Nemali dostatok živín, tak sa zmenili na predátorov. Takto lovia mäsožravé rastliny svoju korisť!

Schopnosť rastlín loviť hmyz prvýkrát pozoroval anglický guvernér Severnej Karolíny Arthur Dobbs v roku 1759. Odvtedy bol fenomén mäsožravosti v rastlinnej ríši objektom rôznych pozorovaní a výskumov.
Mäsožravé rastliny prevyšujú ostatné rastliny svojou schopnosťou dokonalej adaptácie na podmienky, v ktorých žijú. Ich vlastnosti menia klasické vnímanie potravných reťazcov, a tým predstavujú určitú anomáliu v rastlinnej ríši. Sú to skutoční predátori ríše rastlín.
Adela ešte nevečerala
Určite poznáte túto nestarnúcu krimi komédiu. Až sa veriť nechce, že niečo také skvelé vzniklo v roku 1977 počas normalizácie. Nesmrteľné sú mnohé výroky postáv, ktorými je film prešpikovaný. „To chce čerstvej vzduch a točenou Plzeň!“ „Papej, Adélko, papej! Už dlouho jsi nic nehamala. Ještěže ten hafík měl skoro metrák.“
Výsledkom skvelého hereckého obsadenia je nestarnúca komédia, ktorú môžete opakovane pozerať a vždy sa pri nej dobre pobavíte. Niet div, že v kine Blaník sa film premietal 15 týždňov, štyrikrát denne takmer vždy pred vypredaným hľadiskom a celkovo sa za ten čas predalo 196 000 lístkov.
16 fotografií v galérii
Zelení predátori ešte stále skrývajú mnoho tajomstiev.
Zdroj: Shutterstock
Premietanie však prinieslo živý záujem verejnosti o mäsožravé rastliny. A aj keď sa títo predátori svojou veľkosťou a tvarom líšia, Adelu by ste medzi nimi hľadali márne.
Dokonalé pasce
Ak by ste čakali, že táto skupina rastlín by mohla byť pre váš život či zdravie nebezpečná, musíme vás sklamať. Žiadne nebezpečenstvo vám pri nich nehrozí.
Hranicou možností ulovenia a konzumácie koristi mäsožravých rastlín sú malé druhy stavovcov – žaby, jašterice, vtáky a hlodavce. Väčšia korisť by nielenže nemohla byť strávená, ale pokus o jej ulovenie by sa skončil poškodením či zničením lapacieho orgánu.
Väčšina druhov mäsožravých rastlín loví živočíchy len do veľkosti niekoľkých milimetrov. Počas evolúcie sa u nich vyvinuli rôzne dômyselné zariadenia na chytanie koristi. Tieto zariadenia, ktoré sú vlastne pascami, sa pre mnohé živočíchy stali mimoriadne lákavými.
U všetkých rodov mäsožravých rastlín bol v lapacích zariadeniach zistený enzým proteáza, ktorý štiepi bielkoviny, základnú zložku svaloviny najrôznejších živočíchov.