Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Môže zranený človek prekliať iného? Mrazivý príbeh o tom, že výsmech sa nevypláca

10.12.2018 (35/2018) Každý z nás vie, čo kliatba znamená. Avšak neveríme jej. Máme pocit, že patrí len do rozprávok.
Môže zranený človek prekliať iného? Mrazivý príbeh o tom, že výsmech sa nevypláca
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Bol som v puberte, mal som pätnásť rokov a bol som nezrelý a nerozvážny mladík. Nevedel som, čo so sebou. Zato som sa stále smial. A to aj tam, kde som nemal. A škaredo som na to doplatil. Jedna krátka chvíľa smiechu ovplyvnila celý môj život. Kiežby som to bol vtedy vedel! Hneď by som zavrel ústa. Alebo sa namiesto smiechu rovno rozplakal.

Oproti mne šlo postihnuté dievčatko. Pre zrelého človeka smutný pohľad, pre mňa veľká zábava. Začal som ju napodobovať a smiať sa. Jej mamka sa obrátila smerom ku mne a vyriekla niečo, čo ma v ten okamih tiež rozosmialo. Vraj túžili po krásnom rodinnom živote so zdravým dieťaťom. Postretol ich však iný osud. A tiež, že každého, kto sa bude dieťatku vysmievať, stretne neľahký údel. Že moje dieťa bude možno pekné, no hlúpe, kým ony dve majú aspoň krásny vzťah s manželom a otcom. No že ani ten ja nezažijem. Že zostanem sám, lebo moja žena tú situáciu nezvládne. Netrápil som sa tým, čo som si vypočul. Veď kto by sa zamýšľal nad vlastnou rodinou a deťmi v pätnástich rokoch?

O dvadsať rokov neskôr sa mi narodila dcéra. Čakali sme na ňu celých desať rokov. Dlho sa nám nedarilo. Bolo to naše vytúžené bábätko, krásne ako obrázok. Kliatba sa však naplnila. Ľudia sa na ňu nevedeli vynadívať, taká bola nádherná. Rozprávať však začala až v šiestich rokoch. V škole sa dlho nevedela naučiť ani základné veci. Počítať sa učila ešte dlhšie. Odporučili nám špeciálnu školu, v normálnej zostať nemohla. Za ostatnými deťmi zaostávala. Dokončila iba základné vzdelanie. A aj to sme sa tešili, že ho vôbec má. Psychologické testy však neukázali žiadne psychické poruchy, len veľmi nízke IQ.

Milujeme ju nadovšetko, život s ňou však bol a je náročný. So všetkým sme jej vždy museli pomáhať. Čo iné deti zvládnu ľavou zadnou, ona dlho nedokázala. Manželka to nakoniec psychicky nezvládla a opustila ma. Nedokázala ma milovať. Stále ma obviňovala, že za to môžem ja a kliatba, ktorú na mňa tá žena zoslala. A ja som sa dosmial... Navždy.

 

Vedela, že jej dcéra nebude dlho žiť. „Romanka mala prísť na svet a ja som nemala právo brať jej život,“ hovorí
Marie Kyselková prežila rozprávku len na plátne. Posledné prianie sa princeznej Lade nesplnilo
Európania tu pracujú zadarmo, pije sa kmérska whisky a v tme pozoruje svietiaci planktón

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×