Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pijú živú vodu a namiesto rýb jedia kašu: Ako trávia Vianoce kráľovské rodiny?

22.12.2018 (51/2018) Počas Vianoc sú oveľa dôležitejšie medziľudské vzťahy ako stoly plné jedla. Svoje o tom vedia aj v Spojenom kráľovstve. Vo vladárskej rodine vládnu spory. Ako budú tento rok sviatkovať na ďalších kráľovských dvoroch?
Pijú živú vodu a namiesto rýb jedia kašu: Ako trávia Vianoce kráľovské rodiny?
7 fotografií v galérii
Švédska následníčka trónu Viktória je veľmi obľúbená, snaží sa vystupovať ako „normálna“...
Autor fotografie: Northfoto

Spojenom kráľovstve bude slávnostnú atmosféru a povestný vianočný pokoj v duši narúšať nevraživosť. Manželky kráľovských vnukov, Meghan (37) a Kate (36), sú rozhádané. Spory sú vraj také vážne, že zasiahli inak pevnú bratskú lásku princov. Dusnú atmosféru v rodine nerozjasnil ani fakt, že na jar pribudne na dvore nový člen, dieťa Meghan a Harryho.

Obyčajné sviatky

Keď si mladší z bratov Harry (34) doviedol na kráľovský dvor budúcu nevestu, poddaní chceli zažívať rozprávku v priamom prenose a každý im prial len to najlepšie. Monarchia, ktorá sa v posledných rokoch chce uberať modernou a liberálnou cestou, strávila aj také fakty, že Harryho vyvolená je rozvedená herečka s odvážnymi intímnymi scénami pred kamerou.

Tmavá kráska z druhého konca sveta si svojím širokým úprimným úsmevom podmanila srdcia ľudí v Spojenom kráľovstve. V poslednom čase sa však vynárajú dohady, že srdečnosť, ktorá sa jej odráža v tvári, nie je nič iné, iba dobre naučená herecká grimasa.

Na druhej strane však treba pripomenúť, že Meghan je moderná mladá žena s feministickým postojom k životu a s veľkým zmyslom pre charitu. Ľuďom v núdzi pomáhala dávno predtým, ako mohla čo i len tušiť, že bude členkou kráľovskej rodiny. Má svoj názor, ktorý vie presadiť, nečudo, že pri tom naráža na odpor okolia.

Dnes však iba ten najužší okruh ľudí na kráľovskom dvore vie, čo spôsobilo chladné až mrazivé vzťahy medzi dvoma švagrinami. Kate a Meghan sú na nože a odrazí sa to aj na vianočnej nálade.

Vlani bolo ešte všetko, ako má byť, kráľovná Alžbeta II. (92) dokonca urobila výnimku a dovolila Meghan, hoci bola ešte len v pozícii snúbenice, prežiť najkrajšie sviatky roka v kruhu kráľovskej rodiny.

Vlani to vyzeralo priam ideálne, vyvolené ženy princov sa na seba usmievali. 7 fotografií v galérii Vlani to vyzeralo priam ideálne, vyvolené ženy princov sa na seba usmievali. Zdroj: Northfoto

Nedávno sa však novomanželia Harry a Meghan odsťahovali z Kensingtonského paláca z blízkosti Williama a Kate do Frogmore Cottage na pozemky zámku vo Windsore. Je to dramatické, až netradičné gesto, Harry bude jediným vysoko postaveným členom rodiny, ktorý nebude mať sídlo v centrálnom Londýne.

Dnes zase starší brat vyhlásil, že Vianoce nestrávi v oslnivej kráľovskej atmosfére, stavil na normálne ľudské prostredie u svojich svokrovcov, kde si užije obyčajné sviatky. Odborníci na kráľovskú rodinu tvrdia, že oddelené sviatky princov sú dôkazom vážnych rodinných rozporov.

Carole Middleton (63) poctená prítomnosťou následníka trónu sa pre miestne média pochválila, že jej špecialitou sú mäsové koláče, varené víno a ozdoby z imela. Všetko sa pripravuje v jej réžii, pomáha iba manžel.

