Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Podvodníčka Shakira? Peniaze ukrýva v daňových rajoch, Španielsko chce od nej „svoje“ milióny

09.01.2019 (1/2019) Speváčka Shakira (41) má v Španielsku, kde sa v posledných rokoch zdržiava so svojím partnerom futbalistom Gerardom Piquém (31) a ich dvomi synmi, problémy s platením daní.
Podvodníčka Shakira? Peniaze ukrýva v daňových rajoch, Španielsko chce od nej „svoje“ milióny
6 fotografií v galérii
Speváčke Shakire sa nechce platiť dane.
Autor fotografie: Shutterstock

Krátko pred Vianocami zverejnili španielske noviny La Vanguardia informáciu, že úspešná kolumbijská speváčka Shakira dlhuje ich štátu za roky 2012 až 2014 takmer 20 miliónov eur! K tomu však treba pripočítať aj poriadne mastné úroky vo výške 33 percent z dlžnej sumy.

Daňové orgány tvrdia, že umelkyňa by mala svoje zárobky z celosvetového turné a mnohých ďalších vystúpení zdaniť práve na území monarchie na Pyrenejskom polostrove. Prečo?

Zákon hovorí jasnou rečou. Pokiaľ sa akýkoľvek človek zdržiava na území Španielska najmenej 183 dní v roku, bez ohľadu na to, či tu má, alebo nemá trvalý pobyt, je povinný v tomto štáte odviesť daň zo svojich príjmov.

Speváčkin finančný poradca zas tvrdí, že celý prípad je jeden obrovský omyl, pretože Shakira si v uvedenom období ako svoje bydlisko uvádzala Bahamy. Tam sú dane podstatne nižšie ako v spomínanom Španielsku.

Ako však uvádzajú viaceré zahraničné zdroje, speváčka sa väčšinu času zdržiavala práve v rodisku svojho manžela, slávneho futbalistu Gerarda Piquého. Podľa tamojších zákonov jej preto pripadá povinnosť dane v tomto štáte uhradiť. Alebo?

S manželom a synmi sa v posledných rokoch zdržiavala prevažne v Španielsku, trvalý pobyt však mala v daňovom raji. 6 fotografií v galérii S manželom a synmi sa v posledných rokoch zdržiavala prevažne v Španielsku, trvalý pobyt však mala v daňovom raji. Zdroj: Shutterstock

Bude sa brániť

Podľa medializovaných informácií Shakira svoj dlh voči Španielsku odmieta uznať, pretože riadnou občiankou tejto krajiny sa oficiálne stala až v roku 2014. Barcelonskí prokurátori tvrdia, že speváčka väčšinu svojho času rozhodne trávila na území Španielska. Cesty, ktoré podnikala do zahraničia, mali byť len krátkodobé a vo väčšine prípadov súviseli s jej profesionálnymi záväzkami.

Zároveň trvajú na tom, aby zaplatila plnú výšku dlžnej sumy aj s úrokmi tak, ako to prikazuje španielsky zákon. V opačnom prípade odporučia súdu, aby jej zmrazil majetok v stanovenej hodnote dlžnej sumy. V celej veci nie je vylúčený ani súdny proces. O tom, či je však dostatok dôkazov na to, aby sa vôbec mohol začať, musí rozhodnúť súd.

Shakira sa k veci oficiálne nevyjadrila, jej blízki priatelia pred médiami celú vec zľahčujú a tvrdia, že ide o jedno veľké „nedorozumenie“ technického charakteru. Speváčka je pritom známa filantropka a tiež zakladateľka nadácie pomáhajúcej chudobným kolumbijským deťom.

Britský denník The Guardian však v súvislosti s jej finančnými problémami podotýka, že umelkyňa figuruje na kontroverznom zozname Paradise Papers z roku 2017.

Podľa španielskych zákonov by dane z príjmov mala odviesť v rodisku svojho muža. 6 fotografií v galérii Podľa španielskych zákonov by dane z príjmov mala odviesť v rodisku svojho muža. Zdroj: Northfoto

Ide o uniknuté finančné dokumenty týkajúce sa viac ako 120 000 osôb a podnikov, ktoré investujú svoj nemalý majetok v takzvaných daňových rajoch. Popri nej sa v týchto dokumentoch spomínajú mená ako Bono Vox z kapely U2, Madonna, Nicole Kidman, ale aj známi slovenskí podnikatelia.

Nie je v tom sama

Správa o tom, že latinskoamerická hviezda dlhuje na daniach astronomickú sumu, nie je v celebritnom svete žiadnou novinkou. Podobné problémy riešili aj talianska herečka Sophia Loren (84), herec Wesley Snipes (56), futbalová hviezda Lionel Messi (31), ale aj Cristiano Ronaldo (33).

Messi vyviazol s podmienkou, Ronaldo sa dvojročnému väzeniu vyhol tým, že zaplatil obrovskú pokutu. Snipes si, žiaľ, nepomohol a za defraudáciu putoval na 3 roky do väzenia.

V minulom roku sa tiež prevalila kauza okolo španielskej filmovej hviezdy známej aj z mnohých hollywoodskych produkcií Javiera Bardema (49). Manžel krásnej herečky Penelope Cruzovej musel vo svojej vlasti zaplatiť pokutu viac ako 150 000 eur za daňové podvody.

Najvyšší španielsky súd totiž zamietol námietky hercovho obhajcu a potvrdil predchádzajúce rozhodnutia tamojších súdov.

Podľa nich sa totiž preukázalo, že Bardem zdanil väčšinu svojich honorárov za herecké výkony v rokoch 2006 a 2007 cez svoju firmu Pinguin Films S. L. a tým neoprávnene profitoval z nižších daňových sadzieb. Práve pre porušenie zákona mu bola udelená pokuta, ktorú musel chtiac-nechtiac zaplatiť.

Problém s finančnými úradmi mal aj herec Javier Bardem. 6 fotografií v galérii Problém s finančnými úradmi mal aj herec Javier Bardem. Zdroj: Shutterstock

Hoci je Shakira oficiálne poslednou známou tvárou obvinenou z finančných machinácií, aj v rámci hudobného priemyslu sa našlo niekoľko hriešnikov, ktorí sa s daňovými úradmi príliš nekamarátili.

Zosnulej speváckej dive Arethe Franklinovej (†76) štát Michigan pre nezaplatenie daní vo výše pol milióna dolárov zhabal dom. Známym neplatičom bol v časoch najväčšej slávy aj country spevák Willie Nelson (85). Ten dlhoval na daniach približne rovnakú sumu ako Shakira. Keď mu už hrozilo väzenie, rozhodol sa vydať sériu albumov, ktorých úspech pokryl výšku tohto astronomického dlhu.

Problémy s finančnými úradmi však mali aj také hudobné legendy ako Beatles či Rolling Stones a tiež mnohí ďalší. Pred extrémne vysokými daňami utekali do cudziny. George Harrison na túto tému dokonca zložil skladbu Taxman.

Ako sa hovorí, pred Bohom a daňovými úradmi sme si skrátka všetci rovní...

Wesley Snipes sedel pre finančné machinácie tri roky v base. 6 fotografií v galérii Wesley Snipes sedel pre finančné machinácie tri roky v base. Zdroj: Shutterstock

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×