Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tip na výlet: V Jarabinskom kaňone sa vraj ukrýva otvor do pekla

15.12.2018 (49/2018) Len alpská príroda môže obdivovateľom roklín, tiesňav a kaňonov ponúknuť viac príležitostí na odhaľovanieich tajomstiev, mýtov a historických príbehov, ako nájdu na Slovensku.
Tip na výlet: V Jarabinskom kaňone sa vraj ukrýva otvor do pekla
7 fotografií v galérii
Súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Kamenná baba je aj Lačnovský kaňon.
Autor fotografie: Peter Ličák

Suchá Belá, Kláštorná roklina, Prielom Hornádu, Stratenský kaňon, Zádielska tiesňava, Údolie obrov. To je len malý výpočet najznámejších turistických trás vedúcich popod najbizarnejšie skalné útvary.

Lačnovský i Jarabinský kaňon na východnom Slovensku majú oproti roklinám Slovenského raja jednu veľkú prednosť: svojou dĺžkou a nenáročnosťou sú ako stvorené na turistiku aj pre rodiny s malými deťmi. Dokonca nie sú nebezpečné ani v mesiacoch, keď ich prikrýva snehová perina.

Úkryt zbojníkov

Pod východnými svahmi Braniska, na pol ceste medzi dedinou Lipovce a takmer vyľudneným Lačnovom, vyčaroval krotký Lačnovský potok 2 kilometre dlhú dolinu pevne zovretú strmými skalnými zrázmi.

Kaňon pretína Národnú prírodnú rezerváciu Kamenná baba, ktorá je považovaná za územie európskeho významu. V neveľkých jaskyniach si našli bezpečné zimoviská obyčajné, brvité, veľkouché i ostrouché netopiere.

Po vystúpení z Jarabinského kaňonu prekvapí každého turistu pohľad na panorámu Ľubovnianskej vrchoviny s tatranskými končiarmi v pozadí. 7 fotografií v galérii Po vystúpení z Jarabinského kaňonu prekvapí každého turistu pohľad na panorámu Ľubovnianskej vrchoviny s tatranskými končiarmi v pozadí. Zdroj: Peter Ličák

Najznámejším skalným útvarom je v Lačnovskom kaňone Kamenná baba. Už na prvý pohľad pripomína skamenenú ženu s dieťaťom. Vďačným objektom pre fotografov je aj skalný Mojžišov stĺp, ktorý sa pyšne týči nad kaňonom do výšky 60 metrov.

Lákadlom pre turistov je v národnej prírodnej rezervácii vyhlásenej v roku 1965 aj Vrátnica, obrovská skalná brána. Jej výška dosahuje až 40 metrov. Červená turistická značka vás privedie aj k bralu s názvom Komín.

Traduje sa, že v neveľkej jaskyni v tomto skalnom útvare sa kedysi dávno ukrývali pred dolapením zbojníci, vo vojne tu našli spoľahlivý úkryt partizáni. Zaujímavé scenérie núka na dne kaňonu aj Lačnovský potok. Ten ozvláštňujú Prahy, ako pomenovali sústavu jeho malých vodopádov.

Lačnovský kaňon zdoláte pohodlným turistickým krokom za trištvrte hodiny, s deťmi trvá táto zaujímavá prechádzka skalným kráľovstvom čosi vyše hodiny.

Lačnovský kaňon zvládnete aj s deťmi za hodinu turistickej chôdze. 7 fotografií v galérii Lačnovský kaňon zvládnete aj s deťmi za hodinu turistickej chôdze. Zdroj: Peter Ličák

Otvor do pekla

Jednou z najzaujímavejších lokalít Ľubovnianskej vrchoviny je Jarabinský kaňon ústiaci na vyšnom konci rusínskej dediny Jarabina v Staroľubovnianskom okrese. Riečno-krasové údolie vytvaroval potok Malý Lipník vyvierajúci pod bralom Baraní vrch.

Jedinou chybou tohto kaňonu s množstvom fotogenických scenérií je jeho dĺžka. Asi 800-metrový prielom, ktorý lemujú z oboch strán niekoľko desiatok metrov vysoké skaly, prejdete pri nízkom stave vody v potoku za 20 minút.

Aj Jarabinský kaňon má štatút národnej prírodnej rezervácie. Potok Malý Lipník predierajúci sa medzi skalnými stenami ozvláštňuje 5 kaskád a hlboké skalné korytá. V dedine nám prezradili, že ich predkovia verili tomu, že sú bezodné a vedú až do stredu zeme alebo rovno pred pekelné brány.

Po Lačnovskom kaňone sa dostanete z Lipoviec do takmer vyľudneného Lačnova. 7 fotografií v galérii Po Lačnovskom kaňone sa dostanete z Lipoviec do takmer vyľudneného Lačnova. Zdroj: Peter Ličák

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×