Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Mimoriadny úspech: Adam ako prvý Slovák súťažil s profesionálmi na najprestížnejšej súťaži naturálnych kulturistov

12.01.2019 (1/2019) Na slovenských súťažiach mu už ani nechceli dávať ocenenia, radili mu, aby prestúpil do inej kategórie. Adam Ábel (23) sa ako prvý Slovák dostal medzi profesionálov na Naturálnej Olympii.
Mimoriadny úspech: Adam ako prvý Slovák súťažil s profesionálmi na najprestížnejšej súťaži naturálnych kulturistov
8 fotografií v galérii
Adam počas pózovania na Naturálnej Olympii.
Autor fotografie: Archív A. A.

Na najprestížnejšiu súťaž naturálnych kulturistov sveta sa pripravoval sedem dní v týždni a 24 hodín denne, pretože, ako hovorí, odmakať si hodinu vo fitku dokáže každý, ale držať sa ďalších 23 hodín správnej stravy už každý nie. Ďalšie hodiny trávil trénovaním pózovania, na pódiu je to vraj aj 50 percent úspechu.

„Veľakrát sa stane, že príde súťažiaci v skvelej forme, no nevie svaly dobre napnúť. Svoju formu nevie predať a skončí zle.“

S úsmevom dodáva, že nacvičovať pred zrkadlom a vidieť sa pri tom, je niečo úplne iné, ako stáť na pódiu. Tam zrazu zrkadlo nie je a človek rýchlo zistí, že tie dokonalé pózy akosi vôbec nevie strúhať ľavou zadnou. Adam priznáva, že na pózovanie vôbec nebol rodený talent, preto ho musel doslova drilovať.

Na novembrový príchod do Ameriky spomína aj trochu humorne. Na Slovensku ho vraj už rozhodcovia nechceli ani umiestňovať, podľa nich mal už veľa svalov a posielali ho do vyššej kategórie. Pobavene hovorí, že medzi súťažiacimi v Las Vegas sa mu vôbec nezdalo, že má príliš veľa svalov. :-)

V kategórii juniorov napokon obsadil 2. miesto. Zaujímavé je, že ho predbehol chalan, ktorého na majstrovstvách sveta Adam porazil. Takéto obmeny na stupni víťazov sa vraj stávajú bežne, niektorých rozhodcov viac zaujme brucho jedného, iných zasa bicepsy druhého. Ako inak, veľkú úlohu hrajú sympatie.

Adam v novembri na Naturálnej Olympii v Las Vegas predviedol skvelú formu. 8 fotografií v galérii Adam v novembri na Naturálnej Olympii v Las Vegas predviedol skvelú formu. Zdroj: Archív A. A.

Adam sa vo Vegas predviedol aj v kategórii mužov a skončil štvrtý. Za perfektné úspechy v oboch kategóriách dostal navyše PRO kartu – na druhý deň si ako prvý Slovák mohol ísť zmerať sily s profesionálmi v kategórii Men’s Physique, kde sa už súťažilo o peňažné výhry.

V konkurencii 24 starších mužov, ktorí majú už prirodzene o čosi viac svalovej hmoty, skončil na 16. mieste.

Hovorí, že Olympia je, čo sa týka kulturistiky, celkom iný svet. Zatiaľ čo na európskych súťažiach bol zvyknutý na dopingové kontroly, v Las Vegas sa žiadni dopingoví komisári neobjavili. „Možno pre istotu,“ usmeje sa od ucha k uchu.

Gény si počkali

Adamka som naposledy videla ako malého, možno 13-ročného chlapca. Adamka píšem preto, lebo presne taký bol. Drobný, tenký ako prst, známi sa s úsmevom pýtali, kam sa podeli rodinné gény. Mnohí túto záhadu rozlúskli skôr, no ja až nedávno. Gény sa nikam nestratili, len si počkali pár rokov.

„Adam vyhráva, kade chodí,“ boli prvé indície, ktoré sa ku mne dostali. Keď som uvidela jeho súčasné fotografie, padla mi sánka a so smiechom som skonštatovala, že Adamka si teda pamätám trochu inak. A potom som si začala pokyvkávať hlavou sama pre seba. „Gény, to sú tie gény!“ znelo mi v hlave.

„Hneď som ťa spoznal,“ privítal ma v kaviarni s úsmevom. V čiernom tričku a rifliach pôsobil nenápadne.

