Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Psychologička: Čím to je, že si hlúpi ľudia nevedia priznať chybu a múdri o sebe pochybujú?

02.04.2019 (48/2018) Pri kontakte s názormi, ktoré sú nám úplne cudzie, môžeme prejsť do konfrontácie alebo ujsť. Možno existuje tretia možnosť...
Psychologička: Čím to je, že si hlúpi ľudia nevedia priznať chybu a múdri o sebe pochybujú?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

V poslednom čase zisťujem, že mám vo svojom okolí neuveriteľne veľa ľudí, ktorí si nevidia ani na koniec vlastného nosa. Napriek tomu si myslia, že sú najmúdrejší z najmúdrejších a vykrikujú do sveta svoju „pravdu“. Veľakrát prekričia aj naozaj rozhľadených a múdrych ľudí. Čím to je, že si hlúpi ľudia nedokážu priznať svoju chybu a radšej obviňujú z blbosti všetkých okolo seba? A múdri ľudia o sebe pochybujú?

Lucia

Radí psychologička Mgr. Brigit Trimajová

Znie to, akoby ste boli z niektorých názorov ľudí okolo seba veľmi rozladená, či dokonca zranená. Čí hlas by ste chceli podporiť a nedarí sa vám to? Aký hlas a názor by sa mal podľa vás viac presadiť, no vy vnímate, že to ide ťažko? Keď sme presvedčení o svojej jedinečnej pravde, začíname sa dostávať do bodu, v ktorom je ľahké uveriť, že nie je nad nás a náš pohľad je ten jediný správny. A práve preto, že múdri o sebe pochybujú, neupadajú do mylnej predstavy dokonalosti svojich názorov, ostávajú v niečom „triezvejší” ako tí druhí.

Pri kontakte s názormi, ktoré sú nám úplne cudzie, môžeme prejsť do konfrontácie alebo ujsť. Možno existuje tretia možnosť, vedieť, že na svete je hádam dosť miesta pre rôzne, aj nesúrodé názory a že dialóg medzi nimi sa oplatí podporiť, aj keď to môže vyzerať ako nezlučiteľné či nemožné. Môžete sa zamerať na to, ako vnášať vlastnú podporu tým názorom, ktoré sa vám pozdávajú, a aspoň vypočuť tie, ktoré sa vám nezdajú múdre. Tento prístup má šancu vás podporiť, aby ste sa necítili taká bezmocná voči „hlúposti“, ale budete môcť zároveň aktívne spoznávať to, čo vám je cudzie.


Svoje otázky psychologičke Mgr. Brigit Trimajovej môžete posielať na e-mailovú adresu [email protected]

 

Hubová polievka
Outfity slovenskej prezidentky z oficiálnych návštev: Všimli ste si tieto detaily?
Vizáž Zuzany Čaputovej očami svetových médií: „Aj nám Francúzom vyrazila dych“!

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×