Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Cestovanie za 10 rokov? V Holandsku predviedli prvý prototyp lietajúceho taxíka, obzrite si ho!

17.12.2018 (49/2018) Na výstave Amsterdam Drone Week predviedli prvý prototyp hybridného lietajúceho taxíka Pop.Up Next. Vízia riešenia problému s dopravou v preplnených mestách prepája pozemnú a vzdušnú prepravu. A všetko s nulovými emisiami.
Cestovanie za 10 rokov? V Holandsku predviedli prvý prototyp lietajúceho taxíka, obzrite si ho!
4 fotografie v galérii
Dron má disponovať týmito parametrami - Pohon: 8 elektromotorov; Výkon: 162 kW/220 koní;...
Autor fotografie: Italdesign

Hoci koncept ultramodernej formy dopravy predstavili už na minuloročnom autosalóne v Ženeve, ďalší rok potrebovali konštruktéri na to, aby mohli verejnosti v plnej kráse predviesť prototyp.

„Minulý rok Pop.Up vyznačil novú, a veríme, že aj veľmi významnú, kapitolu v prepravnom sektore prostredníctvom spojenia dvoch svetov, cestnej mobility a leteckej dopravy, ktoré sa nikdy predtým nestretli,“ vyjadril sa Jörg Astalosch, generálny riaditeľ spoločnosti Italdesign.

Táto talianska spoločnosť spolupracuje na projekte s automobilkou Audi a s gigantom leteckého priemyslu Airbus. Ich víziou je dokonalým využitím technológií a sofistikovaným prepojením dopravných priestorov posunúť dopravu do ďalšej dimenzie.

Inteligentná preprava

Pop.Up je vizuálnou lahôdkou. Ide o multimodulárny systém zložený z troch častí – podvozka so štyrmi kolesami, dvojmiestnej kapsuly a 4-rotorového dronu. V praxi bude jeho fungovanie flexibilné.

Väčšie vzdialenosti prekoná pomocou dronu, na ktorý bude uchytená kapsula. Dron s ôsmimi motormi s výkonom 162 kW bude schopný lietať maximálnou rýchlosťou 120km/h a jeho batéria sa bude dať nabiť za 15 minút.

Video: Takto bude Pop.Up Next fungovať

V prípade, že konečný cieľ pasažierov bude pre lietajúcu časť systému nedostupný, dron pri zostúpení napojí kapsulu na štvorkolesový podvozok.

V takomto, na pohľad malom mestskom elektromobile s výkonom 60 kW budú môcť cestujúci komfortne využiť mestské komunikácie. Podvozok dokáže kapsulu presúvať maximálnou rýchlosťou 100 km/h a na dobitie batérie bude potrebovať rovnaký čas ako dron.

Pop.Up Next je, samozrejme, plne automatizovaný a nebude vyžadovať, aby ho pasažier riadil. Jeho jazdu bude iba usmerňovať pomocou dotykových palubných elektronických systémov a snímačov zraku.

Od prvého predstavenia konceptu v Ženeve pracoval tím Airbusu najmä na zdokonaľovaní návrhu vzduchového modulu s cieľom zlepšiť výkon a znížiť spotrebu pri letových presunoch.

Taktiež prepracovávali koncepciu funkčného spojovacieho systému všetkých troch modulov, aby bola zabezpečená dokonalá bezpečnosť cestujúcich. Redizajnom prešla aj dvojmiestna kapsula, ktorú tvorí ľahká hliníková konštrukcia.

Ak ste sa už videli v kapsule pripojenej na dron nad mestom, na tešenie je príliš skoro.

„Potrebujeme si odškrtnúť veci v zozname – vozidlo je jedna vec, bezpečnosť je však kľúčová, infraštruktúra tiež a akceptovateľnosť je ďalšou výzvou. Myslím, že bude trvať viac ako 10 rokov, kým bude pripravené naozaj masívne využívanie lietajúcich taxíkov,“ povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Airbus Jean Brice Dumont.

Pop.Up Next tvoria tri časti, ktoré je možné prepojiť. Vo vzduchu kapsulu prenáša dron, po zemi podvozok. 4 fotografie v galérii Pop.Up Next tvoria tri časti, ktoré je možné prepojiť. Vo vzduchu kapsulu prenáša dron, po zemi podvozok. Zdroj: Italdesign

Podvozok:

Pohon: 2 elektromotory
Výkon: 60 kW/82 koní
Max. rýchlosť: 100 km/h
Dojazd: 130 km
Doba dobitia: 15 minút

Dvojmiestna kapsula je zariadená jednoducho. Výrobcovia si dali záležať na komfortných sedačkách. 4 fotografie v galérii Dvojmiestna kapsula je zariadená jednoducho. Výrobcovia si dali záležať na komfortných sedačkách. Zdroj: Italdesign

Kapsula:

Kapacita: 2 osoby
Dĺžka: 2,65 m
Šírka: 1,54
Výška: 1,42 m
Hmotnosť: 200 kg

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×