Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Psychológ: Situácia, keď jeden z partnerov túži po dieťati a druhý to odmieta

24.01.2019 (42/2018) Rozhodnutie založiť si rodinu je fascinujúce a ťažké.
Psychológ: Situácia, keď jeden z partnerov túži po dieťati a druhý to odmieta
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Ako mám priateľovi povedať, že sa chcem usadiť a mať už dieťa? On mi niekoľkokrát povedal, že sa na dieťa ešte necíti. Obaja už máme 30. Ja si myslím, že teraz je ten čas. On sa stále niečoho obáva, rieši zbytočnosti.

Jana

Radí psychológ Mgr. Miroslav Zahumenský

Myslím, že najlepší spôsob, ako hovoriť o takýchto kľúčových existenčných otázkach, je priama otvorenosť. Nemala by byť, samozrejme, ultimatívna a konfrontačná. Je dobré zamerať sa na svoje pocity a postoje, lebo o nich viete viac. Menej sa treba zamerať na to, čo si myslíte, že cíti partner. Z toho, čo píšete, je jasné, že vy ste v bode, kde máte jasno v tom, čo chcete. Váš partner má isté dôvody, ktoré tomu rozhodnutiu bránia. Možno je to neistota, duchovia minulosti, sebeckosť, nekonečná potreba pozornosti. Skrátka, človek môže mať tisíce dôvodov, ktoré mu bránia urobiť krok niektorým smerom. Ešte predtým, ako spustíte otvorené rozhovory o kroku k rodine a dieťaťu, nasmerujte pozornosť na to, z čoho vystupujú obavy vášho partnera, ako fungovala jeho rodina, čo by sa s ním mohlo udiať, keby sa musel o vás deliť, ako by sa mohol zmeniť váš vzťah a ďalšie stovky tém na stovky večerov.

Rozhodnutie založiť si rodinu je fascinujúce a ťažké. Mnoho vecí bude inak. Hovorte o nich spolu a podporte sa v nádeji, že to spolu ustojíte, že ste silný tím. Ten krásny dar, keď chceme mať bábätko, je veľmi silný cit, ten vie prehlušiť všetky nepríjemné obavy. No nemusia mať obaja partneri ten istý silný ťah. Potom vašu odhodlanosť a chcenie potrebujete preniesť na partnera a musíte cestou prekonávať jeho chmáry. A prostredníctvom nich aj tie vaše, ktoré sa skryli v žiare počatia a nádeje na pokračovanie rodu. Veľmi držím palce, myslite na to, že tlakom alebo výčitkami sa v takomto prípade nedostanete veľmi ďaleko. Potrebujete, aby váš muž pri vás stál z vlastného rozhodnutia a lásky.


Svoje otázky psychológovi Mgr. Miroslavovi Zahumenskému môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Jennifer Lopez na fotografiách s dokonalým telom. Povedz nám, ako to robíš, prosia ju fanúšičky!
Slováci v New Yorku: Brooklyn si pochutnáva na dobrote babky Júlie z Litmanovej!
Hrôza na školách: Učitelia bojujú so šikanou, každý mesiac žiadajú o pomoc dvaja pedagógovia

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×