Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Môže súd pri rozhodovaní o alimentoch prihliadať na predošlý plat?

05.01.2019 (40/2018) Zákon výslovne stanovuje, že na schopnosti, možnosti a majetkové pomery sa bude prihliadať aj v prípade, že sa dotyčný bez vážneho dôvodu vzdal výhodnejšieho zamestnania.
Môže súd pri rozhodovaní o alimentoch prihliadať na predošlý plat?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Mám dve malé deti a manželka sa chystá podať návrh na rozvod. Donedávna, ešte pred dvoma mesiacmi, som pracoval ako informatik a môj čistý príjem bol cca 4 000 eur. Dal som však výpoveď, keďže ma práca už unavovala a potreboval som oddych. Manželka však tvrdí, že výživné jej tak či tak budem musieť platiť vysoké.

Miroslav

Odpovedá advokátka JUDr. Jarmila Zahradníková

Pri posudzovaní výšky výživného berie súd do úvahy jednak odôvodnené potreby oprávneného, teda vašich detí, jednak schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného, teda vás. Schopnosťami sa v súvislosti s určovaním výšky výživného rozumejú subjektívne kritériá na vašej strane, ako je váš zdravotný stav, vlohy, nadanie, vedomosti, skúsenosti a ďalšie. Možnosti sú, naopak, objektívne okolnosti, napríklad trh práce, miera nezamestnanosti. Zákon výslovne stanovuje, že na vaše schopnosti, možnosti a majetkové pomery sa bude prihliadať aj v prípade, že ste sa bez vážneho dôvodu vzdali výhodnejšieho zamestnania. Závažnejším dôvodom pritom môže byť napríklad zlý zdravotný stav.

Ak by došlo ku skončeniu pracovného pomeru bez závažného dôvodu, súd bude vychádzať z vášho potenciálneho príjmu, to znamená z príjmu, ktorý ste dosahovali pred skončením pracovného pomeru za posledných 12 mesiacov, čo sa preukazuje predložením potvrdenia od zamestnávateľa. Ak ste nezamestnaný, súd bude rovnako skúmať dôvody vašej nezamestnanosti, takisto vašu aktivitu, teda či máte reálnu snahu hľadať si zamestnanie, ako aj dôvod skončenia pracovného pomeru. Súd bude takisto brať do úvahy, či máte reálnu možnosť zamestnať sa vzhľadom na situáciu na trhu práce, ako aj vzhľadom na vaše schopnosti a skúsenosti.


Svoje otázky advokátke JUDr. Jarmile Zahradníkovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Kšefty s dedičstvom: Národnú kultúrnu pamiatku v Hanušovciach získal bezdomovec s exekútormi na krku
Domáce bagety
Céline Dion si vyšla na prechádzku po Paríži: Fíha, čo si to na seba dala?

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×