Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vnučka má 18 rokov, matka jej mesačne posiela malé peniaze. Ako je to s výživným na dospelé dieťa?

Vnučka má 18 rokov, matka jej mesačne posiela malé peniaze. Ako je to s výživným na dospelé dieťa?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Vnučka má 18 a odišla od mamy bývať k synovi, ktorý je s jej mamou rozvedený. Jej mama má so svojím terajším manželom spísanú dohodu, že je nemajetná a dostáva len materský príspevok na ďalšie deti. Vnučke prispieva na výživu len 50 eur mesačne. Do práce sa po materskej nechystá, živí ju muž, ktorý podniká. Predpokladám, že situácia sa nezmení a naďalej ju bude akože živiť jej terajší muž. Syn tiež nemá peniaze a vnučka potrebuje dochádzať do školy, na čo potrebuje peniaze.

Adriana

Odpovedá advokát JUDr. Michal Rampášek, Advokátksa kancelária HAVLÁT & PARTNERS

Podľa Zákona o rodine je každý rodič dieťaťa povinný prispievať na jeho výživu až do času, kým dieťa nebude schopné živiť sa samo. Ak sa dieťa rozhodne študovať na vysokej škole, vyživovacia povinnosť zanikne až úspešným absolvovaním štúdia. Upozorňujem, že zákon, a dokonca ani rozhodovacia prax nepoznajú žiadnu maximálnu vekovú hranicu pre platenie výživného. Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.

Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť. Nadobudnutie plnoletosti dieťaťa má v súvislosti s vyživovacou povinnosťou viaceré dôsledky. V prvom rade nadobudnutím plnoletosti zaniká zákonné zastúpenie dieťaťa rodičom. Dospelé dieťa teda robí všetky právne úkony samo vo vlastnom mene vrátane podania návrhu na určenie alebo exekúciu výživného.


Svoje otázky advokátovi JUDr. Michalovi Rampáškovi môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Vedela, že jej dcéra nebude dlho žiť. „Romanka mala prísť na svet a ja som nemala právo brať jej život,“ hovorí
Marie Kyselková prežila rozprávku len na plátne. Posledné prianie sa princeznej Lade nesplnilo
Európania tu pracujú zadarmo, pije sa kmérska whisky a v tme pozoruje svietiaci planktón

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×