Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vzácne chrámy, luxusné obchody, piata najvyššia veža na svete, najrýchlejší výťah. Tchaj-pej je plný kontrastov

09.12.2018 (48/2018) Verili by ste, že na tomto subtropickom ostrove s bohatou históriou občas aj zasneží?! Najmä v horách, ktoré obkolesujú hlavné mesto Taiwanu Tchaj-pej.
Vzácne chrámy, luxusné obchody, piata najvyššia veža na svete, najrýchlejší výťah. Tchaj-pej je plný kontrastov
11 fotografií v galérii
Mesto Tchaj-pej je obkolesené horami.
Autor fotografie: Viera Václavková

Vkĺznem medzi výškové budovy vo vychytenej časti mesta Xinyi a idem „ochutnať“ mesto.

Prináša šťastie

Moderné, vyše dvojmiliónové mesto žije celý deň. Všade je plno ľudí a pre väčšinu z nich je cieľom úspech. To už majú asi v génoch. Vzdelávajú sa, rodičia posielajú deti študovať do zahraničia, aby po návrate pomohli nielen sebe, ale najmä krajine.

Múdrosť, šikovnosť a dobrá práca sú priority. A výsledky? Ostrov je na 18. mieste v rebríčku svetových ekonomík. Odborníci ho radia medzi východoázijských hospodárskych tigrov s vysokou životnou úrovňou.

Taiwanské výrobky, najmä elektroniku, kupujeme v našich obchodoch. Taiwančania zase naše autá, strojárske výrobky a víno. Nie všetci tu dosiahli métu úspešnosti, veď na ulici vidím aj zanedbaných, ktorí možno nezvládli rýchle tempo, nevyšlo im podnikanie alebo niečo iné.

Hoci sa krajina hrdí úspechom, ulice nie sú prepchaté len luxusnými autami. Vidieť medzi nimi i tradičné rikše. Chodníky pre cyklistov sú tiež plné a spoľahlivo fungujú požičovne.

11 fotografií v galérii Zdroj: Viera Václavková

Božský výhľad prekazila hmla

Prechádzam sa ulicami a môj cieľ sa blíži. Je na dohľad. Samozrejme, veď vyše pol kilometra vysoká (508 m) dominanta mesta a celého ostrova musí byť viditeľná. Už ju len ako-tak nafotiť, dostať do objektívu. Hmla mi nepomáha. Naopak.

A som pri nej, známej budove s označením 101, čo vyjadruje počet poschodí. Keď ju roku 2004 otvorili, bola to svetová jednotka. Šesť rokov sa mohla takto hrdiť, dnes je už na 4. mieste. Svojím tvarom pripomína kmeň bambusu a domáci veria, že to prináša šťastie.

Základňa je o dosť širšia ako mrakodrap. Vstúpim do nej a pohltí ma obrovské nákupné centrum. Na pultoch sú drahé značkové tovary a usmievavé predavačky ponúkajú množstevné zľavy. Nie, to nie je moja parketa. Radšej sa osviežim kávou.

Vynechám aj výťah na piatom poschodí, hoci je najrýchlejší na svete. Rýchlosťou takmer 61 kilometrov za hodinu dosiahne vyhliadku na 89. poschodí za 37 sekúnd. Vonku je hmla, nič by som nevidela ani z tej perfektnej vyhliadky.

Kultúrne srdce mesta

Ostrov a najmä Tchaj-pej sú silno spojené s generálom Čankajškom, ktorý sa tu usadil v roku 1948 po roztržke s bývalým čínskym vodcom Maom Ce-tungom. V čínskej občianskej vojne totiž prehral a názorovo sa nezhodli.

Mauzóleum slávneho vodcu Čankajšeka. 11 fotografií v galérii Mauzóleum slávneho vodcu Čankajšeka. Zdroj: Viera Václavková

Čankajšek sa viac prikláňal k USA a s komunistami nechcel mať nič spoločné. Na ostrove vyhlásil Čínsku republiku a bol jej prezidentom až do svojej smrti v roku 1975.

Pri príležitosti piateho výročia Čankajškovho úmrtia otvorili svojmu zakladateľovi dôstojný pamätník – Chiang Kai-shek Memorial Hall. Je v parku s veľkým námestím, kde stoja okrem mauzólea národné divadlo a koncertná sieň v čínskom štýle. Domáci tento areál považujú za kultúrne srdce mesta.

Vchádzam dnu cez mohutnú oblúkovú bránu, rýchlo sa prejdem parkom a potom zamierim do jednej zo sál mauzólea, kde na vyvýšenom mieste tróni socha sediaceho bývalého prezidenta strážená vojakmi.

Napriek kritike v posledných rokoch, že generál má na svedomí krv nevinných a niektoré ulice s jeho menom už z tohto dôvodu dokonca premenovali, sem stále prichádzajú tisíce Taiwančanov poďakovať vodcovi za úspech, ktorý ostrov pod jeho vedením dosiahol.

Zaznel gong a vojaci spozorneli. Čas výmeny stráží. Predpísaný ceremoniál. Hlavná sála je plná, začala sa poriadna strkanica, lebo každý z divákov chce fotoaparátom alebo mobilom zachytiť túto udalosť. V tichu počuť povely veliteľa a potom ceremoniálny pomalý pochod vojakov rozozvučí sálu.

