Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Oľga Feldeková prehovorila o vážnej chorobe: Spolieham sa na to, že ten, čo to zhora riadi, to riadi múdro

10.12.2018 (48/2018) „Myslím si, že to tu zhora niekto riadi. Spolieham sa, že to riadi múdro, a som zmierená s tým, čo sa stane,“ hovorí pokojne manželka básnika Ľubomíra Feldeka (82).
Oľga Feldeková prehovorila o vážnej chorobe: Spolieham sa na to, že ten, čo to zhora riadi, to riadi múdro
5 fotografií v galérii
Manžela Ľubomíra stav ženy vykoľajil.
Autor fotografie: Peter Brenkus

Keď začiatkom tohto leta Oľga Feldeková nečakane zmizla z obľúbenej relácie Sedem, kde so svojimi kolegami pravidelne glosuje témy uplynulých dní, takmer okamžite sa do médií dostala informácia o zákernej diagnóze, ktorú si z úst lekárov musela vypočuť.

Pre rakovinu prsníka absolvovala okamžitú operáciu, za sebou má obdobie ťažkých chemoterapií, no na otázku, ako sa jej aktuálne darí, odpovedá nanajvýš optimisticky: „Cítim sa dobre.“

Dôveruje lekárom

Pevná vôľa a chuť žiť spisovateľku a matku piatich detí neopúšťa. O svojom aktuálnom zdravotnom probléme dokonca veľmi otvorene hovorí pred zrakmi verejnosti, ba čo viac, neváha ponúknuť odpovede ani na ošemetné otázky.

Horšie je to už so zvyškom rodiny a najmä jej manželom, významným slovenským spisovateľom Ľubomírom Feldekom.

„Môj manžel sa rozhodol verejne o tom nehovoriť,“ priznáva sympatická humoristka, pričom naráža na svoju chorobu.

Tú spisovateľ nesie skutočne veľmi ťažko. Do médií sa dokonca dostali informácie o tom, že si dal dočasne tvorivú pauzu, aby svojej polovičke mohol pomáhať, ako sa len dá.

Glosátorka sa na svoj zdravotný stav pozerá pragmaticky. 5 fotografií v galérii Glosátorka sa na svoj zdravotný stav pozerá pragmaticky. Zdroj: Vladimír Štefko

Keď zisťujeme, čo je na tom pravdy a prečo sa rozhodol zložiť svoje umelecké pero, odpovie jednoznačne: „Moja žena už povedala, že ja na túto tému verejne nehovorím. O to častejšie sa však o nej zhováram s lekármi. Dôverujem lekárom,“ priznáva.

Popri vystrašenom manželovi však podlomené zdravie starostlivej mamy a babičky poriadne vykoľajilo aj jej potomkov. Tí známemu manželskému páru do života prinášajú mnoho radosti, ale ako to v každej normálnej rodine býva zvykom, aj veľa starostí. Pri výchove detí pritom Feldekovci najčastejšie využívali metódu príkladu.

„Nevtĺkali sme deťom žiadne poučky. Usilovali sme sa žiť tak, aby nás mohli napodobňovať a aby aj v dospelosti žili slušne,“ vysvetľuje nám spisovateľka.

Na otázku, či sa im tento výchovný model napokon osvedčil, odpovedá: „Zatiaľ som si na svojich deťoch nevšimla nič, s čím by som mala nesúhlasiť.“

Napriek tomu v minulosti glosátorka priznala, že pre problémy svojich detí žije často v strachu. Najradšej by bremeno trápenia z ich pliec sňala a vzala na seba.

A nehovorila len tak do vetra. Veď ich dcéra Katka trpí cukrovkou a bipolárnou poruchou. Rodina musela tiež čeliť švagrovi, ktorý im narobil veľké dlhy a na Katku navyše zaútočil sekerou. Strach a starosti o najbližších však Oľga nevníma ako jednu z možných príčin svojej choroby.

„Je pravda, že som ustráchaná. Na svete sa dejú hrozné veci. Choroby, katastrofy. Nik proti nim nie je imúnny. Neustále sa bojím o svojich blízkych. Tento strach by som so svojou chorobou nespájala. Pravú príčinu tej choroby sa ešte nepodarilo odhaliť. Niekomu ublíži to, čo druhému osoží. Alebo niečo neosoží, no ani neublíži. Všetci tí, čo prispejú k tomu, aby sa zistilo, čo túto chorobu spôsobuje, budú zrelí na Nobelovu cenu.“

Feldekovci sú súdržná rodina. Ťažké chvíle ich ešte viac zomkli. 5 fotografií v galérii Feldekovci sú súdržná rodina. Ťažké chvíle ich ešte viac zomkli. Zdroj: Archív O. F.

Obklopená láskou

Pred pár mesiacmi pani Oľga v jednom rozhovore uviedla, že podľa nej sa každé ochorenie začína najskôr v hlave. S odstupom času dnes odhodlane tvrdí, že ona si svoju rakovinu do hlavy nevpustila.

Je až zarážajúce, ako statočne ťažké chvíle spojené s náročnou liečbou nesie. Popri tom sa vôbec nechce stavať do hrdinskej polohy a radšej, ako na to, čo by pre svoje zdravie mala ešte urobiť, sa skôr zamýšľa nad chodom domácnosti, rodinou a pracovnými povinnosťami, ktorých má stále neúrekom.

Pri rakovine zvyknú mnohí pacienti prehodnocovať svoj život a hľadať v sebe odpovede na otázku, prečo choroba postihla práve ich. Niektorí s vidinou lepšieho zajtrajška menia vychodené koľaje, zvyky, zlepšujú medziľudské vzťahy. Oľga Feldeková na podobnú „terapiu“ žiaden dôvod nevidí.

