Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Fotogaléria: Národný futbalový štádión mali dokončiť do konca roku 2018, hovorí sa o 12-miliónovom predražení

12.12.2018 (49/2018) Vyrástol na Tehelnom poli v Bratislave a podľa odborníkov UEFA v najnevhodnejšej lokalite. Sledovali sme, ako rastie nový Národný futbalový štadión.
Fotogaléria: Národný futbalový štádión mali dokončiť do konca roku 2018, hovorí sa o 12-miliónovom predražení
14 fotografií v galérii
Hracia plocha sa zazelenala 15. 11. 2018.
Autor fotografie: Viera Václavková

V apríli 2011 sa na území Bratislavy pohybovali odborníci UFFA na výstavbu štadiónov.

Keď im funkcionári Slovenského futbalového zväzu ukázali 3 vytipované miesta na výstavbu štadióna, tak lokalitu na Tehelnom poli, kde hrával populárny ŠK Slovan aj naša reprezentácia, označili za najmenej vhodnú. A v 20-stranovej štúdii aj uviedli prečo.

Lenže názor odborníkov bol zbytočný! Pretože o štadión, najmä však o výstavbu pri ňom, práve v lokalite Tehelné pole, mal záujem známy podnikateľ a majiteľ klubu ŠK Slovan Bratislava Ivan Kmotrík starší.


Pozrite si vývoj stavby od roku 2015 vo FOTOGALÉRII


Začali sa problémy

A nezostalo pri slovách. V júni 2012 miestny úrad Bratislava-Nové Mesto vydal Rozhodnutie o umiestnení stavby Národný futbalový štadión (NFŠ), ku ktorej sa obyvatelia bývajúci v blízkosti budúcej stavby mohli vyjadriť. Vyjadrili. K závažným pripomienkam však zostali úradníci takmer hluchí.

O rok neskôr, v apríli a v júni 2013, už spomínaný úrad vydal stavebné povolenia. Jedno na prípravu územia na stavbu a druhé pre hlavné stavebné objekty. To je rýchlosť! Požiadala o ne spoločnosť Národný futbalový štadión, a. s. ako investor na čele s Ivanom Kmotríkom, ktorý štadión postaví a štát mu naň prispeje.

Keď sa už zdalo, že bagre sa môžu zahryznúť do pôdy, začala robiť problémy Slovenská komora architektov. Nepáčilo sa jej, že štát chce prispieť na štadión, ktorý naprojektoval súkromník (Ing. Arch. Karol Kállay) bez súťaže. Hovorí sa tomu ignorancia zákona o verejnom obstarávaní. Veď ak by štát vypísal súťaž, tak niektorý architekt mohol navrhnúť krajšie a lacnejšie dielo.

Projektant a budúci investor to napokon ustáli, no pokoj nemali. V júni 2014 Krajská prokuratúra v Bratislave dostala podnet, že plánovaná stavba je v rozpore s územným plánom.

V danej lokalite totiž môžu byť iba stavby určené na šport a rekreáciu. No pri novom štadióne má stáť malé zariadenie cestovného ruchu, malometrážne (vraj) služobné byty a obchody. Prokuratúra si vyžiadala čas. A začali sa ťahačky.

Znechutený podnikateľ sa vyhrážal, že odstúpi od stavby štadióna, hoci už od začiatku roku 2015 bagre pripravovali plochu budúceho staveniska. V máji toho istého roku premiér Robert Fico hasil horúcu situáciu vyhlásením, že vláda preberá na seba zodpovednosť za výstavbu NFŠ.

Vizualizácia NFS. 14 fotografií v galérii Vizualizácia NFS. Zdroj: Július Dúbravay

Rozhodnuté

Po oficialitách v septembri roku 2016 s poklepkávaním na základný kameň sa do stavby NFŠ pustil víťaz verejnej súťaže Strabag Pozemné a inžinierske staviteľstvo, s. r. o. Podľa zmluvy s akcionárom investora ŠK Slovan Bratislava futbal, a. s. (predseda predstavenstva Ivan Kmotrík) štadión majú postaviť v priebehu 76 týždňov za 49,81 milióna eur bez DPH (59,77 milióna eur s DPH).

