Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

V lone Amazonského pralesa: „Vy na západe máte lekárne. My v pralese veríme, že toto je najväčšia lekáreň na svete.“

16.12.2018 (49/2018) Hamaka je zavesená, susedia pribúdajú, batoh je priviazaný tak, aby som ho mal stále na očiach. Do lona divokého Amazonského pralesa to bude dlhá plavba.
V lone Amazonského pralesa: „Vy na západe máte lekárne. My v pralese veríme, že toto je najväčšia lekáreň na svete.“
13 fotografií v galérii
Domy sú na vysokých koloch ako ochrana pred zverou a veľkou vodou.
Autor fotografie: Aleš Tvrdý

Konečne si trocha oddýchnem po náročných cestách, ktoré sme za posledné týždne absolvovali. Sledovať najväčší dažďový prales na svete z hojdacej postele bude dokonalý relax.

My všetci, čo sa plavíme proti prúdu Amazonky, sa na niekoľko dní staneme jednou veľkou rodinou. Na konci tejto cesty na mňa čaká mesto Manaus, odkiaľ sa pokúsime dostať hlbšie do pravej džungle.

Čakáme, až naložíme

Loď mala vyplávať už včera, no stále sme v prístave. Oddychujem. Keď vidím, že ani ostatní spolucestujúci si z toho nič nerobia, tak je to zrejme v poriadku. Dostávame jedlo a pitie trikrát denne, takže všetci sú spokojní. Do podpalubia sa stále nakladá ovocie a zelenina spôsobom, aby tam vošlo čo najviac tovaru.

Neskôr zisťujem, že práve tovar je dôvodom nášho dvojdňového meškania. Kapitán lode rozhodol, že pokiaľ nebude podpalubie kompletne naložené, tak sa od brehu rieky oranžovohnedých odtieňov neodlepíme. Kompenzáciou je práve jedlo zadarmo.

Sledovať život na rieke a okolo nej ma baví od začiatku samotnej plavby. Možno sa to niekomu bude zdať ako monotónna záležitosť, ale ja som mnohokrát v nemom úžase. Mám rád ruch veľkomesta a život v ňom, ale toto je niečo celkom odlišné. Čím viac sa vzďaľuje naša loď od prístavu, tým viac akoby sa približovala k inému svetu.

Strácajú sa obydlia, pribúda zeleň, koryto rieky sa rozširuje a ľudia na lodi sa tiež tvária akosi spokojnejšie. Aj ja som jeden z nich. Opretý o zábradlie, s blaženým výrazom na tvári, dávam vztýčeným palcom dohora najavo svojmu spolucestujúcemu, že som viac než o. k.

Nevyplávame, kým loď kompletne nenaložia. 13 fotografií v galérii Nevyplávame, kým loď kompletne nenaložia. Zdroj: Aleš Tvrdý

Atrakcie zo Slovenska

Sme tu nielen jediní dvaja Slováci uprostred džungle, ale aj jediní dvaja cudzinci, belosi. V ostatných to, samozrejme, vyvoláva pocity zvedavosti, postupne sa prestávajú ostýchať. Tí odvážnejší sa skúšajú s nami dať do reči. Nemajú poňatia, kde môže naša krajina byť, aj na to som si už na cestách zvykol.

Deň strieda noc a zasa naopak. Sedem dní na tom istom mieste by bolo pre mňa utrpenie, no našťastie sa svet okolo mňa pomaličky mení. Občas míňame na brehu nejakú malú osadu, niekedy zas malý prístav. Inokedy príde iba malá loď, na ktorú nastúpia alebo z nej vystúpia pasažieri.

Keď sa obloha celkom zatiahne, strhne sa poriadna búrka. Aj tá ma svoje čaro, najmä keď som v suchu a teple. Cieľ plavby je na dosah, mesto Manaus je blízko. Zisťujem to podľa toho, že sa všetci na lodi balia. Zvesujú hamaky a presúvajú sa k únikovým východom.

Obchádzame dva najväčšie prítoky Amazonky Rio Negro a Rio Salimoes. Zvláštny prírodný jav, kde sa mieša čierna a hnedá rieka.

Leguánov let

Netrvalo dlho a zohnali sme chlapíka, ktorý nás zoberie do džungle. Vyzerá spoľahlivo, ale najmä inak ako všetci tí otravní naháňači turistov, ktorí by za jeden dolár predali aj vlastnú mamu. Berie nás na svoju farmu. Manaus sa stráca v kúdole prachu z oranžovej prašnej cesty.

