Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Sexbomba Mae West si vtipné hlášky do filmov vymýšľala sama, za prvú vlastnú divadelnú hru „Sex“ ju zavereli

08.12.2018 (48/2018) Pre svoje názory, nevídanú sexuálnu nezávislosť a žarty z tradičných mravov sa stala objektom kritiky a cenzúry. Vyžarovala sexepíl, bola zároveň sexbombou i jej vedomou karikatúrou. Mae West.
Sexbomba Mae West si vtipné hlášky do filmov vymýšľala sama, za prvú vlastnú divadelnú hru „Sex“ ju zavereli
5 fotografií v galérii
Jej prvý film Night After Night zožal obrovský úspech.
Autor fotografie: Getty Images

Budúca slávna herečka sa narodila v Brooklyne 17. augusta 1893. Na svet prišla ako druhé dieťa Matildy Delkerovej Doelgerovej, ktorá pochádzala z Bavorska, a Johna Westa, ktorý mal zas britské korene. Pretože sa venoval boxu, bol známy aj pod prezývkou Bojovný Jack.

Dcére dali manželia meno Mary Jane, no doma jej nik nepovedal inak ako Mae. Rodičia si všimli, že ich malá dcéra je obdarená hereckým talentom a rozhodli sa podporovať ho.

Už ako 5-ročná debutovala na scéne v brooklynskom Royal Theatre. Na prehliadke mladých talentov zaspievala pesničku a zatancovala. Za svoj výkon získala prvú cenu. A nezostalo iba pri tom. V divadle začala pravidelne hrať v rôznych detských predstaveniach pod menom Baby Mae.

O pár rokov neskôr ju ako 14-ročnú prijali ako profesionálku do divadelného zoskupenia Hala Clarendona. Netrvalo dlho a v roku 1911 sa prvý raz objavila na Broadwayi v predstaveniach A La Broadway a Vera Violetta.

Ešte pred 18. narodeninami sa z Mae West stala známa umelkyňa s charakteristickým a nezameniteľným štýlom. Vtedy sa potajomky vydala za pesničkára a tanečníka Franka Wallacea, no po niekoľkých mesiacoch sa pár rozhodol pre separáciu. To, že Mae bola vydatá, vedelo iba niekoľko ľudí z jej najbližšieho okolia.

Jej popularita stúpala raketovou rýchlosťou. Uznávaná a slávna bola nielen ako herečka, ale aj ako scenáristka, autorka skečov a dramatička. Amerika ju obdivovala ako ženu, ktorá si dáva záležať na svojom vzhľade. Vždy upravené zvlnené blond vlasy a obtiahnuté oblečenie, v ktorom vynikali jej veľmi, veľmi ženské tvary – typická a nezameniteľná Mae.

Mae West 5 fotografií v galérii Mae West Zdroj: Getty Images

Vo väzení za hru Sex

V roku 1925 po jednom turné hľadala herečka pre seba dobrú hru.

„Bola to matka, ktorá mi vtedy povedala, že je len jedna osoba, ktorá pre mňa napíše tú najlepšiu hru. Že som to ja sama,“ povedala po rokoch Mae.

Spočiatku tento nápad odmietala a tvrdila, že písanie hier predpokladá vzdelanie, ktoré ona nemá. Na druhej strane, myšlienka, že bude zároveň herečkou aj dramatičkou, sa jej veľmi zapáčila a pustila sa do písania.

Svojej prvej hre dala názov Sex. Príbeh sa začína v prostredí prostitútok a spoločenskej spodiny v montrealskom verejnom dome, ktorý vedie ako bordelmama Margy LaMont (hrala ju samotná Mae). Potom sa dej presúva do Trinidadu, aby sa v treťom dejstve hra skončila na newyorskom Long Islande.

Hra hovorí o láske a vášni, no predovšetkým o sexbiznise, do ktorého sa okrem prostitútok zapájajú cnostné a rešpektované dámy. Aj tie sa predávajú mužom, no nie za pár drobných, ale za veľké peniaze, lebo pre ne sa vydávajú.

Hoci v hre nebola nahota ani jej jazyk nebol nijako odpudivý, obsahom Sexu sa začali zaoberať konzervatívci a cenzúra. Zasiahla dokonca prokuratúra a spor o to, či sa hra môže uvádzať na Broadwayi, sa dostal pred súd.

Ten po vypočutí mnohých svedkov a po viacerých rokovaniach oznámil, že hra Sex je nemorálna a jej uvádzanie je v rozpore so zákonom. Mae West ako autorku a režisérku odsúdili na 500-dolárovú pokutu alebo 10 dní v nápravnom zariadení.

