Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nemali dostatok živín, tak sa zmenili na predátorov. Takto lovia mäsožravé rastliny svoju korisť!

07.02.2019 (3/2019) Používajú rôznu taktiku a dômyselné zariadenia na chytanie koristi, úspešne sa adaptovali a obývajú rôzne prostredia. Na území Slovenska sa vyskytuje len 7 z celkovo asi 650 zatiaľ objavených druhov mäsožravých rastlín sveta.
Nemali dostatok živín, tak sa zmenili na predátorov. Takto lovia mäsožravé rastliny svoju korisť!
16 fotografií v galérii
Mäsožravé rastliny sú veľmi rozmanitou, ale aj kurióznou skupinou rastlín.
Autor fotografie: Shutterstock

Schopnosť rastlín loviť hmyz prvýkrát pozoroval anglický guvernér Severnej Karolíny Arthur Dobbs v roku 1759. Odvtedy bol fenomén mäsožravosti v rastlinnej ríši objektom rôznych pozorovaní a výskumov.

Mäsožravé rastliny prevyšujú ostatné rastliny svojou schopnosťou dokonalej adaptácie na podmienky, v ktorých žijú. Ich vlastnosti menia klasické vnímanie potravných reťazcov, a tým predstavujú určitú anomáliu v rastlinnej ríši. Sú to skutoční predátori ríše rastlín.

Adela ešte nevečerala

Určite poznáte túto nestarnúcu krimi komédiu. Až sa veriť nechce, že niečo také skvelé vzniklo v roku 1977 počas normalizácie. Nesmrteľné sú mnohé výroky postáv, ktorými je film prešpikovaný. „To chce čerstvej vzduch a točenou Plzeň!“ „Papej, Adélko, papej! Už dlouho jsi nic nehamala. Ještěže ten hafík měl skoro metrák.“

Výsledkom skvelého hereckého obsadenia je nestarnúca komédia, ktorú môžete opakovane pozerať a vždy sa pri nej dobre pobavíte. Niet div, že v kine Blaník sa film premietal 15 týždňov, štyrikrát denne takmer vždy pred vypredaným hľadiskom a celkovo sa za ten čas predalo 196 000 lístkov.

Zelení predátori ešte stále skrývajú mnoho tajomstiev. 16 fotografií v galérii Zelení predátori ešte stále skrývajú mnoho tajomstiev. Zdroj: Shutterstock

Premietanie však prinieslo živý záujem verejnosti o mäsožravé rastliny. A aj keď sa títo predátori svojou veľkosťou a tvarom líšia, Adelu by ste medzi nimi hľadali márne.

Dokonalé pasce

Ak by ste čakali, že táto skupina rastlín by mohla byť pre váš život či zdravie nebezpečná, musíme vás sklamať. Žiadne nebezpečenstvo vám pri nich nehrozí.

Hranicou možností ulovenia a konzumácie koristi mäsožravých rastlín sú malé druhy stavovcov – žaby, jašterice, vtáky a hlodavce. Väčšia korisť by nielenže nemohla byť strávená, ale pokus o jej ulovenie by sa skončil poškodením či zničením lapacieho orgánu.

Na Slovensku je známy výskyt siedmich druhov mäsožravých rastlín – 3 bublinatky, 2 tučnice a 2 rosičky. 16 fotografií v galérii Na Slovensku je známy výskyt siedmich druhov mäsožravých rastlín – 3 bublinatky, 2 tučnice a 2 rosičky. Zdroj: Shutterstock

Väčšina druhov mäsožravých rastlín loví živočíchy len do veľkosti niekoľkých milimetrov. Počas evolúcie sa u nich vyvinuli rôzne dômyselné zariadenia na chytanie koristi. Tieto zariadenia, ktoré sú vlastne pascami, sa pre mnohé živočíchy stali mimoriadne lákavými.

U všetkých rodov mäsožravých rastlín bol v lapacích zariadeniach zistený enzým proteáza, ktorý štiepi bielkoviny, základnú zložku svaloviny najrôznejších živočíchov.

Tučnica obyčajná rastúca aj na Slovensku vyžaduje dostatok rozptýleného svetla. 16 fotografií v galérii Tučnica obyčajná rastúca aj na Slovensku vyžaduje dostatok rozptýleného svetla. Zdroj: Shutterstock

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×