Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ženu si musel „zaslúžiť“ románom, lesk večierkov si užíval ako Gatsby. F. S. Fitzgeralda zničila žiarlivosť a alkohol

15.12.2018 (49/2018) Keby americký spisovateľ Francis Scott Fitzgerald nenapísal román Táto strana raja a nezískal ním obrovský úspech, určite by sa nemohol oženiť so svojou láskou Zeldou Sayrovou. Vytvorili dobovo najslávnejší a najkontroverznejší pár.
Ženu si musel „zaslúžiť“ románom, lesk večierkov si užíval ako Gatsby. F. S. Fitzgeralda zničila žiarlivosť a alkohol
7 fotografií v galérii
Zelda Sayre a F. Scott Fitzgerald pred svadbou v roku 1919.
Autor fotografie: Getty Images

Budúci celebritný pár sa zoznámil v lete ro­ku 1918 v rodnom meste Zel­dy, v Montgomery v štáte Alabama. V Európe zúrila prvá svetová vojna, do ktorej Amerika vstúpila v roku 1917. Neďaleko ospalého južanského mestečka postavili vojenský tábor na výcvik armády.

Miestne obyvateľstvo sa s dôstojníkmi netúžilo nijako zvlášť priateliť, ale obľúbené sobotné zábavy napokon obe skupiny predsa len zblížili. Na jednej z nich sa vtedy 22-ročný poručík Francis Scott Fitzgerald stretol s miestnou kráskou Zeldou.

Opantaný láskou

Scott sa narodil v Minnesote, študoval v Princetone a sníval o kariére spisovateľa. Jeho spisovateľské pokusy mu zaberali toľko času, že zanedbával štúdium a musel školu opustiť. V roku 1917 vstúpil do armády.

Ešte predtým však stihol dokončiť román, ktorý ponúkol vydavateľstvu Scribner. Vydavateľ rukopis odmietol, ale povzbudil mladého autora, aby ďalej písal a posielal mu svoje texty.

Fitzgeraldovi v tom čase nič nešlo podľa plánu. V zlom rozpoložení bol aj preto, že dostal košom od Ginevry Kingovej, dcéry milionára z Illinois. Dievča z bohatej rodiny ním síce bolo fascinované, no jeho otec zabránil tomu, aby sa mohli vziať. Hoci Scottova rodina patrila v Spojených štátoch k vyššej strednej triede, Kingovi to nestačilo.

„Chudobní chlapci by nemali myslieť na to, že si vezmú bohaté slečny,“ povedal rázne pri jednej príležitosti.

Aby si poručík Fitzgerald zlepšil náladu, vrhol sa do víru zábavy a flirtov. Smútok sa mu podarilo zahnať, keď v Montgomery zbadal pekné štíhle dievča, ktoré predviedlo spoločnosti svoje baletné umenie. Očarilo ho.

Slávnym sa stal takmer zo dňa na deň. 7 fotografií v galérii Slávnym sa stal takmer zo dňa na deň. Zdroj: Getty Images

Ako onedlho zistil, bola to Zelda Sayre, dcéra sudcu najvyššieho súdu v štáte Alabama. Krásna slečna mala húfy obdivovateľov, Scott jej navrhol stretnutie vo dvojici o polnoci. No dostal odpoveď, že ona sa s ľuďmi, ktorí sa príliš ponáhľajú, nestretáva.

Ako omámený vyhľadal Zeldu aj na ďalší deň a znovu vyslovil svoju prosbu, aby sa s ním stretla osamote. Opakovane si však vypočul, že takéto stretnutia má už dohodnuté na niekoľko týždňov dopredu.

Zelda síce nebola ľahostajná voči zjavu a šarmu poručíka Fitzgeralda, ale robila mu napriek. Ostentatívne vždy flirtovala s inými mužmi, keď ho videla niekde nablízku. Scott bol však napriek všetkému rozhodnutý získať si jej srdce a 24. júla 1918 pripravil na počesť jej 18. narodenín veľkolepý večierok. A od toho dňa boli nerozluční.

Protestantská morálka, v ktorej bola vychovaná Zelda, bola rovnako prísna ako katolícke zásady vštepované Scottovi. Napriek tomu zamilovaný pár onedlho skončil v posteli.

Zelda snívala o živote plnom slobody a voľnosti, ale rodina sa snažila pre ňu nájsť čo najlepšiu partiu. Poručík Fitzgerald, ktorý v tom čase iba sníval o literárnej sláve, ňou určite nebol.