Začínam sa trochu obávať. Keď nám šofér ukázal malý drevený čln a povedal, že tam máme nastúpiť aj s batohmi, zvedavo som sa pozrel na môjho spolucestujúceho. Ani on sa netváril práve euforicky.

Člny sú najpoužívanejšie prostriedky počas obdobia dažďov. 13 fotografií v galérii Člny sú najpoužívanejšie prostriedky počas obdobia dažďov. Zdroj: Aleš Tvrdý

Inej možnosti niet. V džugli bolo práve mokré obdobie, čo znamená, že brehy riek sa vyliali z korýt a zaliali široké okolie. Na to, aby sa nám podarilo dostať na farmu, sa preto musíme plaviť. Obavy z nás však opadali rýchlo ako kvety na stromoch, popod ktoré sme plávali.

Ťažko opísať pocity, ktoré sa v nás vtedy striedali. Všetky tie neidentifikovateľné zvuky šíriace sa nekonečnou húštinou bujného porastu nás sprevádzajú na každom metri. Je teplo a zrejme aj jasno, oblohu však nevidím, lebo koruny stromov zakrývajú všetko nado mnou.

Kde-tu sa okolo nášho člna nad hladinou prevalí riečny delfín, akoby chcel ukázať smer cesty. Ruku do rieky však vopchať nemôžem, aby som neprovokoval pirane. Ponad hlavy preskakujú opice a vrieskajú, ako keby sa blížil koniec sveta. O fotoaparát sa však báť nemusím. Títo chlpáči nie sú príliš odvážni a robia rámus len na diaľku.

Takmer klinickú smrť mi však spôsobil skok do vody jedného z leguánov. Tie sa celý deň škriabu vysoko do korún stromov, aby si užili ten jeden voľný pád z niekoľkých desiatok metrov.

Po chvíli zastavujeme a náš kormidelník si prekrýva prstom pery. Psssst – máme byť ticho. Asi dvesto metrov od nás sedí na konári nesmierne plachý tukan.

Farebné kvety plávajú na hladine čiernej rieky. 13 fotografií v galérii Farebné kvety plávajú na hladine čiernej rieky. Zdroj: Aleš Tvrdý

So synom šamana

Naším domovom bude na nasledujúcich niekoľko nocí malý ostrovček s rozmermi menšími ako desať parkovacích miest pred supermarketom. Vešiame teda hamaky a vybaľujeme moskytiéry.

Bez nich by sme asi neprežili, lebo je tu toľko komárov ako hviezd na nočnej oblohe. Sme tu len my dvaja Slováci a nejaká staršia pani, ktorá nám bude pripravovať jedlo.

Joshua s nami bude chodiť na výlety po džungli a ukáže nám to, čo ho naučil jeho otec. Údajne to bol šaman, no voči takýmto tvrdeniam bývam väčšinou skeptický. Nejedenkrát mi už niekto tvrdil, že práve on je pravý domorodec alebo niečo podobné, aby som mu za to neskôr zaplatil viac.

Treba zohnať niečo na večeru, preto na krátke prúty so silonom a háčikom na konci nasadzujeme kúsky kuracieho mäsa. Ideme loviť pirane. Skôr, ako návnadu hodím do vody, musím na hladine urobiť rozruch. Tým upútam pozornosť týchto malých mäsožravcov.

Preto touto jednoduchou udicou rozvírim povrch vodnej plochy a až potom nahadzujem návnadu. Keď zacítim jemné šklbanie, musím prudko trhnúť.

Pár neúspešných pokusov a potom to prišlo. Moja prvá piraňa sa v agónii trepe pred mojimi očami a pyká tak za to, že sa ulakomila na moju návnadu. O večeru je postarané.

Rio Negro vyzerá ako rieka z kolového nápoja. 13 fotografií v galérii Rio Negro vyzerá ako rieka z kolového nápoja. Zdroj: Aleš Tvrdý

Najväčšia lekáreň sveta

Spokojne sa plavíme a ja sledujem, ako sa na čiernej hladine rieky odrážajú všetky tie útvary nad ňou. Joshua sa stále pozerá hore do korún stromov, akoby niečo hľadal. Nebol to len môj pocit, ale realita. Po chvíli zastavujeme pri jednom zo stromov a ukazuje nám ďalšieho obyvateľa pralesa.

