Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Mnželka po pôrode úplne zmenila stravu, všetko musí byť bio, eko. Čo keď s tým nesúhlasím?

10.01.2019 (41/2018) Keď do rodiny pribudne nový člen, celý systém prejde takpovediac zemetrasením.
Mnželka po pôrode úplne zmenila stravu, všetko musí byť bio, eko. Čo keď s tým nesúhlasím?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Moja žena je odvtedy, čo máme dieťa, ako vymenená. Prestávam jej rozumieť a myslím si, že už začína mať reálny problém. Celý náš byt je plný odšťavovačov, sušičiek na ovocie, zeleninu, smoothiemakrov a „hovadín“, ktoré sme doteraz nepotrebovali. Už normálne nevarí, lebo všetko musí byť raw, maximálne sušené do 40 °C. Dcére musíme kupovať len bio, eko a neviem čo ešte. Čo s ňou?

Erik

Radí psychologička Mgr. Brigit Trimajová

Keď do rodiny pribudne nový člen, celý systém prejde takpovediac zemetrasením. Doteraz stačil vám dvom a vašim potrebám, teraz sa musí systém vášho vzťahu otvoriť aj bábätku a jeho potrebám. S novým systémom prichádzajú nové sociálne roly a s nimi aj nové perspektívy. Vyzerá to tak, že sa manželke páči byť mamou, ktorá robí pre svoje dieťa to najlepšie. A z jej perspektívy je najlepšie bio, eko, raw. Je to celkom zvláštne, že sa pýtate „čo s ňou”, znie mi to, akoby sa „pokazila”. Takto sa obyčajne vyjadrujeme k niečomu alebo k niekomu, od koho máme odstup. Aj fakt, že naznačujete, že si každý idete svoje, mi evokuje, že komunikácia o tom, čo a ako v domácnosti, už nejakú chvíľu viazne.

Vo vašom vyjadrení počujem, že vás to parádne štve. Štve vás bio, raw alebo to, že sa o tom s vami neradí a vy ste akoby mimo jej záberu? Keď sa skúsime pozrieť pod povrch, ako ste k tomu prispeli vy sám? Zaujímali ste sa dosť o to, ako chcete ako rodičia fungovať? Rozdelili ste si roly vedome a k spokojnosti oboch? Kedy prestala vaša žena spĺňať vaše vyslovené aj nevyslovené očakávania? Určite tušíte, že dohovoriť niekomu a porozprávať sa neznie ako ten istý typ komunikácie. To prvé je veľmi autoritatívne a hodnotiace a myslím si, že my všetci lepšie a radšej počujeme naozajstný dialóg než kritiku.

Chcem povzbudiť váš záujem o ženinu záľubu v bio a hlbšie pochopenie jej smerovania. Nechajte si od nej porozprávať, v čom spočíva jej nadšenie pre bio, eko, raw. To vás môže priviesť bližšie k pochopeniu jej stanoviska a človek, ktorý sa cíti pochopený, je určite otvorenejší počúvať nápady a návrhy z opačnej strany. Potom budete asi bližšie šanci spoločne „výnimočne” uvariť niečo, čo je skôr z vášho jedálneho lístka ako z jej. Prienik vašich svetov takto, zdá sa, klope na vaše vzťahové dvere.


Svoje otázky psychologičke Mgr. Brigit Trimajovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Vedela, že jej dcéra nebude dlho žiť. „Romanka mala prísť na svet a ja som nemala právo brať jej život,“ hovorí
Marie Kyselková prežila rozprávku len na plátne. Posledné prianie sa princeznej Lade nesplnilo
Európania tu pracujú zadarmo, pije sa kmérska whisky a v tme pozoruje svietiaci planktón

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×