„Povedali mi, že môžem zaplatiť pokutu a uniknúť väzeniu, no ja som sa rozhodla inak. Zaujímavejšie bude, keď pôjdem sedieť. Vždy ma fascinovali väzenia a zariadenia pre duševne chorých.“

Po rozsudku, ktorý súd vyhlásil v apríli 1927, sa dostala za mreže. Z desiatich dní si napokon na samotke odsedela iba osem, no pre ňu to bola celá večnosť. Pôvodne si predstavovala, že v žalári získa materiál na napísanie ďalších hier, no v skutočnosti sa stalo niečo iné.

Mae dobýja Hollywood

Mediálny ohlas na jej uväznenie bol obrovský a mal za následok, že o ňu prejavil veľký záujem Hollywood. V roku 1932 podpísala prvý kontrakt s filmovým štúdiom Paramount a dostala rolu v snímke Night After Night. Film zožal obrovský úspech.

V tom istom roku hrala v ďalšom filme, ktorý vznikol podľa jej scenára. Volal sa Lady Lou a hviezda v ňom mohla predviesť naplno svoj šarm a vtip. Napríklad v jednej scéne, keď odovzdáva v šatni svoj kabát, šatniarka ohromená jej zjavom zvolá: „Môj ty Bože, aké krásne brilianty!“ a West jej na to odpovedá: „Boh s tým nemal nič spoločné.“

Za hru Sex ju odsúdili na 10 dní väzenia. 5 fotografií v galérii Za hru Sex ju odsúdili na 10 dní väzenia. Zdroj: Getty Images

V novinách ohlasovali premiéru filmu titulkami – „Dávajte pozor! Prichádza Mae West.“ Tento film sa stal triumfom herečky a autorky, ktorá sa stala skutočnou kráľovnou Hollywoodu.

V Lady Lou si s ňou zahral aj začínajúci a neskôr slávny herec Cary Grant. Neskôr hovoril, že za svoju popularitu a úspech vďačí vo veľkej miere svojej partnerke. Obaja sa potom objavili v ďalšej snímke Nie som anjel.

Mae v týchto filmoch vytvorila prakticky jednu a tú istú postavu – ženu so všetkým, čo k tomu patrí, s krivkami i oblinami, ženu, ktorá si vedome vyberá mužov podľa ich erotickej príťažlivosti.

Lámala tabu

Mae lámala mnohé tabuizované témy v oblasti sexu. V rozhovoroch presadzovala zmenu dovtedajšieho prudérneho vzťahu k erotike. Tvrdila, že sex nie je o nič vulgárnejší ako jedenie a že hanba, ktorá bola dovtedy s ním spájaná, je úplne zbytočná.

„Hanbíme sa za sex, ale pritom je to najkrajšia vec, akou nás obdarila matka príroda. Nemôžeme ďalej odsúvať príjemné emócie spojené so sexuálnou túžbou, lebo to patrí do zoznamu našich prirodzených práv.“

Noviny New York Times napísali, že herečka a dramatička je taká zdravá, bezprostredná a plná života, že predstavuje najzdravší trend, aký sa v Hollywoode objavil za posledné roky. Dve desaťročia predtým, než sa objavil časopis Playboy, Mae West vyhlasovala, že sex a sexualita sa stávajú problémom iba vtedy, keď sú potláčané.

Hviezda neznášala pokrytcov a keďže nahlas vyjadrovala svoj názor na tému ženskosti, sexuality a partnerských zväzkov, stala sa v novinách a časopisoch obľúbenou radkyňou, ako byť šťastný v žensko-mužských vzťahoch.

Často o tom žartovala a hovorila štýlom: „Nedávajte mužom voľnú ruku, lebo potom ju vždy dajú tam, kde netreba.“ alebo „Najlepší spôsob, akým si udržať muža pri sebe, je mať ho vo svojom objatí.“

O svojich názoroch hovorila otvorene a bez škrupúľ. Vystupovala ako silná a od mužov nezávislá žena.

Vo filme Lady Lou sa vtelila do postavy majiteľky nočného klubu, ktorá sa nielen stará o svoje obchodné záujmy, ale disponuje aj veľkým sexepílom, ktorým ovláda mužov.

V hre Nie som anjel hrala atraktívnu cirkusovú umelkyňu. Jeden z jej milencov Jack Clyton (Cary Grant) jej hovorí, že túži, aby sa stal jej otrokom. A ona mu na to odpovie: „To sa dá ľahko zariadiť.“

Pretože Mae West sa stala v Hollywoode synonymom slobodnej ženskej sexuality, veľkí šéfovia filmových štúdií sa pokúsili jej obraz zmierniť tým, že v súkromnom živote mala byť absolútne bez poškvrny. Jej vek udržiavali v tajnosti a oficiálne sa nikdy nepriznalo, že nie je slobodná.

