Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Slováci pracovali na tvorbe medzinárodného filmu. Objaví sa v ňom herečka zo seriálových Vikingov

11.01.2019 (1/2019) Alicia Agneson, princezná Freydis zo seriálu Vikingovia, hrá aj vo filme, ktorý chce svetu dokázať, že slovenský projekt môže byť medzinárodný.
Slováci pracovali na tvorbe medzinárodného filmu. Objaví sa v ňom herečka zo seriálových Vikingov
7 fotografií v galérii
Hlavný kameraman Juraj Chlpík sprítomnil v záberoch krutú dobu fašizmu, v ktorej sú ľudia...
Autor fotografie: Filmframe.sk

Epic The Little Kingdom mal byť umelecký, festivalový film. Tvorcom prerástol cez hlavu a má ambíciu osloviť širšie publikum. Z prvotného nápadu spred piatich rokov nakrútiť tanečný film vzišiel tvorivý tím, ktorý náhoda spojila s britským scenáristom Ewenom Glassom a zrazu bolo všetko inak.

Ewen svoje dielko inšpirované tanečným divadelným predstavením Debris Company Epic zo 5-krát prepísal. Finálny koncept sa producentom zapáčil. Aby mal film silu, zapojili doň svetovú kastingovú manažérku Nancy Bishopovú s nespočetnými skúsenosťami s americkými produkciami.

Do posledného dňa

Vzniká dráma o prekročení hraníc ľudskosti, aby jednotlivec zachránil sám seba. Dezertér Jack sa vráti domov. Ocitne sa v malej robotníckej kolónii žien, detí a starých mužov ovládaných despotickým majiteľom továrne.

Fabrika živí ľudí a poskytuje prístrešok vo veľmi neistej dobe. Jack sa stretne so svojou ženou Evou po dlhom čase a zistí, že po odlúčení sa musia znovu spoznávať.

Jack žije v komunite s falošným príbehom. Strach z prenasledovania ho prenasleduje do posledného dňa. Dráma mladého páru túžiaceho po rodinnom živote vrcholí tragédiou. Napriek tomu ponúka záver filmu nádej nového života a lepšej budúcnosti.

V slovenskej produkcii vzniká premyslená medzinárodná snímka s medzinárodným obsadením. 7 fotografií v galérii V slovenskej produkcii vzniká premyslená medzinárodná snímka s medzinárodným obsadením. Zdroj: Vladimír Kampf

Právo súdiť

Slovenký režisér filmu Epic The Little Kingdom Peter Magát (38) si uvedomuje, že súčasný svet je v ťažkom období.

„Práve preto sme sa pustili aj do tohto projektu. V Európe sa to začína podobať na to, čo bolo v 30. rokoch minulého storočia,“ hovorí.

„Nekrútime film, ktorý by sa mal spájať len s 2. svetovou vojnou. Máme právo súdiť ľudí, ktorí robia v krízových situáciách všetko pre to, aby zachránili samých seba? Nikdy sme v ich koži neboli. Chcel by som byť optimista. Mám veľa kamarátov v multikultúrnej spoločnosti.

Zatiaľ to však nevyzerá najlepšie. Nenávisť nie je správna cesta. Z prieskumov vzišlo, že u mladých prvovoličov majú silnú podporu extrémistické skupiny. Možno je to vzdor proti väčšinovej politike, ale nemyslím si, že je to správna cesta.“

Film by mal ukázať, kam až to môže dôjsť.

„Vždy trpeli ľudia, bežní občania. Mimochodom, ak sa dostanú k moci extrémisti, práve mladí ľudia budú tí, na ktorých nebudú brať ohľad.“

Hlavnú úlohu Jacka dostal Lachlen Nieboer. Evu hrá Alicia Agneson, aktuálne princezná Freydis, jedna z hlavných postáv seriálu Vikingovia. Klara Mucci zase dvojitú agentku vo verejnom dome. Brian Caspe dostal rolu toho najhoršieho, despotu Bara.

