Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Odvážte sa odvážiť: Najnovšie váhy vám o vašej kondícii prezradia viac, ako len telesnú hmostnoť

11.01.2019 (1/2019) Obávate sa postaviť po Vianociach na váhu? Žiadny strach, tie inteligentné vám dokonca pomôžu zdravo schudnúť.
Odvážte sa odvážiť: Najnovšie váhy vám o vašej kondícii prezradia viac, ako len telesnú hmostnoť
3 fotografie v galérii
Váha sa pri analýze riadi aj množstvom fyzickej aktivity.
Autor fotografie: Shutterstock

Postaviť sa zoči-voči svojej hmotnosti, najmä po sviatkoch hojnosti a dobrého jedla, nemusí by nič príjemné. Pre niektorých ľudí je zisťovanie svojej hmotnosti dokonca taký stresujúci pocit, že sa nevážia celé roky. Možno práve oni by sa už dnes mali „odvážiť sa odvážiť“.

Dnešné inteligentné váhy ponúkajú totiž oveľa viac údajov o tele než len hmotnosť, sú to výkonné počítače. V okamihu dokážu urobiť analýzu tela, ktorá o zdraví a kondícii povie oveľa viac než len to, koľko človek váži.

Pre celú rodinu

Inteligentné váhy sú multifunk­čné zariadenia, ktoré dokážu získať pomerne komplexné informácie o hmotnosti aj o zložení tela. Cez bluetooth či wi-fi sa pripoja k smart telefónu, tabletu alebo športtesteru a pomocou špeciálnych aplikácií zaznamenajú a vyhodnotia údaje namerané vážením.

Vďaka tomu má ich majiteľ podrobný prehľad o vývoji svojej osobnej váhy a zároveň mu váha ponúka možnosť plánovať si jedálny lístok alebo fyzickú aktivitu. Inteligentné elektronické váhy sú výhodné aj v tom, že dokážu zaznamenávať a ukladať hodnoty najmenej štyroch až ôsmich používateľov, čiže inteligentnú váhu môže používať celá domácnosť.

Analyzujte svoje telo

Čo všetko sa teda dá od inteligentnej váhy dozvedieť? Osobná váha s telesnou analýzou nie je určená len pre atlétov a fitnes nadšencov, poskytuje informácie aj všetkým, ktorí chcú znížiť svoju telesnú hmotnosť. Ak človek napríklad veľa cvičí, ale na váhe stále nestráca, telesná analýza môže odhaliť, že síce stráca telesný tuk, ale zároveň naberá svalovú hmotu.

Pri niektorých typoch váh sa displej dá vziať pri vážení do rúk a jednoducho tak ovládať analytické funkcie. Pomocou softvéru potom možno všetky údaje ukladať, analyzovať a porovnávať – napríklad s hodnotami krvného tlaku.

Údaje možno analyzovať aj podľa dní, týždňov a mesiacov a automaticky robiť prehľadné grafy a tabuľky. Dokonca sa tieto údaje veľmi jednoducho pošlú e-mailom napríklad lekárovi.

Inteligentné váhy okrem telesnej hmotnosti zmerajú napríklad BMI index, percento telesného tuku, percento svalov, hmotnosť kostí a percento vody v tele. Váha dokonca automaticky určí ideálnu hmotnosť človeka a jeho vhodný kalorický príjem, je teda skvelým pomocníkom pri redukčnej diéte. Samozrejme, ak ju dotyčný počúvne.

Váhu je možné prepojiť s mobilom či športesterom. 3 fotografie v galérii Váhu je možné prepojiť s mobilom či športesterom. Zdroj: Shutterstock

Je za tým vodivosť

Ako je možné, že inteligentné váhy dokážu v okamihu len z dotyku chodidiel „oskenovať telo” a určiť jeho zloženie? Fungujú totiž na princípe analýzy bioelektrickej impedancie (BIA), ktorá analyzuje zloženie tela naozaj počas niekoľkých sekúnd.

Pomocou merania elektrického odporu (impedancie) a zohľadnenia konštánt a individuálnych hodnôt (veku, výšky, pohlavia, stupňa aktivity) určí percento telesného tuku i ďalšie fyzické parametre.

Svalové tkanivo a voda majú vysokú vodivosť, a teda nízky odpor. Oproti tomu kosti a tuky majú vodivosť nízku, pretože tukové bunky a kostné tkanivo môžu vzhľadom na svoj vysoký odpor len ťažko viesť elektrinu.

Samozrejme, hodnoty namerané na váhe sú iba ukazovatele analyzovaných zdravotných hodnôt tela. Presné percento telesného tuku a vody v tele a percento svalovej a kostnej hmoty dokáže určiť iba lekár pomocou lekárskych metód, napríklad počítačovou tomografiou.

Nie je to veda

Hoci to môže vyzerať zložito, vážiť sa na inteligentných váhach nie je žiadna veda. Podobne ako počítač, aj váhu treba na začiatku „nakŕmiť“ potrebnými údajmi o sebe a ďalších používateľoch, čo sa podľa návodu ľahko zvládne.

U niektorých ľudí sa však pri zisťovaní telesného tuku a ostatných hodnôt vyskytnú rozdielne a nehodnoverné výsledky. Sú to napríklad deti mladšie ako 10 rokov, výkonnostní športovci a kulturisti, tehotné ženy, ktoré zadržiavajú vodu pre stúpajúci estrogén či ľudia s horúčkou, ktorí, na­opak, rýchlo strácajú tekutiny.

Správne výsledky nedosiahnu ani ľudia liečení dialýzou, ani tí, ktorí majú opuchy či osteo­porózu. Meranie nemusí byť presné ani u ľudí, ktorí užívajú lieky na srdce a cievny systém či liečivá rozširujúce alebo zužujúce cievy.

Čo je zaujímavé, na týchto typoch váh pravdepodobne správnu analýzu tela nedosiahnu ani ľudia s výraznými anatomickými odchýlkami nôh vo vzťahu k celkovej telesnej výške. Teda takí, ktorí majú nohy výrazne kratšie alebo dlhšie v pomere k zvyšku tela. Väčšine ľudí však inteligentné váhy pomôžu okrem monitorovania hmotnosti sledovať ich zdravie.

Ak cvičíte a nechudnete, možno naberáte svalstvo. 3 fotografie v galérii Ak cvičíte a nechudnete, možno naberáte svalstvo. Zdroj: Shutterstock


Ako sa vážiť na inteligentných váhach?

• Vážte sa, ak je to možné, denne v rovnakom čase, najlepšie ráno, po návšteve toalety, nalačno

a bez oblečenia, aby ste dosiahli porovnateľné výsledky.

• Zisťovanie percenta telesného tuku je možné len naboso, prípadne so slabo navlhčenými chodidlami.

Úplne suché či zrohovatené chodilá nemusia priniesť správne výsledky, sú totiž málo vodivé.

• Počas merania stojte pokojne a vzpriamene. Po neobvyklej telesnej námahe počkajte niekoľko hodín.

• Po vstávaní počkajte približne 15 minút, aby sa voda v tele mohla správne rozložiť.

• Dôležité je, že platí len dlhodobý trend poklesu či udržania hmotnosti. Krátkodobé hmotnostné

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×