Mae sa stala v Hollywoode synonymom slobodnej ženskej sexuality. 5 fotografií v galérii Mae sa stala v Hollywoode synonymom slobodnej ženskej sexuality. Zdroj: Getty Images

Žiadali od nej, aby sa čo najmenej objavovala v nočných podnikoch a aby sa nedala pristihnúť s pohárikom v ruke. Hoci sa bosovia štúdií snažili oddeliť filmové postavy od jej súkromného života, cenzúra sa ňou veľmi podrobne zaoberala. Mae West to okomentovala spôsobom pre ňu príznačným: „Verím na cenzúru, koniec-koncov, vďaka nej som zbohatla.“

Lenže vplyv cenzúry na jej filmy na seba nenechal dlho čakať. Aj pre cenzúrne zásahy ďalšie filmy ako Krása rokov deväťdesiatych či Cesta domov do mesta už nemali taký úspech ako predchádzajúce.

Ženám sa vek neodpúšťa

Filmovú kariéru Mae West ukončil škandál. V roku 1935 sa v novinách objavila správa, že nie je slobodná. Na scéne sa náhle objavil jej zabudnutý manžel. Zároveň vyšiel najavo skutočný vek herečky. Ukázalo sa, že muži na celom svete neboli fascinovaní mladučkou kráskou, ale ženou po štyridsiatke!

A ako je známe, populárna kultúra vie odpustiť žene veľa, ale jej vek nie. Herečka si zahrala ešte v niekoľkých filmoch, napríklad Na západ, mladý muž alebo Môj malý vtáčik, no jej filmová kariéra sa začiatkom 40. rokov v podstate skončila.

Boli však aj iné dôvody, prečo hviezda Mae West vyhasla. Časy sa zmenili. Cenzúra si presadila, aby sa vo filmoch začali objavovať ženy chlapčenských postáv, ktoré sa stali synonymom krásy. Krivky a obliny na dlhé desaťročia vyšli z módy.

Uznávaná v prostredí LGBT

Koniec filmovej kariéry však neznamenal, že umelkyňa odišla z verejného života. Vrátila sa na divadelnú scénu a vystupovala pre svoje verné publikum.

Dala najavo aj svoje presvedčenie a názory týkajúce sa homosexuality. Podľa nej sa homosexuálne osoby už narodili takými, akými sú, a odporovala vtedajšiemu názoru, že s pomocou liečenia sa môže homosexualita zmeniť na heterosexualitu.

Stala sa uznávanou osobnosťou v prostredí LGBT komunity a všetkým ostatným, ktorí nechceli počúvať jej ostré výroky, hovorila jedno a to isté: „Ľudia, ktorých je možné ľahko šokovať, by mali byť šokovaní čo najčastejšie.“

Vo filmoch sa objavila ešte dvakrát, v roku 1970 si zahrala v komédii a o osem rokov neskôr v snímke Sextette.

Koncom 50. rokov vydala autobiografiu s príznačným titulom – Boh s tým nemal nič spoločné.

Desiateho augusta 1980 spadla z postele tak nešťastne, že si udrela hlavu a na následky mozgovej mŕtvice stratila reč. Po niekoľkých mesiacoch dostala ďalšiu mozgovú mŕtvicu. Zomrela 22. novembra 1980 doma vo svojom obľúbenom kresle.

Filmový inštitút Spojených štátov amerických jej prisúdil 15. miesto medzi najväčšími ženskými hviezdami klasickej americkej kinematografie.

Filmová kariéra Mae Westovej začiatkom 40. rokov v podstate skončila. 5 fotografií v galérii Filmová kariéra Mae Westovej začiatkom 40. rokov v podstate skončila. Zdroj: Getty Images


Slávne výroky Mae West

• Máš vo vrecku revolver alebo sa tak tešíš, že ma vidíš?

• Jeden muž v dome má hodnotu dvoch mužov na ulici.

• Keď som dobrá, tak som veľmi dobrá. Ale keď som zlá, tak som ešte lepšia.

• Keď žena schádza z priamej cesty, muž ide rovno. Za ňou.

• Žijeme len raz, ale ak žijeme správne, tak aj raz je dosť.

• Hovorím dvoma jazykmi. Ovládam angličtinu a reč tela.

• Keď si mám vybrať medzi dvoma zlami, tak si vždy vyberiem to, ktoré som ešte nevyskúšala.

• Hovoríte, že ma pred dverami čaká desať mužov? Pošlite jedného preč, som unavená.

• Manželstvo je nádherná inštitúcia, ale ja ešte nie som na žiadnu inštitúciu pripravená.

• Nechodím, ak môžem sedieť. Nesedím, ak môžem ležať.

• Sex spojený s láskou je tá najkrajšia vec na svete. Ale ani sex bez lásky nie je zlý.

• Každý muž, ktorého som stretla, ma chcel chrániť. Dodnes neviem pred čím.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×