Oči mi padnú na fľašku kolového nápoja, ktorý má pred sebou. „Bez cukru,“ pochopil moje myšlienky. „Zvykol som si naň počas príprav na súťaže, jasné, dám si iba občas, nepijem to každý deň. Okolo umelých sladidiel je veľký hum­buk, no podľa najnovších výskumov nie sú až také škodlivé, ako sa hovorí,“ usmieva sa a ja skúšam zistiť, koľko má na mňa času.

„Neponáhľam sa, cez obed mávam voľno,“ dozvedám sa niečo z jeho trénerského režimu a v najbližších minútach zisťujem, že gény sú síce super vec, no keď ich človek túži „predať“, chce to oveľa viac.

S otcom a bratom pred tromi rokmi. Jablko nepadlo ďaleko od stromu, čo poviete? 8 fotografií v galérii S otcom a bratom pred tromi rokmi. Jablko nepadlo ďaleko od stromu, čo poviete? Zdroj: Archív A. A.

 

Prvá súťaž

Adam už na strednej obchodnej pochopil, čím sa chce živiť, no radšej si tento sen nechával pre seba.

„Živiť sa trénerstvom v malej obci ako Čachtice alebo v malom meste ako Nové Mesto nad Váhom by sa iným zdalo nemožné,“ vracia sa k úplným začiatkom.

Tak trochu si to aj sám sťažil. Nechcel byť len obyčajným trénerom z ľahko dostupného rýchlokurzu, ktorých je dnes ako maku. Klientom plánoval predostrieť dôkazy. Stratégia bola jasná: Výsledky = klienti. Preto začal súťažiť.

„Sú aj takí tréneri, ktorí síce veľa hovoria, ale ani nevedia o čom. Ja som chcel dokázať, že to, čo hovorím, je aj pravda. Ľudia potom vidia, že to, čo robíš, robíš dobre.“

Navyše, trénerstvo chcel študovať aj na vysokej škole, kde bol jednou z podmienok na prijatie aj úspech na súťaži. Musel sa dostať do prvej šestky. Adam sa na prijímacie skúšky a na svoju prvú súťaž pripravoval po maturite približne rok. Mal vtedy 20 a podarilo sa mu obsadiť štvrté miesto. Dostal sa na vysokú školu a získal prvého klienta.

Je vďačný fitnescentru, ktoré mu po príchode do Bratislavy otvorilo dvere. Pracuje tam dodnes. Ako inak, aj tam si ho otestovali. Musel pripraviť vhodný tréning pre 65-ročnú paniu a správne ho s ňou precvičiť.

Priznáva, že začiatky boli ťažké. Bolo mu jasné, že potrebuje ďalšie výsledky, klienti prichádzali veľmi pomaly.

Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa na vysokej škole dlho neohrial. Je náročné pripravovať sa na súťaž v kulturistike a zároveň skúšky z atletiky či plávania. Zistil, že dve veci sa naplno poriadne robiť nedajú.

Dodnes je vďačný fitnescentru, ktoré mu po príchode do Bratislavy otvorilo dvere. 8 fotografií v galérii Dodnes je vďačný fitnescentru, ktoré mu po príchode do Bratislavy otvorilo dvere. Zdroj: Archív A. A.

„Pôvodne som túžil mať aj školu, no musel som si vybrať,“ vysvetľuje, prečo napokon zo školy odišiel. Zaujímam sa, či si teda poznatky študuje sám.

„Samozrejme, bez toho by to nešlo, sledujem súčasné výskumy týkajúce sa trénerstva,“ s ľahkosťou ma odbíja.

Keď mi rozbehnutý rozpráva o superkompenzácii či nacukrovaní svalov a ja tomu ani trochu nerozumiem, chápem, že so samoštúdiom rozhodne neklamal a berie ho naozaj zodpovedne.

Diéta ako objemovka

Bolo to presne tak, Adam vyhrával, kade chodil. Pripravoval sa na ďalšie a ďalšie súťaže. Tak, ako si to vysníval hneď na začiatku, nové úspechy znamenali prílev nových klientov.

Dnes trénuje všetky vekové kategórie, aktuálne pracuje aj s jedným sedemdesiatnikom. Klientov už pripravoval aj na súťaže, zameriavať sa však na ne nechce.

„Je to náročné, vyžaduje si to množstvo času a s tým stúpajú náklady. Pýtať si od klientov veľa peňazí mi akosi nie je príjemné,“ prekvapuje ma skromnosťou.

