Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Obávam sa, aby manžel nemal zlý vplyv na syna, po rozvode chcem upraviť styk. Aké mám možnosti?

16.12.2018 (39/2018) V zásade sú tri možnosti pre úpravu styku maloletého dieťaťa s rodičom na čas po rozvode.
Obávam sa, aby manžel nemal zlý vplyv na syna, po rozvode chcem upraviť styk. Aké mám možnosti?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

V blízkej budúcnosti sa chystám podať návrh na rozvod a manžel súhlasil s tým, že náš 7-ročný syn bude zverený mne. Manžel sa neustále opíja a potom je agresívny. Keď s ním syn trávi viac času, správa sa úplne inak, vzdoruje mi, je vulgárny. Nielen voči mne, ale napríklad aj voči susedom. Preto by som chcela, aby sa po rozvode stýkali čo najmenej. Naozaj sa veľmi bojím, že by zlý vplyv manžela mohol ohroziť jeho riadnu výchovu. Akým spôsobom možno upraviť styk? Dá sa obmedziť, poprípade úplne vylúčiť? Nechcem, aby skončil ako môj muž – závislý na alkohole a povaľač.

Ingrid

Odpovedá advokátka JUDr. Jarmila Zahradníková

Mám pre vás niekoľko dôležitých informácií. V zásade sú tri možnosti pre úpravu styku maloletého syna s otcom na čas po rozvode. Prvou možnosťou je navrhnúť, aby sa styk vôbec neupravoval. Táto možnosť sa uplatňuje najmä v situáciách, keď sa rodičia bez problémov vedia o styku s dieťaťom dohodnúť a túto dohodu nepotrebujú mať súdne schválenú. Ďalšou možnosťou je dohodnúť sa s manželom o presnej úprave styku ešte pred vyhlásením rozhodnutia o rozvode, pričom znenie tejto dohody sa stane súčasťou rozhodnutia o rozvode, teda v rozhodnutí budú presne vymedzené kritériá styku s dieťaťom.

Za predpokladu, že sa nedohodnete do vyhlásenia rozhodnutia o rozvode a ani nepožiadate o to, aby sa styk neupravoval, súd sám upraví styk s maloletým. Aby súd mohol styk maloletého s otcom obmedziť, musí preskúmať, či je obmedzenie styku skutočne potrebné v záujme maloletého dieťaťa. Pôjde najmä o prípady, keď má styk na dieťa negatívny vplyv. Musia teda existovať také okolnosti, ktoré prevážia nad právom dieťaťa na rešpektovanie rovnoprávneho osobného styku s oboma rodičmi. K úplnému zákazu styku súd pristúpi až v prípadoch, keď záujem maloletého syna nie je možné dosiahnuť len prostredníctvom obmedzenia.


Svoje otázky advokátke JUDr. Jarmile Zahradníkovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Skúšaná popularita holandského kráľa: Oženil sa s vymetačkou barov a dcérou ministra krutovlády v Argentíne
Boli sme vo Fekišovciach: Obec sa rozdelila na dva tábory, „srandu“ z videa strieda realita dediny s malým rozpočtom
Osud? Životy Zdeny Studenkovej a Heleny Vondráčkovej sa opäť prepoja!

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×