Pre svoj vzhľad a spôsoby, ktoré získal počas štúdia v Princetone, Fitzgeralda povýšili na pobočníka veliteľa brigády J. A. Ryana. Vďaka tomu získal možnosť pozývať Zeldu na elegantné prijatia a večere v dôstojníckom kasíne. V ďalšom období mohli svoj vzťah udržiavať iba na diaľku.


Autor trháku Veľký Gatsby

V lete roku 1924 napísal F. S. Fitzgerald svoj najznámejší a najslávnejší román The Great Gatsby. Hoci mala kniha veľký úspech, práve po jej vydaní sa život páru tragicky zmenil. U Zel­dy prepukla psychická choroba a previezli ju do sanatória, Fitzgerald totálne prepadol alkoholizmu. Na ich pomníku je napísaná posledná veta tohto veľkého románu: „A tak sa zmietame ďalej ako lode derúce sa proti prúdu, bez prestania unášané naspäť do minulosti.“

7 fotografií v galérii Zdroj: Getty Images


A predsa slávny!

V roku 1919 bol Scott demobilizovaný a odišiel do New Yorku. Snažil sa získať prácu v redakciách denníkov a týždenníkov, ale márne. Nakoniec si začal zarábať na živobytie vymýšľaním reklamných sloganov, ale príjem z nich mu ledva stačil na nájom izby a skromnú obživu.

Vedel, že ak sa chce oženiť so Zeldou, musí zarobiť peniaze. Poprosil matku, aby mu poslala snubný prsteň, ktorý ponúkol Zelde. Tá ho prijala, ale čoraz viac ju iritovalo, že žijú ďaleko od seba a že ich vzťah nemá perspektívu.

Vrátila sa preto k pôvodným zvykom a flirtovala s rôznymi fešákmi z Alabamy. V júni 1919 napísala Scottovi, že je ťažké spoliehať sa na to, že z ich vzťahu niečo bude, keď on môže ponúknuť žene iba „úbohú a žalostnú vegetáciu“.

Zničený Scott odcestoval z New Yorku k rodičom do Saint Paul v Minnesote. Niekoľko mesiacov žil v rodičovskom dome, ale nestrácal čas. Celé týždne prepisoval svoj román. Jeho námaha sa vyplatila. Na jeseň 1919 dostal list z vydavateľstva Scribner, že jeho rukopis prijali a že bude vydaný. Románu dal názov Táto strana raja.

V eufórii sa hneď vydal na cestu za Zeldou do Alabamy a naliehal na ňu, aby sa zasnúbili. Rodina, ako aj samotná Zelda to odmietli, zásnuby môžu byť až vtedy, keď kniha naozaj vyjde. Scott sa preto vrátil do New Yorku.

Napriek tomu, že sa mu jeho známi snažili vyhovoriť manželstvo s dievčaťom z juhu s dosť frivolnou povahou, on trval na svojom.

V tejto súvislosti Scott svojej priateľke Isabelle Amorousovej napísal: „Vždy som vedel, že dievča, ktoré vzbudzuje verejné pohoršenie, miluje šokujúce historky, veľa fajčí a vyvoláva dojem, ako keby sa bozkávala s tisíckou mužov denne, nemôže mať povesť dobrého dievčaťa. Ale, Isabelle, ja som sa do nej zamiloval pre jej odvahu, otvorenosť a iskru. Aj keby bol celý svet proti nej, ja si ju musím zobrať. Milujem ju a tým je pre mňa celá vec uzavretá.“

Spisovateľ so svojou ženou a dcérou. 7 fotografií v galérii Spisovateľ so svojou ženou a dcérou. Zdroj: Getty Images

Na jar 1920 sa román Táto strana raja dostal do kníhkupectiev a zaznamenal obrovský úspech. Jeho autor sa takmer zo dňa na deň stal slávnym.

Nádejný spisovateľ a Zelda sa vzali v newyorskej Katedrále sv. Patrika 3. apríla 1920. Koncom roka prišla na svet ich dcéra Frances Scott Fitzgerald, ktorú všetci volali Scottie. Bola ich jediným dieťaťom.

Kúpanie vo fontánach

Po svadbe sa mladý pár presťahoval do New Yorku. Fitzgeraldova sláva rástla a so Zeldou tvorili jeden z najznámejších párov Manhattanu. Boli stálymi hosťami najvyberanejších večierkov, divadelných premiér a stala sa z nich dvojica, od ktorej sa očakávali škandály.

