Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Psychológ: Ako zbaviť dieťa, ktoré videlo dopravnú nehodu, strachu z premávky?

20.01.2019 (42/2018) Úzkostné poruchy sú jedny z najčastejších a majú veľmi veľkú variabilitu.
Psychológ: Ako zbaviť dieťa, ktoré videlo dopravnú nehodu, strachu z premávky?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Dcéra má 11 rokov. Doteraz sme ju do aj zo školy vozili autom, teraz chodí sama autobusom. A to je ten problém. Cestu sme si natrénovali, ukázali. Napriek tomu má z toho stres. Vždy jej musím volať, keď vyjde zo školy a cez telefón ju odprevádzam. Včera videla, ako jedno dieťa na prechode zrazilo auto. Takže už nechce sama chodiť v žiadnom prípade.

Lenka

Radí psychológ Mgr. Miroslav Zahumenský

Vaša otázka je zložitejšia, ako sa zdá. Dalo by sa od boku vystreliť a povedať, že budete musieť ísť od začiatku a pomocou láskavej, blízkej osoby opäť obnoviť dôveru a istotu dieťaťa. Až kým sa neodstráni strach. Chápem však, že v bežnej rodinnej prevádzke je to tak trošku fantasy. Chápem, že rodičia majú prácu, každý má povinnosti a ťažko sa nájde niekto, kto bude môcť odprevádzať 11-ročné dievča do a zo školy a cestou pracovať na podpore autonómie a zbavenia jeho strachu. Náročná úloha vyžadujúca veľa energie.

Úzkostné poruchy sú jedny z najčastejších a majú veľmi veľkú variabilitu. Úzkosť, ktorá sa viaže na cestu z domu niekam preč, sa vyskytuje pomerne často. U detí ešte nie je jasné, či ide o strach z nebezpečného otvoreného priestoru, o odlúčenie z bezpečného domova, o strach z neznámych ľudí, alebo samotnej dopravy, či iné faktory. Väčšinou ide o úzkostnosť samotnú, ktorá sa u niektorých detí vyskytuje v rôznych podobách. Úzkosť len sem-tam mení objekt alebo situáciu, na ktorú sa naviaže. Takže ja by som nemeškal a zašiel by som s dcérou k detskému psychológovi. Dal by som šancu popracovať na jej vnútornom boji so strachom a pozrieť sa na zdroje tejto úzkosti.


Svoje otázky psychológovi Mgr. Miroslavovi Zahumenskému môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Mysteriózne spomienky: Stará mama nepovedala nič, deťom by len ťažko vysvetlila, že sme práve videli ducha
V petržalskej nemocnici sa pustili v zime do výmeny okien. Univerzitná nemocnica zaplatí 2,3 milióna eur
Koniec obľúbenej herečky: Eva Rysová otvorene priznala, prečo viac nechce nakrúcať

 

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×