Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Rozvod: V akej miere berie súd pri rozhodovaní do úvahy názor dieťaťa?

11.02.2019 (43/2018) Dieťaťu by sa mal poskytnúť priestor na slobodné a samostatné vyjadrenie názoru v akomkoľvek konaní, ktoré sa ho týka.
Rozvod: V akej miere berie súd pri rozhodovaní do úvahy názor dieťaťa?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Mám trochu obavy z rozvodu. Ako je to so zisťovaním názoru maloletého dieťaťa na súde? Musí súd dieťa vypočuť, ak sa ho konanie týka, alebo sa deti nevypočúvajú vôbec? Ak áno, v akej miere sa názor dieťaťa berie pri rozhodovaní do úvahy? Respektíve do akej miery je dieťa zaangažované v konaní?

Petra

Odpovedá advokátka JUDr. Jarmila Zahradníková

V súčasnosti sa čoraz väčšmi kladie dôraz na právo dieťaťa byť vypočuté, keďže je jedným z jeho základných práv zakotvených v Dohovore o právach dieťaťa. Platí, že dieťaťu by sa mal poskytnúť priestor na slobodné a samostatné vyjadrenie názoru v akomkoľvek konaní, ktoré sa ho týka, a teda má právo na to, aby bolo v tomto konaní vypočuté. Názoru dieťaťa sa má venovať pozornosť, samozrejme, s ohľadom na jeho vek a stupeň vyspelosti. Je teda jasné, že čím bude dieťa staršie, tým sa bude na jeho názor viac prihliadať.

Súd však nemusí automaticky vyhovieť tomu, čo dieťa žiada. Názor dieťaťa si vypočuje, posúdi všetky okolnosti, najmä jeho vyspelosť v súvislosti s prejaveným názorom, a môže sa stať, že naň prihliadať nebude, ak bude platiť, že dieťa nie je dostatočne vyspelé. Takisto je potrebné dbať na spôsob a obsah kladených otázok, keďže v zmysle čl. 5 zákona o rodine by dieťa nemalo byť vystavené konfliktu lojality a následnému pocitu viny. Čo sa potom týka samotného postavenia dieťaťa v konaní, platí, že ak je dieťa schopné pochopiť význam konania, súd má povinnosť informovať ho o priebehu konania a objasniť mu dôsledky súdneho rozhodnutia, ak to nie je v rozpore s účelom tohto konania.


Svoje otázky advokátke JUDr. Jarmile Zahradníkovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Mysteriózne spomienky: Stará mama nepovedala nič, deťom by len ťažko vysvetlila, že sme práve videli ducha
V petržalskej nemocnici sa pustili v zime do výmeny okien. Univerzitná nemocnica zaplatí 2,3 milióna eur
Koniec obľúbenej herečky: Eva Rysová otvorene priznala, prečo viac nechce nakrúcať

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×