Skolaudovaný a odovzdaný mal byť do konca roku 2018. Štát sa zaviazal dostavať a odkúpiť nekomerčnú časť štadióna a poskytnúť dotáciu vo výške 27,2 milióna eur, ktorú neskôr odrátajú z výslednej kúpnej ceny.

Bol najvyšší čas začať stavať. Na plochu sa nasťahovali mechanizmy na geologický, hydrogeologický aj radónový prieskum. Bagre začali zhŕňať zeminu, aby plochu znížili o 40 centimetrov. Keď začala fungovať hlavná elektrická rozvodňa, nastúpili na Tehelné pole ťažké stavebné a iné mechanizmy.

Zima práce trochu zabrzdila, preto na jar robili aj v noci a hlukom rušili obyvateľov. Veď stavba je od domov vzdialená len približne 30 metrov. V priebehu leta 2017 stavba výrazne pokročila. Vo výstavbe boli už všetky štyri časti tribúny vrátane oblúkov, ktoré ich spoja, a pod nimi zostalo parkovisko pre takmer tisícku aut.

Vynikala budúca hlavná tribúna, v útrobách ktorej budú mať zázemie hráči, novinári či prominentní hostia. Tento rok sa stavba čoraz viac začínala podobať na prezentovanú maketu. V útrobách robotníci vybudovali päť kongresových sál, šatne so všetkým, čo treba, aj miestnosť pre novinárov. Začali stavať elipsovitú 17-poschodovú administratívnu budovu.

A keď v lete namontovali sedačky, ktoré majú 50 odtieňov modrej, na hraciu plochu uložili potrubie na vyhrievanie trávnatej plochy a v novembri naň z Holandska priviezli trávnik, štadión priam pozýval.

No objavila sa už aj kritika. V hľadisku sú totiž miesta, z ktorých vôbec nebude vidno na ihrisko. Sedačky na nich však budú len pre vizuálny efekt a nerátajú sa ani do kapacity štadióna (22 500). A ešte niečo pre náročných. Na štadióne by malo byť 42 sky boxov plus jeden prezidentský.

Špičkové technológie

Štadión je vybavený najmodernejšími technológiami. Napríklad pri turniketoch bude kvalitný kamerový systém a na všetkých tribúnach k dispozícii wi-fi. Návštevníci si pomocou mobilnej aplikácie budú môcť pozrieť spomalené situácie na trávniku, prípadne si objednať jedlo.

Navigačný systém je samozrejmosťou a veľkoplošné obrazovky tiež. O kvalitnom osvetlení nehovoriac. Aj to predražuje stavbu. Hovorí sa, že cena vyletí o 7, možno o 12 miliónov eur, a teda sa vyšplhá nad 70 miliónov eur.

Premiér Pellegrini vyhlásil, že štát v tom investora nenechá samého, lebo štadión bude v niektorých ukazovateľoch najmodernejší v Európe.

Pozitívne je, že 50 percent energie na kúrenie a až 70 percent energií na chladenie získajú na štadióne z obnoviteľných zdrojov. Pri takom veľkom projekte je to európsky unikát. A ešte jedno pozitívum: V celom objekte sa bude splachovať úžitkovou vodou. To je naozaj výrazný krok k zlepšeniu ekológie.

Pri písaní článku bol koniec novembra a štadión dokončený nebol. Autá denne vozili rôzny materiál, ktorý sa strácal v útrobách štadióna. Na prvý pohľad bolo vidieť, že na ňom treba ešte popracovať. Napríklad prekryť časť tribúny.

Firma Strabag aj s dodávateľmi to chcela stihnúť do 8. decembra.

Ivan Kmotrík (vľavo) so svojím synom. 14 fotografií v galérii Ivan Kmotrík (vľavo) so svojím synom. Zdroj: Pavel Neubauer


Zaujímavosti

Celková hrubá plocha: 65 960 m²

Veľkosť hracej plochy a rozptylovej zóny: 9 360,7 m²

Počet nadzemných podlaží: 5

Počet sedadiel celkovo: 22 500

Počet sedadiel pre imobilných: 84

Počet bufetových prevádzok: 27

Počet toaliet: 29

Počet turniketov: 42

Vzdialenosť od hracej plochy: 7,65 m

Počet sky boxov na prenájom: 42

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×