Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Psychologička: Ako pomôcť niekomu, kto sa zdôverí, že už nechce žiť?

18.01.2019 (41/2018) Často je teplo pochopenia a ľudského slova presne to, čo sa v tejto chvíli dá spraviť a ponúknuť.
Psychologička: Ako pomôcť niekomu, kto sa zdôverí, že už nechce žiť?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Pracujem pre jednu dobrovoľnícku organizáciu, kde im spravujem sociálne siete. Minule mi napísal taký možno 15-ročný chlapec, že už nechce žiť. Veľmi som sa zľakla, tak som mu odpísala a chvíľu sme si písali. Ako mám nabudúce postupovať? Čo ak by sa naozaj chcel zabiť? Ako to spoznám?

Daniela

Radí psychologička Mgr. Brigit Trimajová

Načrtávate veľmi vážnu tému, ku ktorej my dospelí nie sme vždy dosť pozorní. Myslím, že ste zareagovali pekne a podporne, keď ste si s chlapcom písali a pravdepodobne mu uľahčili ťažkú chvíľu. Či je volanie o pomoc reálny pokus o samovraždu, nikdy vopred nevieme, ale už vieme, že vždy je dôležité zobrať to vážne, minimálne ako výkrik o pomoc. Neviem, v akom médiu pôsobíte, ale vždy je to tak trocha aj šťastie v nešťastí, ak s tým dieťa vyjde na svetlo aspoň niekde a priazňou situácie narazí na niekoho, kto je citlivý a signály volania o pomoc zachytí. Často je teplo pochopenia a ľudského slova presne to, čo sa v tejto chvíli dá spraviť a ponúknuť.

Ak vás téma oslovuje hlbšie, svoje zručnosti si môžete doplniť kurzom zameraným na komunikáciu v kríze. Prípadne môžete odporučiť dieťaťu či mladistvému Linku detskej istoty alebo iných odborníkov. Verte tomu, že sila ľudského kontaktu je veľmi dôležitá v krízovej situácii a často práve takéto podržanie podporí sebazáchovné pudy u toho jedinca, ktorý možno ani nevie, že hľadá pomoc. Vy sama alebo aj iný človek často nemôžeme spraviť viac, tak oceňme presne toto.


Svoje otázky psychologičke Mgr. Brigit Trimajovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Mysteriózne spomienky: Stará mama nepovedala nič, deťom by len ťažko vysvetlila, že sme práve videli ducha
V petržalskej nemocnici sa pustili v zime do výmeny okien. Univerzitná nemocnica zaplatí 2,3 milióna eur
Koniec obľúbenej herečky: Eva Rysová otvorene priznala, prečo viac nechce nakrúcať

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×