Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pred svadbou začínam pochybovať, či dokážem byť verný, či sa nežením, lebo sa to patrí. Je to normálne?

08.01.2019 (40/2018) Vstúpiť do manželstva je rozhodnutie snažiť sa robiť všetko preto, aby boli obaja šťastní.
Pred svadbou začínam pochybovať, či dokážem byť verný, či sa nežením, lebo sa to patrí. Je to normálne?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Ani nie o mesiac sa mám ženiť. Trochu ma vyľakali myšlienky, ktoré sa mi začali hmýriť v hlave. Bojím sa, že nedokážem byť stále verný len jednej žene. Mám ju rád, ale nie tak, že by som si vedel predstaviť, že je to navždy. Ja sa ešte chcem v živote zamilovať. Teraz mám niekedy pocit, že sa žením preto, lebo sa to patrí, lebo sme spolu už dlho, musíme sa niekam posunúť, lebo to ona chce. Lebo... Celá tá príprava svadby a oslavy sa mi prestáva páčiť. Toľko vyhodených peňazí. Celé zle.

Emil

Radí psychológ Mgr. Miroslav Zahumenský

Máte pravdu, vstup do manželstva nie je len výsledkom citu zamilovanosti a príťažlivosti, o ktorom vieme, že nie je navždy. Je to najmä vecou rozhodnutia k tomu, aby som si po dlhší čas milovaného človeka ctil, chránil ho a myslel na dobro oboch. Rozhodnutie, v ktorom beriem na seba zodpovednosť. Popritom je dobré si uvedomiť, čím je pre nás milovaná osoba dôležitá, ktoré jej vlastnosti sú inšpiratívne a pomáhajúce. Istotu, že budete vedieť byť verný mať nebudete. Viem, nepotešil som. Nikto ju nemá a kto tvrdí, že ju má, je pochabý nezrelý rojko. Teda niežeby byť rojkom bolo niečo zlé.

Vstúpiť do manželstva je rozhodnutie snažiť sa robiť všetko preto, aby boli obaja šťastní. Báť sa, či to zvládnem, a pochybovať je veľmi zdravým prejavom. Zamilovať sa môžete do svojich nenarodených detí, do svojej práce, do svojich koníčkov, do gitary, prírody, motorky či do spirituality. Zamilovať sa dá do mnohých vecí, hoci to často používame najmä vo vzťahu k pohlaviu, ktoré nás priťahuje. Uvedomujem si, že nemôžem na základe vášho listu urobiť príklon k žiadnemu z variantov. Samozrejme, máte právo nevstúpiť do manželstva, ak máte pochybnosti.

Na druhej strane píšete, že ste spolu už dlho. Zvládli ste byť verný? Svadba je niekedy len prirodzeným vyústením vzťahu a ten sa po svadbe nijako nemení, pokračuje, ako bol. Zmeniť sa môže, ak sa presťahujete k rodičom, alebo ak sa od nich osamostatníte, ak sa narodí dieťa, alebo ak jeden z vás začne pracovať ďaleko od toho druhého. Ak ste doteraz boli dobrým partnerom, zostaňte ním aj naďalej. Ak ste neboli, ak ju máte len kamarátsky rád, ak neviete, čo chcete, tak naberte odvahu a nazrite do svojho vnútra. A, len na okraj, svadba je ten najúžasnejší prechodový rituál a stojí za všetky peniaze.


Svoje otázky psychológovi Mgr. Miroslavovi Zahumenskému môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Vedela, že jej dcéra nebude dlho žiť. „Romanka mala prísť na svet a ja som nemala právo brať jej život,“ hovorí
Marie Kyselková prežila rozprávku len na plátne. Posledné prianie sa princeznej Lade nesplnilo
Európania tu pracujú zadarmo, pije sa kmérska whisky a v tme pozoruje svietiaci planktón

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×