Na moste sa dobre nakupuje aj predáva. 11 fotografií v galérii Na moste sa dobre nakupuje aj predáva. Zdroj: Viera Václavková

Generála a svojho bývalého prezidenta si ešte väčšina národa pripomína ako toho, kto vybudoval prosperujúci moderný štát. Mnohí mu však nedokážu odpustiť tyraniu a popravy. Ktovie, ako skončí táto pamätná miestnosť?

Staré s novým

Staré mesto má celkom inú atmosféru ako to nové. Je ľudskejšie, rodinné. V úzkych vynovených uličkách kypí život. Zvyšky starých chrámov sa architektom podarilo vhodne zakomponovať do novšej výstavby.

Uvedomujem si to, keď prejdem Čínskou bránou pri moste Chang Fu, na ktorom mi predavači núkali rôznu zeleninu a ich ponuku podfarboval hudbou pouličný umelec. Za bránou sú pamiatky.

Mňa najviac zaujíma hinduistický chrám Sanxia Qingshui Zushi z roku 1767, ktorý je jedinečný medzi ostatnými chrámami. Trikrát ho museli opravovať a prestavovať, lebo ho poznačili zeme­trasenie a vojna. Naposledy tu remeselníci vo veľkom pracovali v roku 1947. Domáci vstupujú dnu s pokorou, prosbami a zapálenými tyčinkami.

Výzdobu – stĺpy aj obklady stien vyrezávané z kameňa – si už ani veľmi nevšímajú. Chodia doň často, tak im zovšednela, podobne ako strešná výzdoba s množstvom figúr a iných prvkov. Je to jeden z najkrajších a najnavštevovanejších chrámov na Taiwane označovaný za skvost východného umenia. Tu sa koncentruje taiwanské ľudové náboženstvo Qingshui Zushi.

Čínskou bránou sa vchádza do starého mesta. 11 fotografií v galérii Čínskou bránou sa vchádza do starého mesta. Zdroj: Viera Václavková

Má viacero sál, kde tvorcovia prvý raz použili bronzové dekoratívne reliéfy. Originálne sú tiež oltáre. Na jednom je viac postáv. Sú zasvätené nielen miestnym bohom a duchom, ale aj historickým osobnostiam.

Živé uličky

Sanxia je asi najznámejšia ulička v starom meste. Stará, ale vynovená, odlišujúca sa od ostatných ulíc tehlovou fasádou domov. Prejdem sa ňou a vôňa pražených bambusových výhonkov s bravčovými rezancami mi udrie do nosa.

Pred ďalšou malou reštauráciou sa hadí rad ľudí. Nazriem, čo ponúkajú, lebo jedálny lístok je iba v čínštine. Vidím knedličky na pare, ktoré si pamätám z Číny. Je to niečo ako naše parené buchty, len namiesto lekváru je v nich plnka zo zeleniny, tofu alebo z nejakého mäsa.

Už nehrozí, že by niekde ponúkali mäso z mačky alebo zo psa. Terajšia prezidentka Tsai Ing-wen je veľkou milovníčkou zvierat a iniciovala prijatie zákona o zákaze konzumácie mačacieho a psieho mäsa.

A ešte obchodík s čajom. Pani čaj nielen predáva, ale aj učí, ako ho správne pripraviť. Bol to hotový obrad. Asi aj preto, že sama kedysi pracovala na čajovej plantáži a vie, aká dlhá je jeho cesta do momentu, keď ho v šálke zalejete vodou.

Ochutnám čerstvý zelený a idem si von užívať ulicu. Obchod vedľa obchodu. A keď zahnem do susednej ulice Yingge, spod paliem sa vynoria obchody s keramikou. Ulicu tak aj nazývajú – keramiková. Vedľa obchodov sú kaviarne a ľudia posedávajú v tieni paliem.

Pozriem si obchodík so suvenírmi. Je prepchatý malými taštičkami, kľúčenkami, pohárikmi a drahými kameňmi. Ponúkajú najmä jadeit. Vraj chráni pred zlými duchmi a nepríjemnosťami. Kúpim. Možno sa mi zíde. Veď človek nikdy nevie, kedy ho v tejto uponáhľanej dobe bude potrebovať.

Keramiku nájdete v obchodoch na ulici Yingge. 11 fotografií v galérii Keramiku nájdete v obchodoch na ulici Yingge. Zdroj: Viera Václavková


Taiwan

Hlavným mestom tohto ostrovného štátu s 23,7 milióna obyvateľov je Tchaj-pej ležiace v jeho severnej časti. Je sídlom prezidenta, vysokých škôl a dôležitých politických inštitúcií. Taiwanské vrchy pokrývajú väčšinu ostrova a najvyšším vrchom je Jü-san (3 950 metrov). Hlavnými priemyselnými odvetviami sú elektronický, textilný priemysel a hutníctvo. Ostrov je od Číny vzdialený len 200 kilometrov. Z náboženstva prevažuje konfucianizmus a budhizmus. Úradným jazykom je mandarínska čínština, menou Nový taiwanský dolár.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×