Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Náš starosta hovorí raz tak, potom inak, mám pocit, že si svoje klamstvá ani nepamätá. Ide o diagnózu?

18.12.2018 (39/2018) Súdiť charakter na diaľku je náročné, je to vec dlhodobého pozorovania a osobných skúseností.
Náš starosta hovorí raz tak, potom inak, mám pocit, že si svoje klamstvá ani nepamätá. Ide o diagnózu?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Náš starosta klame, kade chodí. Každému hovorí, čo mu vyhovuje, raz povie tak, potom to zaprie. Všetko prispôsobuje tomu, ako sa mu to hodí. Myslím si, že u neho ide o diagnózu. Je to možné? Máme pocit, že on si ani neuvedomuje svoje klamstvá a nepamätá si, čo komu a kde povedal. Alebo to je len chyba charakteru? Dá sa to zistiť? Ako mu taktne povedať, nech ide k lekárovi?

Laco

Radí psychologička Mgr. Brigit Trimajová

Posudzovať človeka, ktorý je vo verejnej funkcii, je ľahšie ako ju zastávať. Neviem, z akého uhla sa dívate na jeho sľuby, no toto je celkom typické pre politiku. Realita toho, čo je naozaj možné, im môže občas unikať, nemajú všetko pod kontrolou, často bojujú s veternými mlynmi, majú vlastnú agendu. Zámer môže byť dobrý a podarí sa len niečo. Súdiť charakter na diaľku je náročné, veď určite tušíte, že je to vecou dlhodobého pozorovania a osobných skúseností. Sám pri tom musíte rozlíšiť, o akú agendu ide vám. Či je to nesplnený sľub, ktorý zahŕňa splnenie aj vašich cieľov, alebo sa naozaj obávate o jeho zdravotný stav. Samozrejme, môže to byť oboje.

Ak je vám starosta osobne bližší, určite skúste súkromný rozhovor, kde mu svoje obavy a pozorovania vysvetlíte. Môže a nemusí to zobrať. Ak by už išlo o stratu náhľadu a ohrozenie vlastného zdravia, v skutočnosti ho k lekárovi môže poslať nasilu len rodinný príslušník. Nie je spôsob, ako ho k tomu manipulovať, pokiaľ neohrozuje vlastné alebo cudzie zdravie a integritu.

Ak je to tá, jemnejšie, politická verzia a ak chce byť starosta za „dobrého“ pre všetkých, čo s tým narobíte? Len on vie, prečo mu ide práve o toto. Pokiaľ takto klame vo veciach oficiálnych, mal by existovať spôsob kontroly a dodržiavania záväzkov. Ak sú prísľuby ústne, ľahko sa menia a ohýbajú... Avšak dobrá správa je, že nemusíte trpieť. Ak vám na veciach obce záleží, možno je pre vás výzva nespoliehať sa na starostu, ale sám sa zapojiť do aktívneho pôsobenia v obci. Možno by ste boli dobrá protiváha ako kandidát na starostu či poslanca.


Svoje otázky psychologičke Mgr. Brigit Trimajovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Skúšaná popularita holandského kráľa: Oženil sa s vymetačkou barov a dcérou ministra krutovlády v Argentíne
Boli sme vo Fekišovciach: Obec sa rozdelila na dva tábory, „srandu“ z videa strieda realita dediny s malým rozpočtom
Osud? Životy Zdeny Studenkovej a Heleny Vondráčkovej sa opäť prepoja!

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×