Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pacient a milióny: Štát vyhlásil vojnu farmafirmám, zmenia sa ceny liekov?

19.12.2018 (50/2018) V spore o nastavenie liekovej politiky zatiaľ víťazí konflikt mnohých záujmov nad jedným spoločným. Štát vyhlásil vojnu farmafirmám, ďalšia vypuklapo nepodpísaní revízie úhrad liekov.
Pacient a milióny: Štát vyhlásil vojnu farmafirmám, zmenia sa ceny liekov?
7 fotografií v galérii
Aké doplatky čakajú v lekárňach na pacientov? Aj o to ide pri revízii úhrad liekov.
Autor fotografie: Ján Miškovič

Premiér Peter Pellegrini sa plánuje pozrieť na prsty farmaceutickým firmám, či neporušujú pravidlá. Dôvodom sú vysoké ceny liekov.

„Ročne vyčerpajú z našich peňazí 1,3 miliardy eur, ktoré platíme za lieky. Neviem, či platia nejaké dane, alebo zamestnávajú tisícky ľudí,“ vyhlásil.

V tejto téme mu dala výnimočne za pravdu aj opozícia. Predseda strany SaS Richard Sulík hovorí až o 94-percentnej hrubej marži pre farmaceutické firmy. V prípade aktuálne navrhovanej veľkej revízie úhrad za lieky, ktorá sa neudiala už 7 rokov a slovenskému zdravotníctvu by mohla ušetriť desiatky miliónov eur, zhoda už ani náznakom nepanuje.

Z odbornej témy, ako čo najefektívnejšie vynakladať finančné prostriedky na lieky, sa stalo jablko sváru. Nájsť rozumnú zhodu bude zrejme behom na dlhú trať.

Kalavská: Nevylievajme z vaničky aj dieťa

Nepodpísanie revízie úhrad liekov navrhovanou zdravotnou poisťovňou Dôvera vyvolalo značnú búrku nielen na politickej scéne. Došlo to až tak ďaleko, že strana SaS podala na ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú trestné oznámenie za marenie povinností verejného činiteľa. Šéfka rezortu potom zvolala tlačovku, kde vysvetľovala svoje rozhodnutie.

„Ak by som podpísala takto navrhovanú revíziu, stúpli by doplatky pacientov, pri mnohých liekoch by boli neúnosné. Mnohé lieky nemali alternatívu, čo sa týka dávkovacieho režimu. Preto sme sa rozhodli s pánom premiérom zavolať zástupcov farmaceutického priemyslu. Prosili sme ich, aby znížili ceny liekov na takú úroveň, aby mal pacient po novej revízii úhrad liek bez doplatku.

Z 300 farmaceutických firiem, ktoré sme oslovili, odpovedali iba 2, čo je totálna ignorácia. Plne si uvedomujem, že revíziu úhrad za lieky treba urobiť, my ju však robíme kvartálne a šetríme nemalé peniaze,“ poukazovala ministerka na ročnú úsporu 4-5 miliónov.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská je presvedčená, že navrhovaná revízia úhrad liekov by poškodila pacienta. 7 fotografií v galérii Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská je presvedčená, že navrhovaná revízia úhrad liekov by poškodila pacienta. Zdroj: Archív NMH

V súvislosti s novou revíziou sa však hovorí o neporovnateľných 50 až 72 miliónoch eur, ktoré by ostali k dispozícii slovenskému zdravotníctvu. Kalavská sa však pýta, za akú cenu.

„Vypočíta mi niekto, koľko by minuli poisťovne za liečbu destabilizovaných pacientov, ktorým by sa skomplikoval zdravotný stav len preto, že by pre zvýšený doplatok zmenili liek? Upratujme tak, aby sme s vaničkou nevyliali aj dieťa,“ dodáva.

Zákonne, odborne, transparentne...

Farmaceutické spoločnosti, na ktoré sa z viacerých strán zosypala vlna tvrdej kritiky, rázne odmietajú tvrdenia, že by vo veci revízie úhrad liekov strkali hlavy do piesku.

„Od začiatku hovoríme, že na nej chceme spolupracovať. Revízia sa však nesmie robiť od stola, len na základe matematických výpočtov a excelovských tabuliek. Musí brať do úvahy odborné, medicínske kritériá. Štát by ju mal konzultovať s odbornými lekárskymi spoločnosťami, ujasniť si možné medicínske dôsledky, zistiť, či pre pacientov existuje terapeutická alternatíva.

