postihnutú kožu správne ošetrovať, aby sa ďalej nepoškodzovala. Sprchovanie a kúpanie vo vlažnej vode by nemalo trvať dlhšie než 15 minút. Vhodné je používať emulzie a mydlá s neutrálnym pH a do kúpeľa oleje, ktoré kožu premastia.

Svrbenie narúša spánok a znižuje kvalitu života. 2 fotografie v galérii Svrbenie narúša spánok a znižuje kvalitu života. Zdroj: Shutterstock

Pozor na alergény

Veľmi dôležité je správne sa stravovať a vyhýbať sa alergénom, ktoré zhoršujú prejavy ekzému. U žien vedie medzi alergénmi nikel. Veľké problémy spôsobuje najmä nosenie bižutérie. Nikel pridávajú aj do striebra, alpaky i zlata. Nachádza sa i v potrave, najmä v čaji, čokoláde, strukovinách a kakau.

U mužov je najčastejším kontaktným alergénom chróm. Veľmi často sú to vonné substancie v kozmetických prípravkoch. Vyskytujú sa v liekoch, pracích práškoch, avivážach, čistidlách a v potravinárstve. V kozmetike sú za alergiu zodpovedné aj konzervanty.

Častými alergénmi sú peruánsky balzam, lanolín, zložky gumy, rastlinné alergény, lokálne antibiotiká. Ľudia s atopickým ekzémom sa musia vyhýbať mydlám a rozpúšťadlám, ktoré extrémne vysušujú kožu. Treba sa natierať hydratačnými krémami a pokožke dodávať vodu a výživu. Atopický ekzém sa nedá vyliečiť. Jeho prejavy však môžu vďaka správnej liečbe mierne či úplne vymiznúť.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×