Fotoreportéri poľovali na Fitzgeraldovcov, tlač sa podrobne zaoberala ich alkoholickými excesmi či kúpaním v newyorských fontánach. Známa herečka Lillian Gish, ich dobrá známa z tých čias, po rokoch povedala, že Fitzgeraldovci „nevytvorili štýl 20. rokov, oni boli týmto štýlom“.

Alkohol, neustále zábavy a džez boli vtedy hlavnými atribútmi doby. Do prepuknutia veľkej krízy v roku 1929 im svet pripadal ako divadlo a Scott so Zeldou v ňom patrili k hlavným postavám.

Hoci boli populárni, mali starosti s financiami. Aby Fitzgerald splatil dlhy, písal krátke poviedky do čítaných newyorských denníkov. Z času na čas mali toľko peňazí, že sa mohli vydať do Európy. Osobitne si obľúbili Paríž, kde sa stretávali predovšetkým z Ernestom Hemingwayom.

Koniec veľkej lásky

Spisovateľ si vo víre svojich povinností nevšimol, že jeho manželka sa cíti čoraz osamelejšie. V roku 1924 mala románik s francúzskym letcom Eduardom Jozanom a ich manželstvo sa ocitlo na pokraji krachu. Krízu prekonali, ale ich vzťah už nikdy nebol taký ako predtým.

Scott robil manželke scény, vyčítal jej neveru. Ako spisovateľ čoraz častejšie vyberal fragmenty zo Zeldinho denníka a umiestňoval ich do svojich románov. Vždy pil dosť, ale teraz holdoval alkoholu natoľko, že sa z neho stal alkoholik.

Bol jedným z popredných spisovateľov medzivojnového obdobia. 7 fotografií v galérii Bol jedným z popredných spisovateľov medzivojnového obdobia. Zdroj: Getty Images

Zelda snívala o tom, že z nej bude baletka, maliarka alebo spisovateľka. Na všetko mala talent, ale jej ambície sa nenaplnili. Nielen pre manželstvo so Scottom, ale aj pre psychickú chorobu.

Jedného dňa pozvali americkí priatelia Fitzgeraldovcov do reštaurácie, kde sa stretli so slávnou tanečnicou Isadorou Duncanovou. Umelkyňa Scotta viditeľne očarila. Keď Zelda videla, ako podlieha jej šarmu, vyšla z miestnosti a vrátila sa zaliata krvou. Inokedy sa po hádke so Scottom pokúšala hodiť pod auto, ktoré šoféroval, a len zázrakom unikla smrti.

V období, keď sa Zelda cítila dobre, písala. V roku 1933 jej vyšiel autobiografický román s názvom Save Me the Wal­tz (Venuj mi valčík). Fitzgerald, ktorý roky svoju ženu obdivoval za jej samostatnosť a nezávislosť, si zrazu neželal, aby písala. Žiarlil aj na jej malé úspechy. A nielen to.

Keď u Zeldy naplno prepukli psychické problémy, trpela ťažkými depresiami a lekári jej diagnostikovali aj schizofréniu, jej manžel sa správal ešte čudnejšie. Na jednej strane jej platil pobyty na psychiatrických klinikách, na druhej sa sťažoval, že ho to ruinuje a že mu Zelda kradne aj jeho literárne idey.

Svoje manželské peripetie vyjadril v umeleckej forme v románe Nežná je noc. Potom mal niekoľko románikov. Azda najznámejší bol jeho vzťah s novinárkou Sheilah Grahamovou, ktorá písala o filmových hviezdach a ľuďoch zo šoubiznisu.

Alkoholizmus spôsobil, že Francis Scott Fitzgerald zomrel 21. decembra 1940 na infarkt. V 20. rokoch minulého storočia, ktoré v Spojených štátoch označujú za epochu džezu, vytvorili Francis a Zelda najslávnejší pár Ameriky.


Zomrela pri požiari

Terapia, ktorú aplikovali Zelde na psychiatrických klinikách, neprinášala žiaduce efekty. Po liečebných kúrach sa vracala domov a skúšala písať, maľovať a dávať hodiny tanca. Osem rokov po smrti Scotta Fitzgeralda nešťastne zomrela aj Zelda. V marci 1948 vypukol na psychiatrickej klinike Highland v Južnej Karolíne požiar a ona bola jednou z mnohých obetí. Pochovali ju vedľa manžela na cintoríne v Rockville v štáte Maryland.

Frances Scott Fitzgerald 7 fotografií v galérii Frances Scott Fitzgerald Zdroj: Getty Images

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×