Adam si zvolil cestu naturálnej kulturistiky, to znamená, že k väčším svalom si nepomáha dopingom. Začal súťažiť v kategórii Men’s Physique a zostal jej verný. Filozofia bola, aby sa v nej dostal medzi špičku. A trvalo naozaj iba tri roky, kým sa medzi absolútnu špičku dostal.

„Olympia? Veď tam súťažil aj Schwarzenegger, nie?“ snažím sa zatváriť, že som v téme doma, a Adama trochu pobavím. „Áno, sú dve Olympie, jedna pre naturálov a potom tá, ktorú niekoľkokrát vyhral aj Schwarzenegger, len tam už je trošku dopingu,“ uškŕňa sa. Teraz už obaja pobavene skonštatujeme, že aj trošku viac.

Vďaka veľkým úspechom už viac nemal núdzu o klientov, no prišla lákavá príležitosť. Najlákavejšia.

„Vieš, Olympia je najprestížnejšia súťaž naturálov, každý sa tam chce dostať,“ hovorí s nadšením.

Lenže nie každý sa tam dostane. Svalovci musia nazbierať body zo súťaží, ktoré sa premenia na „zlatú vstupenku“. Adam body nazbieral a podarilo sa mu to.

So zbierkou trofejí. Za tri roky dosiahol v kategórii Men’s Physique obdivuhodné úspechy. 8 fotografií v galérii So zbierkou trofejí. Za tri roky dosiahol v kategórii Men’s Physique obdivuhodné úspechy. Zdroj: Archív A. A.

Súťaž si vždy vyžaduje špeciálnu prípravu. Nepripravuje sa mesiac či dva, považuje to za príliš drastické a môže si to vyžiadať nechcenú daň.

„Často vidím, ako ľudia v príprave na súťaže trávia hodiny a hodiny na bežiacom páse a v snahe dosiahnuť súťažnú formu vytvárajú veľké šoky pre organizmus. Celým týmto procesom však dosiahnu len to, že síce schudnú, ale schudnú aj tie svaly, ktoré počas ‚objemovky‘ nabrali. V najhoršom sa to môže odzrkadliť aj na ich zdraví,“ vysvetľuje, prečo on sám príprave venuje približne 4 mesiace.

Špeciálnou kapitolou je diéta. Chýry o tom, že môže zjesť hocičo, mi s úsmevom vyvracia. „Moja strava v diéte vyzerala tak, že niektorí toľko neprijmú ani v ‚objemovke‘, no všetko som mal zrátané. Treba len vedieť, čo sú to kalórie a ako s nimi správne narábať.“

V trojici vo Vegas

Adama v Amerike sprevádzal otec a jeho priateľka, ktorí sú aj jeho najväčšími fanúšikmi. „Bez nich by to nešlo a som im za to veľmi vďačný. Práve otec ma priviedol k cvičeniu a naučil ma prvé základy, neustále ma vo všetkých smeroch podporoval najlepšie, ako vedel.“

Podporu mu opláca úspechmi a tak trochu aj cez víkendy. Trénerstvo z pracovného týždňa mení za víkendovú prácu v otcovom kamenárstve.

„Cez týždeň som s klientmi a pri práci doma som sám. Vyvetrám si hlavu,“ vysvetľuje. Vyzvedám, či si trúfne aj na ručné tesanie písma na pomníky. Skromne krúti hlavou, že to je veľmi náročné. „Iba keď niečo pokazím, potom to musím doklepnúť.“

A mne sa potvrdilo, že s Adamom úspechy nezamávali. Ramená na mňa fakt nerobil.

„Ak súťažiaci nevie dobre odpózovať svoju formu, môže skončiť zle,“ hovorí Adam. 8 fotografií v galérii „Ak súťažiaci nevie dobre odpózovať svoju formu, môže skončiť zle,“ hovorí Adam. Zdroj: Archív A. A.


Najväčšie súťažné úspechy (kategória Men’s Physique do 180 cm)

Majster Slovenska 2017

(Viničné):

1. miesto juniori

1. miesto muži

Medzinárodné majstrovstvá Nemecka 2018 (Neu Ulm):

1. miesto muži

Majstrovstvá sveta 2018

(Brno)

1. miesto juniori

2. miesto muži

NATURÁLNA OLYMPIA 2018 v Las Vegas:

2. miesto juniori

4. miesto muži

Športovec roka v Asociácii SANK (Slovenská asociácia naturálnej kulturistiky) v kategórii Men’s Physique v rokoch 2017 a 2018

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×