K šťastiu však potrebuje predovšetkým iba veľkú milujúci rodinu okolo seba, hádam ako každý človek na tejto planéte. Vianoce na panstve Bucklebury bude s Middletonovcami tráviť aj ich ďalšia dcéra Pippa (35) s manželom Jamesom (43) a synom, ktorý sa narodil iba pred mesiacom.

„Nevynecháme svätú omšu v kostole, potom nasleduje prechádzka. Poobede sa stretneme pri pohári šampanského, podávať sa bude aj údený losos. Hlavná sviatočná večera sa koná večer, kvôli vnúčatám sa však najeme skôr,“ opísala domáca pani Carole Middleton.

Pri sviatočnom stole budú sedieť všetci spolu na rozdiel od pravidiel v paláci, kde deti musia stolovať extra. Kráľovskí svatovci to nepreháňajú ani s výzorom, oblečú si slávnostnejšie šaty, no na druhej strane nepôjde o nič zbytočne nablýskané.

Vladárka každý rok rozposiela stovky vianočných pozdravov. 7 fotografií v galérii Vladárka každý rok rozposiela stovky vianočných pozdravov. Zdroj: Northfoto

Osemsto pohľadníc

Na kráľovskom dvore vládne v porovnaní s „normálnymi“ sviatkami pompéznejšia atmosféra. Samotná kráľovná myslí na ducha Vianoc už v lete.

Kým ostatní si užívajú slnečné lúče pri vode, ona podpisuje vianočné pohľadnice. Do sveta ich rozošle spolu až 800, je teda čo robiť. V zozname sú hlavy štátov, monarchovia, ale aj príbuzní či rodinní priatelia. Na nikoho sa nesmie zabudnúť.

Samotné sviatky trávia v sídle Sandring­ham. Je to obľúbené miesto vladárky a nejeden rok tam ostáva až do februára. Všetko sa to začína 24. decembra, asi 30 vyvolených si sadne k čaju o štvrtej popoludní a rozbalia si darčeky.

Tradíciu zaviedol princ Albert. Od jeho čias sa zdobí v sídle aj vianočný stromček. Práve manžel kráľovnej Viktórie, Albert, dal zrezať jedľu vo Windsore a dal ju priviezť do zámku.

Neskôr sa všetci prezlečú do frakov a dlhých rób, nastáva čas oficiálnej večere, kde sa okolo desiatej hodiny večer dámy a páni rozdelia tak, ako to tradične bývalo zvykom. Ženy si dajú šálku dobrej kávy a džentlmeni prediskutujú politické dianie pri cigarách a brandy.

Ďalší deň, 25. december, sa začína spoločnými raňajkami, tradičnou omšou a potom nasleduje slávnostný obed. Podávajú moriaka so zeleninou a tradičným vianočným pudingom.

Tesne predtým, ako si kráľovská rodina sadne k stolu, do jedálne vojde šéfkuchár, aby nakrájal moriaka. Za odmenu dostane osobne od kráľovnej pohár kvalitnej whisky. Vraj je to jediný deň v roku, keď sa šéfkuchár stretne s celou kráľovskou rodinou.

Dôvod na spokojný výraz tváre mala aj kráľovná, dnes je všetko inak. 7 fotografií v galérii Dôvod na spokojný výraz tváre mala aj kráľovná, dnes je všetko inak. Zdroj: Northfoto

Poobede sledujú všetci v televízii príhovor jej veličenstva k ľudu. Kráľovná vraj samu seba radšej sleduje v oddelenej izbe.

Vianoce v tejto kráľovskej rodine budú tento rok oplývať ešte jednou zvláštnosťou. Vladárka sa rozhodla porušiť striktné pravidlá a pozvala k sviatočnému stolu aj matku Meghan, Doriu Reglandovú (62). Rodičom Kate, manželom Middletonovcom, sa však takejto pocty nikdy nedostalo.

Tí, ktorí obhajujú konanie kráľovnej, tvrdia, že Alžbeta II. chce byť len ľudská, empatická a zdvorilá. Meghan nemá v Spojenom kráľovstve žiadnych príbuzných a blízkych ľudí, preto jej vyšla v ústrety.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×