Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Na koho sa obrátiť v prípade únosu dieťaťa do zahraničia jedným z rodičov?

12.01.2019 (41/2018) Prípadný návrh na začatie konania o návrate by mal byť podaný na súde do jedného roka od únosu dieťaťa.
Na koho sa obrátiť v prípade únosu dieťaťa do zahraničia jedným z rodičov?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Mám manžela Bulhara, žijeme spolu na Slovensku a máme 6-ročnú dcéru. Súhlasila som s tým, že ju zoberie so sebou na mesiac do Bulharska za rodičmi, keďže sa vidia len veľmi málo. Rovnako spolu boli aj minulý rok a nebol žiaden problém. Pred deviatimi dňami sa mali vrátiť domov, avšak keď mu volám, vždy mi povie, že ešte ostávajú napriek tomu, že s tým nesúhlasím. Telefón mi dvíha
stále menej a menej. Obávam sa toho, že sa už nechce vrátiť na Slovensko a dcéru si chce nechať. Som z toho zúfalá. Na koho sa môžem obrátiť s pomocou?

Alena

Odpovedá advokátka JUDr. Jarmila Zahradníková

Tým, že sa váš manžel s dcérou nevrátili z Bulharska v čase, keď ste sa dohodli, dopúšťa sa v zmysle medzinárodných dokumentov neoprávneného zadržania, a tým medzinárodného únosu dieťaťa. V prvom rade vám odporúčame kontaktovať manžela, oboznámiť ho so situáciou, teda že sa svojím konaním dopúšťa medzinárodného únosu dieťaťa a vyzvať ho, aby dcérku dobrovoľne priviezol na Slovensko. V prípade, ak sa vám bude vyhýbať, odporúčame obrátiť sa čím skôr na Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže ako ústredný orgán pre oblasť medzinárodných únosov detí. Centrum bude následne kontaktovať orgány štátu, kde bolo dieťa neoprávnene zadržané, teda bulharské orgány za účelom spolupráce pri zabezpečovaní čo najrýchlejšieho návratu vašej dcérky.

Primárne sa budú snažiť s otcom komunikovať a presvedčiť ho na dobrovoľný návrat. Ak však dcéru dobrovoľne nevráti, bude potrebné v Bulharsku iniciovať konanie o návrat. Prípadný návrh na začatie konania o návrate by mal byť podaný na súde do jedného roka od únosu dieťaťa, aby tak nenastala situácia, že sa dcéra zžije s novým prostredím a súd jej návrat na Slovensko zamietne. Preto vám odporúčame kontaktovať centrum čím skôr, ak teda medzičasom nedôjde k dobrovoľnému návratu. Zároveň je potrebné vopred rátať s tým, že takéto konanie je časovo aj finančne náročné a ak sa váš prípad dostane až do fázy konania o návrate na súde, odporúčame vám zaobstarať si advokáta v Bulharsku.


Svoje otázky advokátke JUDr. Jarmile Zahradníkovej môžete posielať na e-mailovú adresu [email protected]

 

Autorkou týchto dokonalých diel je programátorka. Neuhádnete, ako ich tvorí!
Jadranské more ako ste ho ešte nezažili: Spoznajte jeho ostrovy a zákutia loďou!
V 26 rokoch bola chorá, vyhorená a nešťastná. Potom prešla 4 200 kilometrov naprieč USA, aby našla pokoj

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×