Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Divákov už priemerné výkony nezaujímajú, chcú maximum. Takúto šou predvádza unikátny európsky kamenný cirkus!

07.01.2019 (51/2018) Jediný kamenný cirkus v Európe, ktorý hrá až 11 mesiacov v roku, nesklamal vianočným programom ani tento rok. Jedinečná atrakcia vyžaduje jedinečné predstavenia.
Divákov už priemerné výkony nezaujímajú, chcú maximum. Takúto šou predvádza unikátny európsky kamenný cirkus!
12 fotografií v galérii
Do hľadiska sa zmestí až 1 450 divákov.
Autor fotografie: Vladimír Kampf

Hlavnomestský veľkocirkus (Fővárosi Nagycirkusz) v Budapešti stojí medzi zábavným areálom Vidámpark a hlavným vchodom do zoologickej záhady hneď oproti legendárnym Széchenyiho kúpeľom.

Prvú pevnejšiu cirkusovú stavbu so železnou konštrukciou tu postavil holandsko-nemecký cirkusový principál Ede Wulff. Stavba vydržala do roku 1968. Vtedy starý cirkus zbúrali. Dnešnú budovu otvorili v roku 1971.

Najfantastickejšie

Programový riaditeľ József Gaeser (65) nepochádza z mnohých generácií maďarských cirkusantov, ale jeho otec už v cirkuse vystupoval. József s manželkou tvorili artistický pár. Ostrieľaný cirkusant skladal aj tohtoročný vianočný program.

Kamenný cirkus sa nepohne. Pripraviť program, ktorý by dokázal lákať ľudí niekoľko mesiacov, je oveľa náročnejšie. Kočujúci cirkus sa na jednom mieste zvyčajne zdrží týždeň, maximálne dva a odchádza na ďalšie miesto za ďalšími divákmi.

„Počas roka pripravujeme tri programy. Jeden vianočný, ďalší trvá od januára do marca a tretí, najdlhší, takmer pol roka počas letnej sezóny. Okrem toho je u nás každý druhý rok cirkusový festival. Ešte prednedávnom sme museli mať za každú cenu lepší program ako kočujúce cirkusy. Lepší artisti a krotitelia nám dokázali zabezpečiť dostatok obecenstva.

Ale dnes už musia na vysokú kvalitu pozerať rovnako aj principáli so šapitó. Ľudia už neocenia jednoduchšie vystúpenia. Na internete si môžu pozrieť to najlepšie, najfantastickejšie a práve to chcú vidieť naživo,“ zamýšľa sa riaditeľ Gaeser.

Jedným dychom dodáva, že hosťovanie v kamennom cirkuse je ľahšie, pretože každý má zabezpečené slušné bývanie uprostred mesta a nemá starosti s kúrením. Nemusia búrať a stavať stany.

Ruské duo Alijev. 12 fotografií v galérii Ruské duo Alijev. Zdroj: Vladimír Kampf

Iný zážitok

Dobrý program sa dá urobiť, keď je naň dosť peňazí. Niektoré súkromné cirkusy s tým majú problém. Do kvalitných sa artisti väčšinou hlásia sami. Ponúkajú sa prostredníctvom videí z vystúpení. Iných si zasa nájdu principáli či programoví riaditelia sami.

„Potom záleží, či sa zmestíme do limitu, ktorý mám na artistu. Platíme im za vystúpenia. Musím hospodáriť tak, aby boli čo najspokojnejšie aj hviezdy, aj tí lacnejší.“

Tohtoročným vianočným programom budapeštianskeho kamenného cirkusu sa nesie posolstvo, že Vianoce nemajú byť o peniazoch ani rýchlych daroch z nákupných centier.

„Oveľa dôležitejšie je stretnúť sa s priateľmi a rodinou. Program musí niesť dejovú myšlienku. Nemôžu to byť len vyskladané čísla jedno za druhým,“ upozorňuje.

„Musí to byť divadielko a šou v jednom. Cirkusy sa menia, pretože aj svet sa mení. Čo stačilo v minulosti, je dnes málo.“

Ruský krotiteľ Sergej Nesterov predvádza biele tigre. 12 fotografií v galérii Ruský krotiteľ Sergej Nesterov predvádza biele tigre. Zdroj: Vladimír Kampf

Vstupenka do sveta

Józsefovi sa nepáči šialenstvo okolo striktných zákazov zvierat v cirkusoch.

„Cirkus sa vo svojej podstate skladá z troch hlavných ingrediencií: klauna, artistov a zvierat. Ak jedno z nich vypadne, nie je to cirkus. My si dnes do programu vyberáme vystúpenia so zvieratami veľmi opatrne. Musí v nich byť úplná súhra krotiteľa a zvierat. Musia sa mať radi. Je šialené ukazovať nejaké staré videá trápených zvierat z Ruska alebo Číny a hádzať podľa nich všetkých do jedného vreca.

Vo vianočnom programe máme ruského krotiteľa s bielymi tigrami. Už na pohľad vidno nehu, s akou spolu vystupujú. Tie zvieratá sa hrajú a majú vystúpenia rady. Do voľnej prírody ich už nikto nevráti, pretože sa narodili v zajatí a neprežili by v nej.“

S artistami je to jednoduchšie. Im do remesla zatiaľ žiadni aktivisti nerozprávajú.

„V Maďarsku sme mali skvelých artistov. Potom bolo obdobie, keď sa do tej driny nikomu nechcelo. Byť artista znamená nepiť, nefajčiť, starať sa o seba a trénovať a trénovať a trénovať... Našťastie sa opäť prebúdzajú,“ pochvaľuje si.

„V minulosti bývalí tí najlepší aj Bulhari. Fantastickí zostávajú Rusi a Ukrajinci. Svet v súčasnosti valcujú Číňania, Vietnamci a Kórejčania. Pre nich je kvalitné artistické číslo vstupenkou do sveta. Aj u nás to tak bolo za socializmu.“

Diváci milujú nadľudské výkony naživo. 12 fotografií v galérii Diváci milujú nadľudské výkony naživo. Zdroj: Vladimír Kampf Klaun Andrej s bratom Artemom Averjuškinom sa počas programu starajú o zábavu. 12 fotografií v galérii Klaun Andrej s bratom Artemom Averjuškinom sa počas programu starajú o zábavu. Zdroj: Vladimír Kampf Napriek tomu, že hrajú to isté niekoľko mesiacov na jednom mieste, je kamenný cirkus v Budapešti často vypredaný. 12 fotografií v galérii Napriek tomu, že hrajú to isté niekoľko mesiacov na jednom mieste, je kamenný cirkus v Budapešti často vypredaný. Zdroj: Vladimír Kampf

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×