Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Právnik: Ako zabezpečiť, aby peniaze darované dieťaťu, nevyužili jeho rodičia?

22.01.2019 (42/2018) Po dosiahnutí plnoletosti majú rodičia zákonnú povinnosť odovzdať majetok svojmu dieťaťu.
Právnik: Ako zabezpečiť, aby peniaze darované dieťaťu, nevyužili jeho rodičia?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Chcel by som vedieť, ako je to ohľadom majetku dieťaťa, ktoré nemá 18 rokov.
Chcel by som dať svojmu vnukovi 5 000 eur, aby mal do budúcnosti, no je mi jasné, že tieto peniaze budú spravovať jeho rodičia. Bojím sa však, že tieto peniaze využijú na niečo iné.

Miloš

Odpovedá advokátka JUDr. Jarmila Zahradníková

Peňažné prostriedky by ste mali darovať vnukovi takým spôsobom, aby bolo zrejmé, že budú jeho majetkom, teda napríklad na základe písomnej darovacej zmluvy, v ktorej bude výslovne uvedené, že ich darujete svojmu vnukovi či prostredníctvom zriadenia vkladnej knižky na meno maloletého. Rodičia ako zákonní zástupcovia majú povinnosť spravovať majetok maloletého dieťaťa, kým nedosiahne plnoletosť, a to s náležitou starostlivosťou.

Je pritom potrebné rozlišovať samotný majetok a výnosy z neho. Vo vzťahu k použitiu výnosov platí základná zásada, že tieto by mali byť primárne použité na potreby maloletého dieťaťa. Na uspokojovanie potrieb rodiny ako celku môžu byť použité len primerane. Čo sa týka samotného majetku, tento možno použiť len v prípade, ak vznikne hrubý nepomer medzi majetkom rodičov a majetkom maloletého, a to bez zavinenia rodičov. Takýmto prípadom môže byť napríklad vznik invalidity rodiča. V tomto prípade možno na uspokojovanie potrieb maloletého a primerané uspokojovanie potrieb rodiny využiť aj samotný majetok, nielen výnosy z neho.

Po dosiahnutí plnoletosti majú rodičia zákonnú povinnosť odovzdať majetok svojmu dieťaťu, a to do 30 dní od dosiahnutia plnoletosti. Ak by tak nespravili, je tu možnosť podať žalobu na splnenie povinnosti na súd. Ak by dieťaťu bola spôsobená akákoľvek škoda, poprípade by sa niekto z jeho majetku obohatil, má toto dieťa právo domáhať sa na súde aj náhrady škody, poprípade vydania bezdôvodného obohatenia. V snahe vyhnúť sa zneužívaniu práva nakladať s majetkom dieťaťa zo strany rodičov či iných osôb zákon zakotvuje oprávnenie dieťaťa dožadovať sa vyúčtovania správy majetku, avšak len v lehote troch rokov od skončenia správy, inak mu toto právo zanikne.


Svoje otázky advokátke JUDr. Jarmile Zahradníkovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Mysteriózne spomienky: Stará mama nepovedala nič, deťom by len ťažko vysvetlila, že sme práve videli ducha
V petržalskej nemocnici sa pustili v zime do výmeny okien. Univerzitná nemocnica zaplatí 2,3 milióna eur
Koniec obľúbenej herečky: Eva Rysová otvorene priznala, prečo viac nechce nakrúcať

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×