Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Egypťana, ktorého volajú Miško, očarili Vianoce. Slovákom chce pripraviť vianočné trhy v púšti!

21.12.2018 (50/2018) Masouda Metwala Ahmeda poznajú všetci slovenskí turisti v Egypte pod menom Miško. V tomto predvianočnom čase s priateľmi horlivo navštevujenámestia slovenských miest.
Egypťana, ktorého volajú Miško, očarili Vianoce. Slovákom chce pripraviť vianočné trhy v púšti!
8 fotografií v galérii
Autor fotografie: Archív M. M. A.

Banská Bystrica, Nitra, Žilina, Trnava, Bratislava – všade tam môžete v týchto dňoch stretnúť muža s črtami egyptského faraóna dôkladne zabaleného vo vetrovke a čiapke. Masoud – Miško totiž zbožňuje slovenské vianočné trhy a ani tento rok si ich nemieni nechať ujsť.

„Na Vianoce sa teším možno viac než Slováci. Milujem tú atmosféru trhov, keď ticho padá sneh, blikajú svetielka, ľudia sa stretnú, ochutnajú niečo dobré, zaspievajú si, zasmejú sa. Na vianočných trhoch sa môžu ľudia navzájom spoznať.

Slováci si držia odstup, ak človeka ešte nepoznajú, ale keď sa s niekým zoznámia bližšie, sú veľmi priateľskí. Aj preto sa chystám zorganizovať vianočné trhy pre slovenských turistov v Hurghade, už to vybavujeme. Budú pre všetkých Slovákov, pretože ich mám rád,“ vysvetľuje nadšene.

Miško má o slovenských vianočných trhoch v Egypte presnú predstavu: „Budú v niektorom z hotelov, kde robím delegáta, už sme hovorili s majiteľmi. Stánky z dreva asi nepostavíme, kde by sme na púšti zobrali drevo?! Budú tam beduínske stany. Ale inak tam chceme mať všetko – koledy, punč, varené víno, kuraciu cigánsku aj zemiakové placky,“usmieva sa.

Z našich slovenských trhov u neho vraj vyhrávajú vianočné trhy v Bratislave. Tvrdí, že vynikajú atmosférou a kvalitou jedla, no najviac ho teší, že sa tam stretne s kamarátmi, ktorých počas roka nevidí.

Kamaráti mu hovoria egyptský Slovák, Tuti alebo zo žartu aj Maďar. 8 fotografií v galérii Kamaráti mu hovoria egyptský Slovák, Tuti alebo zo žartu aj Maďar. Zdroj: Archív M. M. A.

Tuti a Maďar

Turistickú sezónu trávi Miško zvyčajne ako delegát v Egypte. Aktuálne sa však už teší na nové lety slovenských turistov z Piešťan do Hurghady v budúcej sezóne. Stal sa totiž zároveň riaditeľom pre Egypt v cestovnej kancelárii, ktorá ich organizuje.

S cestovným ruchom má za roky práce s turistami vo viacerých egyptských letoviskách mnoho skúseností. Tento rok začal v Nitre študovať cestovný ruch.

O Miškovi Masoudovi sme písali už vlani. Turistov v Egypte počas výletov udivuje perfektnou znalosťou slovenčiny a egyptskej histórie, ktorú študoval v Luxore. Miluje slovenské ľudovky, ktoré spieva turistom, porovnáva pre nich slovenské a egyptské tradície a zvyky.

Jeho poznávacím znakom je tričko so slovenskou zástavou a s mapou Slovenska. Miško je skomolenina jeho mena Masoud. Slovenčinu sa začal učiť preto, lebo ho fascinoval náš úspech vo futbale.

„Chcel som vedieť, čo je to za krajinu, ktorá vyhrala nad Talianskom na majstrovstvách sveta v roku 2010. Zistil som, že Slováci sú milí, srdeční ľudia a v mnohom podobní Egypťanom. Sú vtipní, priateľskí a radi sa zabávajú. Všetci turisti vedia, že ak niekto zo Slovenska v Hurghade niečo potrebuje, môže mi vždy zavolať. Snažím sa pomôcť každému Slovákovi,“ tvrdí Masoud, nadšený fanúšik slovenských futbalistov i hokejistov.

