Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Muž zomrel, deti žijú v zahraničí. Ako nájsť nový zmysel života?

14.01.2019 (41/2018) Všetko v živote je relatívne, takže aj naša strata a náš zisk.
Muž zomrel, deti žijú v zahraničí. Ako nájsť nový zmysel života?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Čo je, prosím vás, toto za doba? Obe deti mi odišli do zahraničia za prácou a nechcú sa vrátiť. Muž už zomrel pred pár rokmi a zostala som sama vo veľkom dome. Čo z toho, že mi platia náklady na život, keď sa nemám s kým porozprávať? Ísť za nimi nemôžem, neviem jazyky. Niekedy mám pocit, že môj život už nikdy nebude normálny. Taký obyčajný, kde je človek s ľuďmi, ktorých má rád a oni jeho.

Lucia

Radí psychologička Mgr. Brigit Trimajová

Všetko v živote je relatívne, takže aj naša strata a náš zisk. Prečo je to tak, že vám život priniesol takúto výzvu? Prečo nemohlo ísť všetko vo vopred pripravených koľajach a prečo vaše deti nešli tradičnou cestou? Napríklad, že po čase strávenom v cudzine sa vrátia a naviažu na rodinné korene? Neviem. Možno je to tým, že každý nakoniec musí ísť svojou cestou a nie tou, ktorú pre neho pripravia rodičia. Ak si vaše deti zvolili život podľa seba, prečo tak neurobíte aj vy?

Možno už žijete obyčajný život a nie je až taký zlý, len trochu osamelý. Nejako nechcete uznať, že je aj na vás, ako si ho doplníte. Akoby ste neverili tomu, že si ho naozaj môžete usporiadať tak, ako potrebujete. Fakt, že nemáte existenčné problémy vo finančnej sfére, vám dáva dosť slobody skúsiť to, čo ste ešte neskúsili. Mnoho ľudí, ktorí už majú dospelé deti, si musia nájsť nové stimuly v živote, takže nie ste až v takej výnimočnej situácii. Máte to ťažšie, lebo nemáte manžela, ale už určite tušíte, že poviem, že aj to je relatívne. Nadväzovať nové priateľstvá môžete naďalej. Cestovať môžete aj bez jazykov, dokonca sa jazyk môžete učiť v hociktorom veku. Máte to v rukách len vy.


Svoje otázky psychologičke Mgr. Brigit Trimajovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Aby s obezitou nečelila udiveným pohľadom, do práce chodila skoro ráno a vracala sa za tmy. „Zažívam zázrak,“ hovorí dnes
Bude Archie odvážny po matke a otcovi? Jeden detail na dieťati Harry a Meghan šikovne skryli!
Grilovacia sezóna je tu: Ak si nechcete „zarobiť“ na zdravotné ťažkosti, na toto si dajte pozor!

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×