Usmievam sa, lebo viem, že práve na toto zviera sa aj ja sám veľakrát podobám. Leňoch trojprstý alebo aj leňochod. V skutočnosti je ešte pomalší, ako som si predstavoval.

Ďalšou lekciou v džugli je spoznávanie stromov. „Prelom tento konárik a ovoňaj ho,“ nabáda ma Joshuha. Do pľúc sa mi rýchlo dostal chladný mentolový závan. „Toto používame, keď prechladneme,“ dodáva náš sprievodca.

Po chvíli stojíme pri jednom z mnohých stromov okolo nás. Joshua doň jemne zareže a nechá kvapkať bielu tekutinu na veľký list. Potom ho zospodu nahreje zapaľovačom. Biela látka sa zmení na tenkú vrstvu a tú rýchlo zroluje. S úsmevom na tvári ju začne naťahovať a dodáva, že takto sa robí guma.

„Vy na západe máte lekárne. Keď si chorý alebo ťa niečo bolí, tak ideš tam a niečo si kúpiš. My v pralese veríme, že toto je najväčšia lekáreň na svete. Preto chodíme sem a vždy tu niečo nájdeme,“ vysvetľuje.

Nie je kúpanie ako kúpanie

Niečo je bezpečné, niečo nie. Musím sa vraj veľa učiť, aby som pochopil, čo mi chce príroda povedať. Napríklad tento list. Keby som ho zapálil a nadýchol sa čierneho dymu, ktorý z neho stúpa, tak sa otrávim a zo­mriem. Džungľa je úžasná, no človek sa musí mať stále na pozore.

Obrovské stromy sú duté a v minulosti slúžili na komunikáciu medzi jednotlivými kmeňmi. Búchaním po kmeni sa po pralese šírili správy na kilometre.

Z čoho sa vyrába guma? 13 fotografií v galérii Z čoho sa vyrába guma? Zdroj: Aleš Tvrdý

Po niekoľkých hodinách spoznávania pralesa prichádza únava. Nie je nič lepšie, ako okúpať sa vo vode. To však tiež nie je také jednoduché, musíme nájsť bezpečné miesto. Ak by sme išli do vody na tejto strane prúdu, môžu nás zabiť nejaké živočíchy. Preto ideme na stranu opačnú, kde je všetko v poriadku.

To je len krokodíl, dobrú noc...

Večer je absolútna tma. Všetky tie zvuky okolo sú také úžasné, že mám zimomriavky po celom tele. Niečo tu však nesedí, podchvíľou počujem opakované mohutné mľaskanie.

Nedá mi to a idem sa spýtať domácej, čo to je. Vraj sa nemusím báť, to len krokodíl niečo ulovil a zožral. Sú ešte mladé, na dospelého človeka si netrúfnu, takže pokojnú dobrú noc...

Ráno sa zobúdzam zavčasu, sledujem okolie, či tam nie je nejaké divé zviera. Tak sa to má údajne robiť. Na zemi nič a nad hlavou mi spokojne odpočíva pavúk veľký ako moja dlaň. Dobré ráno, kamoš! Ja ti nič neurobím a verím, že ani ty nemáš iné záujmy. Našťastie sme sa dohodli a rozišli v mieri.

Po niekoľkých dňoch strávených v najväčšom dažďovom pralese na svete sme stretli ďalšieho belocha. Vymieňali sme si skúsenosti. Tak to predsa cestovatelia robia.

Na mnoho z nášho rozhovoru si už nespomínam, ale jedno mi utkvelo v pamäti dodnes: „Džungľu si do konca svojho života buď zamiluješ, alebo ju budeš nenávidieť!“

Vyberám si prvú z možností a celkom dobre viem, prečo to tak je.

Obydlia domácich sú často jednoduché a účelné. 13 fotografií v galérii Obydlia domácich sú často jednoduché a účelné. Zdroj: Aleš Tvrdý


Amazonský prales

Je rozsiahly, 5 500 000 km² veľký tropický dažďový les v Južnej Amerike. Leží v štátoch Brazília, Kolumbia, Peru, Venezuela, Ekvádor, Bolívia, Guyana, Surinam a Francúzska Guyana. Amazonský prales predstavuje viac ako polovicu zostávajúcich tropických dažďových lesov na svete. Veľmi často sa o nich hovorí v súvislosti s ubúdaním zalesneného územia v tejto oblasti.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×