Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Rekordéri živočíšnej ríše: Srdce veľké ako automobil, aj dravec, ktorý môže súperiť s formulou 1

08.12.2018 (48/2018) S obľubou sledujeme rôzne športy, v ktorých sa víťazi stávajú olympionikmi či majstrami sveta. No ak by existovala súťaž živočíchov, na stupni víťazov by človek nestál ani raz.
Rekordéri živočíšnej ríše: Srdce veľké ako automobil, aj dravec, ktorý môže súperiť s formulou 1
14 fotografií v galérii
Tiger ussurijský – 350 cm a 300 kg.
Autor fotografie: Shutterstock

Najrýchlejší cicavec a najsilnejšia mačkovitá šelma

Najväčšiu rýchlosť, akú kedy zaznamenali u človeka, dosiahol šprintér Usain Bolt. Na 20-metrovom medzičase mu namerali rýchlosť 44,720 km/h. Dospelý človek, ktorý nemá za sebou roky tréningu, by mal na 20-metrovom medzičase rýchlosť asi len 15-25 km/h.

Vedecké štúdie zistili, že teoreticky a technicky by človek mohol dokázať vyvinúť rýchlosť okolo 64 kilometrov za hodinu, ale aj tak to nie je dosť, aby súťažil s rýchlosťou niektorých zvierat.

Mačkovitá šelma gepard štíhly dosahuje rýchlosť 110-120 km za hodinu, čo ho robí najrýchlejším cicavcom sveta. Na takúto rýchlosť musí byť patrične vybavený, má objemné pľúca a veľmi silné srdce, jeho chrbtica je mimoriadne flexibilná a končatinám dovoľuje veľké rozpätie. Skoky majú dĺžku 6 až 8 metrov, šelma však takéto rýchle tempo nevydrží dlho a jej šprint trvá len asi 400 metrov.

Gepard štíhly – 120 km za hodinu. 14 fotografií v galérii Gepard štíhly – 120 km za hodinu. Zdroj: Shutterstock

Tigre sú najväčšie a najsilnejšie mačkovité šelmy sveta. Najväčším poddruhom je tiger ussurijský, nazývaný aj sibírsky či amurský. Po medveďoch je najväčšou suchozemskou šelmou, s metrovým chvostom meria až 350 cm a presahuje hmotnosť 300 kg. Najväčší v zajatí chovaný jedinec vážil 423 kg.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×