Režisér Peter Magát dobre vie, že pri čakaní na svetlo a všetkom ostatnom, čo k filmovaniu patrí, ide zavše o zdravie. 7 fotografií v galérii Režisér Peter Magát dobre vie, že pri čakaní na svetlo a všetkom ostatnom, čo k filmovaniu patrí, ide zavše o zdravie. Zdroj: Vladimír Kampf

Vedľajšie úlohy vo filme si zahrali aj slovenskí herci: Ján Jackuliak, Lucia Vráblicová, Kristína Kanátová, Lucia Hurajová, Katarína Šafaříková, Majo Labuda, Gregor Hološka, Juraj Hrčka, Dávid Hartl a ďalší.

Snímka má i svoj komparzový objav. Napriek tomu, že ukázať sa vo filme, do toho sa ľudia na východe krajiny nehrnú, našiel sa 44-ročný Erik Štósan, ktorého štáb dával voziť na niekoľko filmovacích miest. Stal sa hlavnou postavou komparzu. On je práve ten, kto palicou dorazí profesionálnu hlavnú postavu.

V noci deň

Ondrej Geče (35) má pri filme na starosti komunikáciu a pracoval na filme o filme. Je nadšený z toho, ako dobre môže fungovať nakrúcanie s nízkym rozpočtom. Presnú sumu síce neprezradil, ale ak sa hovorí o nízkorozpočtovom hranom filme, je to zvyčajne do milióna eur.

„Hovoríme si, že nakrúcame pod tlakom. Všetko musíme stihnúť za 22 filmovacích dní. Pri filmoch s lepším rozpočtom ich je aj 26.“

Film závislý od počasia má často poveternostné problémy. „V Nižnej Slanej sme nakrúcali v daždi. To vyšlo, pretože pochmúrnu atmosféru a kopce v hmle sme potrebovali,“ hovorí Geče. „Tam sme nakrúcali úžasné priestory fabriky.“

V Betliarskej Maši točili interiéry obydlí nižšej triedy.  Potom našli v Španej doline ideálny priestor na malé kráľovstvo, v ktorom sa príbeh odohráva. Po prvom dni im však počasie pripravilo prekvapenie. Nasnežilo a námestie mali zaľadnené.

Filmom sa vinie „ťažké počasie“, ktoré umocňuje obrazovú silu príbehu. 7 fotografií v galérii Filmom sa vinie „ťažké počasie“, ktoré umocňuje obrazovú silu príbehu. Zdroj: Filmframe.sk

„Už keď sme prichádzali na pľac, obchádzali sme 6 nehôd. Našťastie sa nám podarilo ľad a sneh roztopiť plynovými horákmi a vzápätí prišiel odmäk.“

V Rožňave nakrúcali v naozajstnom nevestinci. „V tom čase nefungoval. Bol to priestor, v ktorom sa odohrávali aj krutosti vojny,“ hovorí Geče.Poslednú klapku nakrútili v Tomášikove na svadbe veľkého despotu.

Zážitky z nakrúcania

Nižšiu triedu od vyššej oddeľuje aj rozdiel v jazyku. Slovenskí herci preto hrajú tých nižšie postavených, lebo majú prízvuk. Tí hore, posluhovači režimu, hovoria čistou angličtinou. Titulnú skladbu vytvoril Valgeir Sigurðsson z Islandu a Martin Hasák. Naspievala ju Jana Kirschner.

V Španej doline zohnali pre scénu pôrodu novorodenca. Vďaka starostovi prišla mamička ochotná poskytnúť svoje 5-mesačné dieťa takmer na dvojminútové nakrúcanie v mraze.

V snímke je niekoľko posteľových scén. Aby nevyzerali, že ich herci iba hrajú, musí medzi nimi preskočiť aspoň nejaká iskra. Pri nakrúcaní v Betliarskej Maši sa im podarilo zlomiť posteľ v spálni. Bol to historický kúsok z čias, keď postavili robotnícke byty. Štáb ju musel dať opraviť.

Posledný filmovací deň v Tomášikove na svadbe veľkého despotu. 7 fotografií v galérii Posledný filmovací deň v Tomášikove na svadbe veľkého despotu. Zdroj: Vladimír Kampf

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×