„Som veľký fanúšik, pozerávam zápasy v kaviarňach, kričím a hnevá ma, ak Slováci prehrávajú,“ tvrdí.

Kamaráti mu žartom hovoria egyptský Slovák, volajú ho Tuti podľa slávneho faraóna a keď ho chcú nahnevať, tak je pre nich aj Maďar. Dnes má dokonca stránku v arabčine, na ktorej informuje svojich krajanov o dianí na Slovensku.

Slovenskí turisti v Egypte ho poznajú pod menom Miško. 8 fotografií v galérii Slovenskí turisti v Egypte ho poznajú pod menom Miško. Zdroj: Archív M. M. A.

 

V slovenskom kroji

Keď sa Masoudovi pred tromi rokmi naskytla šanca študovať v Nitre, neváhal. Po prvých vtipných nedorozumeniach – viete, že Zobor je v arabčine hrubá nadávka? – si študentské roky v meste pod Zoborom naozaj užíva.

Účinkoval tu v niekoľkých televíznych programoch, na Slovensku má mnoho priateľov, s ktorými sa zoznámil počas ich dovolenky v Egypte a zostal s nimi v kontakte. Pozývajú ho na výlety aj do svojich rodín. Spolužiaci ho na beánii obliekli do slovenského kroja. Minulý rok robil dokonca Mikuláša v bratislavskej nemocnici pre deti.

„Bol som veľmi šťastný. Tento rok som robil Mikuláša zase na internáte, spolužiaci sa však smiali, že tmavého Mikuláša ešte nevideli,“ smeje sa.

Masoudova rodina z egyptskej Keny sa obávala jeho študijného pobytu na Slovensku.

„Boli presvedčení, že tu zamrznem. Keď tu mali byť mínusové teploty, boli sme dohodnutí, že ak do deviatej ráno nezavolám, budú kontaktovať ambasádu. Nechápali, ako môžem dobrovoľne odísť do krajiny, kde tri mesiace sneží a mrzne,“ smeje sa.

To najlepšie od nás

Vianoce trávil dva roky na internáte sám.

„Kamaráti aj spolužiaci ma vždy pozývajú k nim domov. Hovoria mi, že Slováci majú na Štedrý večer pripravený tanier pre hostí. Ja si však myslím, že vianočné sviatky sú sviatkami rodiny a nemal by tam byť nikto cudzí. Vždy som preto s vďakou odmietol.

V čase štedrovečernej večere som stál pri okne a pozeral von na ulicu. Všade je ticho, vonku nikto nie je. Ľudia sa už neponáhľajú a nenakupujú, sú doma so svojimi blízkymi a tak to má byť,“ tvrdí.

Zavítal aj do predvianočného Trenčína. 8 fotografií v galérii Zavítal aj do predvianočného Trenčína. Zdroj: Archív M. M. A.

 

Tento rok si však Masoud osamelý Štedrý večer na internáte nezopakuje. Chystá sa totiž domov, do Egypta. Jeho rodina, samozrejme, Vianoce neoslavuje, chce ich však navštíviť. Chce vidieť svoju krásnu 4-ročnú neter Katku, ktorá dostala meno na jeho žiadosť, lebo všetky slovenské Katky sú podľa Miška pekné a milé.

Dnes rozkošné dievčatko vďaka strýkovi ovláda dokonca pár slovenských slov a po slovensky učí aj synovcov. A možno počas Vianoc v rodnej krajine porozmýšľa, kde presne postaví tie beduínske stánky pre slovenských turistov s cigánskou a plackami. Neuvažuje, že by na Slovensku zostal.

„Chcem sa po štúdiu vrátiť domov, budem žiť a pracovať v Egypte. Slovensko a Slováci sú však navždy v mojom srdci. Chcem sem cestovať a to najlepšie od vás preniesť k nám. Slovenské vianočné trhy teda u nás v Egypte jednoducho musia byť. Všetkým Slovákom a celému Slovensku želám krásne Vianoce.“

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×