Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Železný someliér: V Prahe otvorili prvé miesto v Európe, kde robot nalieva nápoje!

08.01.2019 (50/2018) Česká metropola sa môže pochváliť novou atrakciou. V posledný novembrový týždeň uviedli do prevádzky unikátnu vináreň a reštauráciu v jednom. A v čom je unikátna? Je bez obsluhy.
Železný someliér: V Prahe otvorili prvé miesto v Európe, kde robot nalieva nápoje!
4 fotografie v galérii
Vybavenú objednávku naloží na špeciálny „podnos“ visiaci zo stropu, ktorý sa následne...
Autor fotografie: ČTK

Pôjdete na výlet do Prahy a už vás omrzeli Karlov most, Staromestský orloj aj Petřínska rozhľadňa? Zamierte k stanici metra s názvom Nové Butovice a navštívte prvé miesto v Európe, kde nápoje nalieva robot!

Ultramoderné informačné centrum Cyberdog zaujme vaše zmysly už pred vstupom. Dvojpodlažná budova má svojím tvarom pripomínať hlavu a telo psa, materiálom zasa vesmírnu loď.

„Cyberdog je založený na myšlienke technologického pokroku 21. storočia. Pôvodne sme sa inšpirovali robotmi, ktoré miešajú drinky na zaoceánskych lodiach, ale aj robotmi, ktoré napríklad miešajú drinky v Las Vegas,“ vyjadril sa k svojmu najnovšiemu počinu umelec David Černý.

Víno alebo kávu?

Futuristická pražská novinka láka netradičným priestorom i atmosférou. Na prízemí budovy je vináreň, do ktorej sa zmestí 40 zákazníkov a, ako ste už pochopili, obslúži ich robot. Nejde však o humanoid, teda robota pripomínajúceho vzhľadom človeka, ale o robotické rameno z dielne Kuka Robotics.

Robotická ruka naleje naraz 4 poháre. Poradí si aj s prípravou kávy a nealka. 4 fotografie v galérii Robotická ruka naleje naraz 4 poháre. Poradí si aj s prípravou kávy a nealka. Zdroj: ČTK

Je umiestnené za barom, kde šikovne pripraví všetky objednávky, ktoré zákazníci zadajú prostredníctvom aplikácie v smart­fónoch alebo na požičaných tabletoch. Hotové objednávky naloží robotická ruka na špeciálne „podnosy“ visiace zo stropu a tie sa následne po vozíkovej dráhe presunú k správnym hosťom.

Tí si môžu podľa chuti vybrať z dvanástich druhov vín, oranžový „barman“ si dokonca poradí aj s kávou, nealkom a teplým jedlom! Treba dodať, že tu si na pomoc prizval starú dobrú ľudskú ruku a prípravu jedál majú na starosti ľudia.

Je pravda, že ak by ste sa v osamelej chvíli rozhodli vyliať dušu neznámemu čašníkovi, ktorý vás zo slušnosti ochotne vypočuje, asi veľmi nepochodíte. Ale tie výhody!

Koľkokrát vám z peňaženky to prepitné liezlo akosi ťažko? V tejto vinárni si s ním vôbec nemusíte lámať hlavu, žiadne opovrhujúce pohľady čašníka nehrozia. Alebo mávate so stúpajúcou hladinou alkoholu náhle väčšiu guráž? V tomto prípade obsluhu, ktorú alkohol vo vašich očiach premení na príliš pomalú alebo drzú, nepočastujete nevyberanými slovami.

A platí to aj opačne. Urazená obsluha sa zasa nebude revanšovať vám a nenaleje vám pod rysku, ani vám neprinesie arašidy, ktoré chvíľu pred tým pozbierala zo zeme. Znie to priam idylicky.

Hostia si svoju objednávku prevezmú z „podnosu“ sami. 4 fotografie v galérii Hostia si svoju objednávku prevezmú z „podnosu“ sami. Zdroj: ČTK

Degustácia technologických noviniek

Za zaujímavým projektom stoja už spomínaný umelec David Černý a architekt Tomáš Císař. Cesta od spracovania vízie po konečnú realizáciu trvala celý rok. Možno ste sa už na začiatku čudovali, že Cyberdog je vlastne infocentrum. Áno, je.

Okrem vinárne je v budove aj priestor s projekciou, kde sa premietajú ukážky zo sveta technológií. Hostia tak budú môcť popri ochutnávke vín degustovať aj prelomové novinky z robotiky a kybernetiky. Ochudobnení nebudú ani okoloidúci. Sklá budovy sú upravené špeciálnou fóliou určenou na projekciu, vďaka čomu sa bude dať sledovať aj zvonku.

„Som hlboko presvedčený, že za nejaký čas, keď vás v reštaurácii bude obsluhovať skutočná osoba, bude to príšerne drahá reštaurácia, pretože bude výnimočná,“ vyjadril sa majiteľ developerskej spoločnosti Trigema Marcel Soural, ktorá do projektu investovala takmer 773 000 eur.

Čo myslíte, bude to naozaj tak? Je pravda, že už dnes, v časoch inteligentných zariadení a sociálnych sietí, ľuďom osobný kontakt chýba čoraz menej...

Sklá budovy upravené špeciálnou fóliou určenou na projekciu umožnia sledovať premietanie noviniek zo sveta technológií nielen hosťom, ale aj okoloidúcim. 4 fotografie v galérii Sklá budovy upravené špeciálnou fóliou určenou na projekciu umožnia sledovať premietanie noviniek zo sveta technológií nielen hosťom, ale aj okoloidúcim. Zdroj: ČTK

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×