„Nemusím nič prehodnocovať. Mnohí ľudia sa trápia vo vzťahoch, v rodine, v zamestnaní, so susedmi. Ja som mala veľké šťastie. Moji priatelia od detstva až dodnes mi ostali. Stretla som v živote dobrých ľudí a nespomínam si, že by mi niekto z nich stúpil na otlak,“ zamýšľa sa.

Výborných priateľov má okolo seba aj vďaka jojkárskej relácii Sedem. Účinkujúci sa totiž stretávajú i mimo kamier na zájazdoch po Slovensku, ba dokonca i v súkromí. Oľga ich po spoločne strávených rokoch v práci považuje takmer za svoju rodinu.

Na obrazovkách Televízie JOJ sa pritom ukázala po letnej prestávke hneď začiatkom septembra. To, že nabehla na predošlý spôsob života a vyšla medzi ľudí, pozitívne ovplyvnilo jej psychický stav.

O seba sa nebojí, väčšmi ju trápia problémy detí. Dcéra Katka už v živote prešla kadečím. 5 fotografií v galérii O seba sa nebojí, väčšmi ju trápia problémy detí. Dcéra Katka už v živote prešla kadečím. Zdroj: Denisa Dudášová

Ťažký rok

Už pred letom sa v kuloároch o tejto relácii hovorilo ako o malom lazarete. Zdravie potrápilo Milana Lasicu, ktorý po operácii srdca musel ešte absolvovať plánovaný zákrok na bratislavskej onkológii. Pre problémy s pohybom si pod nôž ľahol aj politický komentátor Marián Leško či samotná moderátorka Elena Vacvalová.

Tá v priebehu leta absolvovala operáciu štítnej žľazy. Aj o ňu sa v tom čase jej najbližší báli. Pri zákroku hrozilo, že príde o hlas. Eňa však možné riziko niesla s chladnou hlavou rovnako ako jej dobrá priateľka z Oravy.

A hoci v prípade Eleny Vacvalovej a jej zdravotného stavu všetko dobre dopadlo, nečakané problémy s pľúcami si napokon na druhý svet odniesli herca a ďalšieho skvelého glosátora Mariána Geišberga. Jeho smrť bola šokom pre celé Slovensko.

Ani samotnej spisovateľke sa o nebohom kamarátovi nehovorí ľahko.

„Maroško Geišberg bol skvelý kamarát. Veľmi ťažko sa mi o ňom hovorí v minulom čase. Odišiel aj Stanko Dančiak, ďalší skvelý kamarát, a mnohí ďalší. Jediná spravodlivosť na svete je, že všetci TAM pôjdeme. Myslím si, že to tu zhora niekto riadi. Spolieham sa, že to riadi múdro a som zmierená s tým, čo sa stane,“ uvádza a manžel Ľubomír Feldek jej slovám trefne kontruje.

„Hľa, ako noblesne využíva moja žena slobodu prejavu, keď hovorí o tom, kto to tu riadi. Verím, že ten zhora tú jej noblesu ocení,“ podotýka a pri „slobode prejavu“ naráža na nedávny sviatočný dátum – 17. november.

„Čosi som pre to, aby sme slobodu prejavu mali, urobil aj ja, a preto sa ju usilujem využívať zdržanlivo,“ uvádza a diplomaticky naráža na revolučné obdobie, keď spolu s ďalšími zástupcami slovenskej kultúry a inteligencie stál na tribúne.

Pragmatický prístup k neľahkému osudu, ktorý sympatická glosátorka zvolila, dá však pri otázke o zhodnotení roka 2018 na pár minút bokom a zvážnie:

„Tento rok nebol ľahký. Nielen ja, ale aj môj brat má zdravotné problémy. Kamaráti aj milý bratranec odišli na druhý svet. Žiaľ, nedá sa to nijako ovplyvniť. Neostáva nám nič iné, len dúfať, že ten nasledujúci rok bude lepší. A horší iba v tom, že budeme o rok starší,“ hovorí s nádejou a láskavým humorom, na ktorý sme v jej prípade zvyknutí.

Optimizmom ju napĺňa práca. Zdravotné ťažkosti však neminuli ani jej kolegov. 5 fotografií v galérii Optimizmom ju napĺňa práca. Zdravotné ťažkosti však neminuli ani jej kolegov. Zdroj: Propaganda House


Feldekovcov humor neopúšťa

V spoločnosti aktuálne rezonuje „plagiátorská kauza“. Obaja sa živíte (aj) písaným slovom. Práve preto ma zaujíma, či vám niekedy niekto ukradol vaše myšlienky, použil vaše výroky, citáty bez uvedenia zdroja, prípadne ich prevzal a vydával za svoje.

Oľga Feldeková: Mne ešte nikto písané slovo neukradol. Aspoň o tom neviem. Možno nemal čo. Ja občas ukradnem myšlienku alebo výrok svojho muža. Mám šťastie, že ma ešte nezažaloval.

Ľubomír Feldek: A zase sme pri slobode prejavu. V umení je to jednoduché. Comte de Lautréamont povedal: „Le plagiat est nécessaire.“ (Plagiátorstvo je nevyhnutné, pozn. red.) Ukážkovým príkladom tej nevyhnutnosti je Shakespeare. Z jeho tridsiatich deviatich hier sa dá iba o Sne noci svätojánskej a ešte o dvoch-troch ďalších povedať, že ich zápletku zostrojil sám. Všetky zvyšné si od niekoho požičal. Platí však aj ďalšie pravidlo: „V umení je to ako v kapitalizme, kradnúť môžu iba bohatí.“ V konkrétnom prípade nášho rozhovoru však nechcem kradnúť priestor svojej žene, a preto už budem ticho.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×