Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kupovanie pozemku: Aký je rozdiel medzi parcelami registra E a C?

16.01.2019 (41/2018) Hoci sú parcely registra E a parcely registra C zapísané v katastri nehnuteľností, rozdiely medzi nimi sú podstatné.
Kupovanie pozemku: Aký je rozdiel medzi parcelami registra E a C?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Mám vyhliadnutú krásnu záhradu, ktorú by som chcel kúpiť, ale podľa súčasného majiteľa je parcela, na ktorej je záhrada, vedená v katastri v registri E. Počul som, že lepšie je, keď je parcela v registri C. Aký je medzi týmito registrami rozdiel? A čo mám robiť, ak majiteľ trvá na tom, že predá pozemok v nezmenenom registri?

Laco

Odpovedá advokát JUDr. Michal Rampášek, Advokátksa kancelária HAVLÁT & PARTNERS

Hoci sú parcely registra E a parcely registra C zapísané v katastri nehnuteľností, rozdiely medzi nimi sú podstatné. V prvom rade parcela registra E nemá v teréne viditeľné hranice, sú to parcely v katastrálnej mape zlúčené do väčších celkov alebo rozdelené do viacerých parciel. Na rozdiel od parciel registra C, ktorých hranice sú zrejmé v teréne. Parcely registra E sa obyčajne nachádzajú mimo zastavaného územia obce. Parcely registra E boli pôvodne zapísané v katastri (pozemkovej knihe) ešte od obdobia Rakúsko-Uhorska. Výmera bola určovaná nepresnými grafickými metódami. Vlastnícke právo k týmto parcelám je však stále platné.

Druh pozemku pri parcelách registra E nie je záväzný údaj, nakoľko dnes môžu byť pozemky používané na iný účel. Jedna parcela tak nie je nikdy evidovaná v registri E a C súčasne. Zameraním parcely geodetom a vytvorením geometrického plánu je možné parcelu registra E previesť do registra C. Z vyššie uvedených dôvodov odporúčam, aby ste kúpili len pozemok vedený v registri C. Pokúste sa s predávajúcim dohodnúť, aby zabezpečil zameranie pozemku geodetom a previedol pozemok do registra C.


Svoje otázky advokátovi JUDr. Michalovi Rampáškovi môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Mysteriózne spomienky: Stará mama nepovedala nič, deťom by len ťažko vysvetlila, že sme práve videli ducha
V petržalskej nemocnici sa pustili v zime do výmeny okien. Univerzitná nemocnica zaplatí 2,3 milióna eur
Koniec obľúbenej herečky: Eva Rysová otvorene priznala, prečo viac nechce nakrúcať

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×