Následne po otvorení konania by firmy mali dostať možnosť reagovať a poskytnúť návrhy zníženia cien v lehote stanovenej zákonom a podľa zákonom určeného postupu.

Ak sa revízia vykoná takýmto spôsobom, teda zákonne, odborne a transparentne, poskytnú farmaceutické firmy maximálnu možnú súčinnosť v tomto procese,“ reagovala na naše otázky výkonná riaditeľka Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu Katarína Slezáková.

Upozornila aj na fakt, že farmaceutické firmy dávajú 14 percent zo svojich ziskov do výskumu a vzhľadom na ceny liekov podliehajú medzinárodnému referencovaniu.

Osemsto lekární v strate

Na začiatku cesty liekov stojí výrobca, respektíve dovozca, nasledujú distribútori liekov a lekárne. Spoločným záujmom všetkých týchto zložiek je predávať čo najviac liekov za čo najvyššiu cenu.

V ich prípade sú najzaujímavejšie lieky s čo najnižšími doplatkami, po ktorých je medzi pacientmi najväčší dopyt. Inými slovami – dosiahnuť čo najvyššiu úhradu od zdravotných poisťovní, ktoré majú presne opačný plán.

Nejeden pacient môže mať predstavu o kráľovských ziskoch lekární, podľa výkonného riaditeľa Asociácie distribútorov liekov Jozefa Pospíšila je však realita skôr opačná. Zavedenie degresívnych marží (viazanosť marží na výrobnú cenu) dostalo množstvo lekární do červených čísiel.

„Podľa Finstatu vykázalo za posledný rok stratu viac ako 800 lekární. Ak vezmeme do úvahy rastúcu monopolizáciu, na Slovensku hrozí výrazné zníženie dostupnosti lekárenskej starostlivosti a dostupnosti liekov pre pacientov, a to najmä v menších mestách a na vidieku,“ povedal Jozef Pospíšil.

Upozornil aj na vysoké náklady veľkodistribútorov, ktoré nemajú nijako zohľadnené. Opakované ročné náklady spojené s overením originality liekov sa odhadujú na viac ako 110 000 eur v každej veľkodistribučnej spoločnosti.

V nemocnici iné pravidlá

Iný režim ako vo verejných lekárňach platí v nemocničných. Jedna z najväčších na Slovensku sa nachádza vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Pracovisko s celkovou plochou 2 000 štvorcových metrov obsluhuje 37 zamestnancov rozdelených do piatich oddelení.

Na prvom pripravujú cytostatiká pre všetky onkologické oddelenia, na ďalšom sterilné a nesterilné humánne lieky, zvyšnými súčasťami tejto obrovskej lekárne sú oddelenie klinickej farmácie, oddelenie kontroly diagnostík a oddelenie zdravotných pomôcok, kde nájdete obrovskú škálu materiálu vrátane „náhradných súčiastok“ do ľudského tela používaných napríklad pri implantácii bedrových kĺbov alebo operáciách chrbtice.

„Naše lieky majú iné zloženie ako tie vo verejnej lekárni, väčšina z nich sa podáva injekčne alebo cez infúzie. Keďže lieky nakupujeme cez verejné obstarávanie, v rámci jednej účinnej látky máme iba jeden najlacnejší druh – na rozdiel od verejných lekární, kde musia mať široké portfólio liekov s jednou účinnou látkou,“ vysvetľuje vedúca lekárnička Anna Štricová.

V nemocničnej lekárni v banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici platia iné pravidlá ako vo verejných lekárňach. 7 fotografií v galérii V nemocničnej lekárni v banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici platia iné pravidlá ako vo verejných lekárňach. Zdroj: Ján Miškovič

Nespokojné poisťovne

Po úprave liekovej politiky volajú aj zdravotné poisťovne, ktoré za minulý rok podľa Národného portálu zdravia uhradili za lieky 1 312,3 milióna eur. Zároveň v niektorých prípadoch poukazujú na porušenie zákona.

„Kontrolou jednotlivých položiek Zoznamu kategorizovaných liekov sme zistili, že úhrada zo zdravotného poistenia za jednotku účinnej látky je pri mnohých liekoch rôzna, čo nie je v súlade so zákonom, pretože by mala byť rovnaká. Tak sme identifikovali stovky položiek s nesprávne určenou úhradou zdravotnej poisťovne.

