Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Právnik: Ako postupovať, aby súrodenec vyplatil podiel z dedičstva po rodičoch?

07.02.2019 (43/2018) Občiansky zákonník umožňuje, aby sa spoluvlastníci písomne dohodli na zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyrovnaní.
Právnik: Ako postupovať, aby súrodenec vyplatil podiel z dedičstva po rodičoch?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Keď otec v roku 1992 zomrel, dohodli sme sa, že nehnuteľný majetok zdedíme všetci súrodenci rovnakým dielom. Ide o rodinný dom a chalupu. Matka mala doživotné bývanie v rodinnom dome, žiaľ, zomrela v roku 2017. Bývala s ňou slobodná bezdetná sestra. Od smrti matky so mnou nekomunikuje. Ako mám postupovať, keď chcem, aby mi vyplatila podiel? Sestra pracuje ako lekárka, peniaze asi nie sú problém. Ja som o 11 rokov staršia, na dôchodku, peniaze potrebujem.

Silvia

Odpovedá advokát JUDr. Michal Rampášek, Advokátksa kancelária HAVLÁT & PARTNERS

Z otázky vyplýva, že nehnuteľnosti vlastnia viacerí spoluvlastníci v rovnakom podiele. Každý spoluvlastník môže tiež predať svoj podiel, avšak Občiansky zákonník stanovuje určité pravidlá. Ak chcete svoj spoluvlastnícky podiel predať, môžete tak urobiť. Nepotrebujete súhlas ostatných spoluvlastníkov. Musíte im však svoj podiel ponúknuť, ak by nešlo o prevod blízkej osobe. V tomto prípade však nič nebráni ponuke, keďže chcete predať svoj podiel vašej sestre, ktorá je zároveň spoluvlastníkom nehnuteľnosti. Oslovený spoluvlastník nehnuteľnosti, a teda ani vaša sestra, nie je povinný akceptovať ponuku druhého spoluvlastníka na kúpu podielu na nehnuteľnosti. Ak by vaša sestra odmietla vašu ponuku na predaj, môžete sa pokúsiť predať podiel tretej osobe, teda podiel môžete voľne predať.

Ďalšou možnosťou je vyrovnanie spoluvlastníctva. Občiansky zákonník umožňuje, aby sa spoluvlastníci písomne dohodli na zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyrovnaní. Inak to na návrh niektorého spoluvlastníka urobí súd. Dohoda sa v tomto prípade javí ako najvhodnejšie riešenie. Ak by sa vám nepodarilo dohodnúť, ostáva vám len súdna cesta, ktorá však bude náročnejšia po finančnej aj časovej stránke. Súd by v takom prípade prihliadal na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Keďže rozdelenie nehnuteľnosti neprichádza do úvahy, súd by prikázal nehnuteľnosť za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom alebo, ak by žiadny zo spoluvlastníkov nechcel nehnuteľnosť, nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.


Svoje otázky advokátovi JUDr. Michalovi Rampáškovi môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Mysteriózne spomienky: Stará mama nepovedala nič, deťom by len ťažko vysvetlila, že sme práve videli ducha
V petržalskej nemocnici sa pustili v zime do výmeny okien. Univerzitná nemocnica zaplatí 2,3 milióna eur
Koniec obľúbenej herečky: Eva Rysová otvorene priznala, prečo viac nechce nakrúcať

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×