Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nahrával som si úradníka pri jeho práci, zavolal na mňa políciu a podal trestné oznámenie. Pochybil som?

26.12.2018 (40/2018) Verejní činitelia si musia byť vedomí toho, že budú vystavení pozornosti verejnosti.
Nahrával som si úradníka pri jeho práci, zavolal na mňa políciu a podal trestné oznámenie. Pochybil som?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Mám problém s úradníkom. Nahrával som si ho v úradnej veci a on s tým nesúhlasil. Následne zavolal hliadku policajtov, ktorí ma doslova vyhnali z úradníkovej kancelárie pod hrozbou pokuty. Keď som ich požiadal, aby ma vyzvali na upustenie od protiprávneho konania, tak mi povedali, že ma vyzvali, aby som opustil kanceláriu a ak neuposlúchnem, tak konám protiprávne a môžu mi dať pokutu. Viete mi poradiť? Úradník dokonca podal trestné oznámenie za útok na verejného činiteľa a vyhrážanie .

Richard

Odpovedá advokát JUDr. Michal Rampášek, Advokátksa kancelária HAVLÁT & PARTNERS

Už v roku 2001 Ústavný súd Slovenskej republiky vo svojom náleze potvrdil, že občania si môžu zaznamenávať služobnú činnosť verejného činiteľa, teda napríklad aj úradníka na okresnom úrade, keďže ide o činnosť, ktorá je výkonom zákonnej právomoci verejného činiteľa pri styku s verejnosťou. Ak úradník alebo iná osoba vystupujúca ako verejný činiteľ, zakáže účastníkovi konania vyhotovovanie zvukového záznamu, ukončite nahrávanie, no zároveň namietajte tento postup ústne, ako aj písomne už do zápisnice. Týmto postupom je totiž zasiahnuté do ústavou garantovanej slobody prejavu a práva na informácie podľa čl. 26 ods. 1 a 2 Ústavy SR. Následne voči uvedenému postupu môžete namietať podaním sťažnosti na predmetný orgán verejnej moci a prípadne aj priamo na Ústavný súd SR. Ak bol úradný úkon vykonaný napriek vašej námietke, žiadajte po vybavení sťažnosti zopakovanie tohto úkonu.

Pokiaľ ide o otázku práva úradníka na ochranu osobnosti, Ústavný súd SR v tejto súvislosti uviedol názor, že za súčasť základného práva na súkromie a ani za prejav osobnej povahy (v zmysle Občianskeho zákonníka) nemožno u verejného činiteľa považovať výkon jeho zákonom upravenej služobnej právomoci. Verejní činitelia si musia byť vedomí toho, že budú vystavení pozornosti verejnosti a budú musieť akceptovať výkon práva na informácie zo strany verejnosti minimálne v tom rozsahu, v akom svoje ústavné alebo zákonné právomoci vykonávajú na verejnosti, resp. v styku s verejnosťou.


Svoje otázky advokátovi JUDr. Michalovi Rampáškovi môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Kšefty s dedičstvom: Národnú kultúrnu pamiatku v Hanušovciach získal bezdomovec s exekútormi na krku
Domáce bagety
Céline Dion si vyšla na prechádzku po Paríži: Fíha, čo si to na seba dala?

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×