V prípade, že by bola úhrada zdravotnej poisťovne za jednotku účinnej látky v zozname kategorizovaných liekov určená správne, na základe údajov o spotrebe liekov z predchádzajúceho obdobia predpokladáme, že by došlo k úspore prostriedkov verejného zdravotného poistenia vo výške približne 72 miliónov eur ročne.

Finančné prostriedky získané revíziou úhrad by bolo možné použiť napríklad na úhradu inovatívnych liekov,“ informoval nás PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepianský.

Nespokojnosť so súčasným stavom vládne aj v druhej súkromnej zdravotnej poisťovni Union.

„Ministerstvo zdravotníctva SR už niekoľko rokov nevykonalo revíziu úhrad liekov vyplývajúcu zo zákona. Legislatíva by pritom mala platiť pre všetky subjekty pôsobiace v zdravotnom systéme.

Zástupca Union zdravotnej poisťovne v rámci zasadnutí kategorizačných komisií Ministerstva zdravotníctva SR v minulosti opakovane otváral problematiku potrebnej revízie úhrad liekov. Nerozumieme rozhodnutiu rezortu zdravotníctva nepodpísať revíziu úhrad liekov bez relevantného posúdenia a diskusie o medicínskych a ekonomických aspektoch danej problematiky.

V prípade revízie úhrad liekov opakovane upozorňujeme na vedomé porušovanie zákona zo strany Ministerstva zdravotníctva SR. Mohlo by dôjsť k úspore niekoľkých desiatok miliónov eur, ktoré by sa mohli použiť na zlepšenie poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ doplnil hovorca Union zdravotnej poisťovne Matej Neumann.

Aj nová generálna riaditeľka Všeobecnej zdravotnej poisťovne Ľubica Hlinková v rozhovore pre Denník N povedala, že revízia by bola veľmi vhodná. Navyše by sa podľa nej dala urobiť tak, aby to pacient nepocítil.


Ako sa tvorí cena liekov?

Základ pre výpočet konečných cien v liekovom reťazci v jednotlivých krajinách EÚ tvorí Európska referenčná cena, ktorá je priemerom troch najnižších cien spomedzi úradne určených cien lieku v iných členských štátoch. Na Slovensku je výška obchodných výkonov relatívne prísne regulovaná a upravená cenovým opatrením vydaným Ministerstvom zdravotníctva SR.

Podmienkou pri určovaní úradnej ceny lieku je, že cena musí byť porovnateľná s inými európskymi cenami toho istého lieku. Platí princíp degresívnej marže, čo znamená, že čím drahší liek, tým nižšia marža (cena obchodného výkonu). Cenotvorbu lieku od výrobcu až po konečného spotrebiteľa si možno pozrieť v tak­zvanej degresívnej kalkulačke, zverejnenej na stránke Ministerstva zdravotníctva SR.

Príklady:

7 fotografií v galérii Zdroj: Ján Miškovič

VPNC 500 tbl (účinná látka fenoxymetylpenicilín)

Výrobná cena: 1,73 eura

Marža distribútora: 0,24 eura

Koncová cena od distribútora: 1,97, respektíve 2,17 eura (s DPH/bez DPH)

Marža lekárne: 0,57 eura

Koncová cena lieku: 2,54, respektíve 2,58 eura (s DPH/bez DPH)

Celková marža v liekovom reťazci: 0,81 eura

7 fotografií v galérii Zdroj: Ján Miškovič

Humira 40 mg inj. roztok (liek na biologickú liečbu, účinná látka adalimumab)

Výrobná cena: 699,33 eura

Marža distribútora: 15,42 eura

Koncová cena od distribútora: 714,75, respektíve 786,22 eura (s DPH/bez DPH)

Marža lekárne: 35,97 eura

Koncová cena lieku: 750,72, respektíve 825,79 eura (s DPH/bez DPH)

Celková marža v liekovom reťazci: 51,39 eura

7 fotografií v galérii Zdroj: Ján Miškovič

Abasaglar 100 jednotiek/ml inj. roztok 10 x 30 ml pero (účinná látka inzulín glargin)

Výrobná cena: 68,18 eura

Marža distribútora: 2,61 eura

Koncová cena od distribútora: 70,79, respektíve 77,87 eura (s DPH/bez DPH)

Marža lekárne: 6,10 eura

Koncová cena lieku: 76,89, respektíve 84,58 eura (s DPH/bez DPH)

Celková marža v liekovom reťazci: 8,71 eura

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×